Data publikacji:

Jaka wędka karpiowa będzie najlepsza?

Wybór dobrej wędki karpiowej, choć pozornie łatwy, wcale nie jest taki prosty. Wiadomo, że wybierając się na połów karpia, musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę parametry wytrzymałościowe sprzętu, ponieważ karp to ryba waleczna, osiągająca bardzo duże rozmiary oraz ciężar. Oczywiste jest, że podstawowe parametry techniczne sprzętu z całą pewnością będą wpływać na końcowy sukces na łowisku oraz zapewnią odpowiedni komfort łowienia tego cenionego przez wędkarzy gatunku.
Wędka karpiowa

Długość wędki karpiówki

Długość wędki na karpia zależy przede wszystkim od tego, czy będziemy łowić z brzegu, czy też z łódki lub pontonu. Najbardziej popularne wędziska karpiowe mają długość 3,0 m, 3,6 m i 3,9 m.
Pierwsze z nich to wędziska stworzone do łowienia na tzw. wywózkę (z pontonu lub łodzi), gdzie manewrowanie wędziskiem długim z reguły jest utrudnione.
Wędziska o długości 3,6 m to najbardziej popularne wędki karpiowe. Ich długość umożliwia wykonywanie dość dalekich rzutów i w miarę sprawne manewrowanie zarówno na brzegu, jak i na jednostce pływającej.
Najdłuższe wędki na karpia – 3,9 m – doskonale sprawdzają się w czasie wędkowania na dużym zbiorniku wodnym z dobrze uformowaną linią brzegową, gdzie długość rzutu może wynosić nawet około 100–120 m. Zaletą długiego wędziska jest możliwość dobrej kontroli nad rybą podczas holu w sytuacjach, w których jesteśmy zmuszeni odciągać naszą zdobycz od zaczepów lub wyciągnąć ją z zielska. Trzeba też wspomnieć, że operowanie długą wędką jest znacznie trudniejsze niż wędką krótką, lecz w znacznym stopniu wydłuża odległość łowienia.

Wędka na karpia – z czego?

Wędki karpiowe produkuje się z reguły z włókien węglowych i szklanych z dodatkiem włókien kevlarowych (aramidowych), mających za zadanie znaczną poprawę parametrów technicznych sprzętu, czyli akcji wędziska, oraz zmniejszenie jego ciężaru.
W popularnych modelach wędek karpiowych występują technologicznie udoskonalone włókna szklane połączone z włóknami węglowymi. Włókna węglowe stanowią idealny materiał do produkcji wędzisk karpiowych ze względu na ich olbrzymią wytrzymałość (są nawet pięciokrotnie wytrzymalsze niż stal), doskonałe parametry „zmęczeniowe”, lekkość i niezwykłą sztywność, niską rozszerzalność cieplną (zachowują swoje parametry w czasie upałów oraz niskich temperatur) oraz możliwość dowolnego ustalania wytrzymałości elementu w każdym z jego obszarów.
Minusem włókien węglowych jest zaś ich mała odporność na uderzenia, czyli po prostu są one kruche.

Jakie parametry powinna mieć wędka na karpia?

Jednym z podstawowych parametrów wędziska karpiowego jest jego krzywa ugięcia. Krzywa ugięcia informuje wędkarza, jakiego maksymalnego obciążenia trzeba użyć, aby uzyskać ugięcie szczytówki wielkości 90 stopni (potocznie określenie ciężaru wyrzutu).
Na łowiskach czystych (bez zielska) i niezbyt dużych najlepiej sprawdzą się wędziska miękkie oznaczone symbolami 2,5–2,75 lbs. Większe łowiska lub wody, w których występuje roślinność i łatwo jest o zaczepy, wymagają wędzisk o większej krzywej ugięcia. Odpowiednia w tym przypadku będzie karpiówka z symbolem 3 lbs. Wędka oznaczona symbolem 3,5 lbs przeznaczona jest do dalekich rzutów oraz holów siłowych na wodach dużych i w miejscach, gdzie występuje duża ilość zaczepów.

Akcje i ugięcia karpiówki

Akcja wędziska określa, jak pod ciężarem ugnie się dany odcinek wędziska. Wybór akcji to indywidualna sprawa wędkarza. Niektórzy lubią, gdy w czasie holu ugina się szczytówka, inni – gdy wygięciu ulega dolnik. Wśród wędek karpiowych wyróżniamy trzy rodzaje akcji:
  • Akcja szczytowa wędki – ugięciu ulega 1/3 wędziska, a pracuje tylko część szczytowa. Tego typu akcja jest charakterystyczna dla wędek rzutowych, które są dość sztywne, a efektywne łowienie nimi wymaga sporego doświadczenia. Holując rybę taką wędką, musimy uważnie kontrolować hamulec, gdyż łatwo jest o zerwanie ryby. Wędziska o szczytowej akcji oferują małą przyjemność z holowania.
  • Akcja półparaboliczna – zwana inaczej półszczytową, jest najbardziej popularną w wędkach karpiowych akcją, dającą optymalne połączenia parametrów rzutowych i satysfakcji z holowania zdobyczy. Wędziska z akcją półparaboliczną charakteryzują się możliwością przejścia z ugięcia szczytowego do ugięcia pół lub całkowicie parabolicznego. Dolnik takiej wędki jest sztywny, a co za tym idzie, pomaga w rzutach oraz skutecznym hamowaniu „odjazdów” olbrzymich okazów karpi.
  • Akcja paraboliczna – w tym przypadku całe wędzisko wygina się w parabolę (od szczytówki aż po dolnik). Karpiówki z taką akcją doskonale amortyzują hol nawet bardzo dużych okazów oraz skutecznie zapobiegają wyrywaniu haka z pyska ryby. Tego typu wędki nie nadają się do dalszych rzutów, za to doskonale zdają egzamin podczas holowania zdobyczy na łódce lub pontonie.

Wędki składane czy teleskopowe?

Odpowiadając na to pytanie, możemy opierać się na różnych opiniach. Za wyborem wędziska teleskopowego z całą pewnością będzie przemawiał fakt, że jest ono łatwiejsze w transporcie oraz przechowywaniu ze względu na swoje parametry po złożeniu. Wędziska składane wymagają większej przestrzeni transportowej. Doświadczeni wędkarze karpiowi najczęściej używają wędzisk dwu- i trzyskładowych. Pierwsze z nich są mniej wygodne w transporcie, lecz za to mają lepsze parametry użytkowe od ich trzyczęściowych odpowiedników. Znawcy tematu preferują składane wędki dwuczęściowe, a nie teleskopowe (zwłaszcza w czasie łowienia dużych karpi), gdyż te ostatnie często nie wytrzymują długich rzutów i łatwo ulegają przetarciu w miejscach składania.
Zdjęcie: Envato/Rawpixel
Autor: Redakcja Ceneo