Data modyfikacji:

Wakacje w mieście – jak się przygotować? Co robić podczas wakacji w mieście?

Wakacje w mieście to temat, który zazwyczaj dotyczy osób, które świadomie wybierają się na urlop do wielkich miast, które są położone w atrakcyjnej pod względem turystycznej okolicy. Może też dotyczyć osób, które nie mają wolnych środków finansowych na wyjazd za miasto i po prostu muszą spędzić wakacje w domu. Wakacje w mieście mogą być atrakcyjne, jeśli w trakcie ich trwania uda się zrealizować swoje plany lub pasje. Dowiedz się, jak mogą wyglądać wakacje w mieście — jak się do nich przygotować i co robić w wolnym czasie!

Wakacje w mieście – jak je planować?

Jeśli musisz zostać na wakacje w mieście, w którym mieszkasz, to z pewnością nie czeka Cię nuda. Miasto z pewnością znasz jak własną kieszeń. Wiesz też, gdzie organizowane są rozmaite wydarzenia, znasz interesujące miejsca, masz też okazję do spotkań ze znajomymi, którzy również w tym samym czasie są w mieście. Wbrew pozorom, wakacje w mieście nie są czasem straconym. To doskonała okazja do tego, by zacząć realizować swoje pasje, na które nigdy wcześniej nie było czasu. Może to być na przykład pasja fotografowania, którą możesz dzielić się z ludźmi w mediach społecznościowych lub na własnym blogu. Świetne zdjęcia możesz robić za pomocą smartfona lub aparatu fotograficznego.
Możesz też spędzać swój wakacyjny czas w mieście w sposób aktywny. Jeśli masz psa, odwiedzaj parki i lasy. Możesz zwiedzać swoje miasto na rowerze, co pozwoli Ci na oderwanie się od biurka i telewizora. Ruch będzie też dobry dla Twojego zdrowia, zwłaszcza jeśli w ciągu roku w ogóle nie uprawiasz sportu. Rowerem możesz też udać się na wycieczki za miasto.
Doskonałą alternatywą dla roweru tradycyjnego jest rower elektryczny, który może się przydać o każdej porze roku. Jest to sprzęt idealny dla osób, które w miarę szybko chcą się przemieszczać, a poza tym za bardzo nie lubią wysiłku.
Zawsze możesz wynająć rower miejski, ale w dłuższej perspektywie nie jest to zbyt korzystne, gdyż tylko własny rower daje Ci pełną niezależność.
Możesz też zainteresować się siłowniami zewnętrznymi, z których korzysta się nieodpłatnie. Jeśli spodoba Ci się siłownia, to być może zdecydujesz się na karnet do klubu fitness. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zacząć uprawiać sport taki jak bieganie. Do biegania potrzebna jest odpowiednia odzież oraz buty.

Wyjazdowe wakacje w mieście – co robić?

Wyjazd na wakacje do miasta to dobry sposób na udany wypoczynek dla osób, które na przykład interesują się zabytkową architekturą, kulturą i sztuką. W miastach, które mają do zaoferowania przyjezdnym całe multum atrakcji turystycznych, zazwyczaj znajduje się baza noclegową dostępna na każdą kieszeń. Nie trzeba też obawiać się „paragonów grozy”, gdyż zawsze można znaleźć tańszą restaurację lub sklep spożywczy. Przykładem jest Trójmiasto. Gdańsk, Gdynia i Sopot to przepiękne miasta położone nad Zatoką Gdańską. Wielkie miasta i Morze Bałtyckie to bardzo fajna propozycja na wakacje, zwłaszcza że w Polsce pogoda bywa nieprzewidywalna. W razie deszczu, zamiast nudy w pensjonacie czy w hotelu, można korzystać z atrakcji, których nie ma w małych miejscowościach letniskowych nad Bałtykiem. Pobyt można urozmaicać na przykład rejsem na Hel — przeprawa statkiem wycieczkowym należy do jednej z najbardziej lubianych atrakcji turystycznych. Jeśli komuś znudzi się Trójmiasto, może przemieścić się na Wyspę Sobieszewską, która jest częścią Gdańska. Wyspę można zwiedzić na rowerze. To prawdziwy raj dla ptaków i fok. Piękne plaże nie są zatłoczone, zatem Wyspa Sobieszewska może być prawdziwą oazą dla osób szukających ciszy i spokoju. Na Wyspę można przedostać się autobusem komunikacji miejskiej.

Zagraniczne wakacje w mieście

Bardzo dobrym pomysłem na wakacje w mieście jest wycieczka do europejskich stolic. Kierunek możesz wybrać zgodnie z Twoimi zainteresowaniami. Możesz jechać na wycieczkę z biurem podróży lub możesz wybrać się na własną rękę, zwłaszcza że bilety w tanich liniach lotniczych możesz zdobyć za niewielką cenę. Jeśli preferujesz podróże własnym samochodem, to nie zapomnij o nawigacji z mapą Europy.
Jeśli kochasz zwiedzanie, kup przewodnik po danym mieście. Zdecydowanie łatwiej będzie Ci odnaleźć miejsca warte zobaczenia. Jeśli podróżujesz bez grupy zorganizowanej, masz więcej czasu na podziwianie architektury i dzieł sztuki. Nikt nie będzie Cię w niczym poganiać, co zazwyczaj ma miejsce na wycieczkach firmowanych przez biura turystyczne. Czyli jeśli w muzeum zainteresuje Cię obraz, to masz szansę na to, by spędzić w nim tyle czasu, ile tylko potrzebujesz. W zasadzie ograniczają Cię jedynie koszty pobytu w danym mieście, chyba że podróżujesz kamperem.
Kamper daje Ci pełną swobodę w planowaniu podróży. Ogólnie rzecz biorąc, nic nie musisz planować. Mając kampera, możesz sobie pozwolić na spontaniczne przemieszczanie się od miasta do miasta. Kamper to ogromna oszczędność dla dużych rodzin, gdzie koszty typowych wycieczek i noclegów w hotelach mogą stanowić blokadę. Tak więc dzięki kamperowi wakacje w mieście mogą przemienić się w wakacje w europejskich miastach.
Zdjęcie: Envato/ MirkoVitali
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.