Squash – jak grać, co kupić? Jakie buty i rakieta?

Squash uznawany jest za ulubione zajęcie sportowe młodych pracowników korporacji. To gra dla dwóch osób, która polega na naprzemiennym odbijaniu piłeczki od ściany na specjalnym korcie (nazywanym klatką). Squash zbliżony jest do tenisa, ale używa się zupełnie innego rodzaju piłeczki oraz rakiety.

Poniżej znajdziecie nasze artykuły na temat squasha. Podpowiadamy w nich jak zacząć swoją przygodę z tym sportem oraz jakie niezbędne akcesoria należy kupić przed pierwszym wyjściem na kort.

Jak zacząć grę w squasha?

Na czym polega gra w squash? Zasady gry w squasha

Gra polega na odbijaniu piłki od ściany na  przemian, w taki sposób, by utrudnić przeciwnikowi jej odbi-cie. Zasady brzmią banalnie, prawda? Musisz jeszcze wiedzieć, że piłka do gry w squasha nie zachowuje się tak, jak piłka tenisowa – nie odbija się tak intensywnie, dlatego należy włożyć większą siłę w odbicie jej za pomocą rakiety. Nie martw się jednak na zapas. Wybierz po prostu piłkę dla początkujących.

Gra toczy się aż do uzyskania 10 punktów przez jednego z graczy, chyba że jest remis. Wtedy możesz ro-zegrać ze swoim przeciwnikiem seta do 9 punktów. Profesjonalne mecze trwają zazwyczaj 5 setów, ale pamiętaj, że nie musisz stosować się do tych zasad podczas rekreacyjnej gry z przyjaciółmi.

Zanim zaczniecie grać, pobawcie się trochę i poodbijajcie piłkę bez liczenia punktów. Dzięki temu będzie-cie mieć szansę oswoić się z boiskiem, rakietą i piłką. Zobaczysz, szybko załapiesz o co w tym całym squas-hu chodzi!

Sprzęt do squasha


Rakieta – squash

To zdecydowanie najważniejszy element, który jest niezbędny do gry. Jej cena jest uzależniona od jakości wykonania i jej wagi. Najtańsze rakiety do squasha kosztują kilkadziesiąt złotych. Ważą zazwyczaj około 200 gramów. Rakiety dla średnio zaawansowanych graczy ważą około 130 gramów. Pamiętaj, że taką ra-kietę możesz też wypożyczyć w ośrodku sportowym!

Piłka do squasha

  • Piłka do squasha bez kropek – jest przeznaczona dla nowicjuszy i wszystkich osób, które dopiero rozpoczynają grę. Jest szybka, odbija się kilkadziesiąt procent łatwiej  w porównaniu do piłki dla  średnio zaawansowanych. Taka piłka jest nieco większa, dzięki czemu łatwiej ją można odbić.
  • Piłka do squasha z jedną kropką – to piłka dla średnio zaawansowanych i zaawansowanych graczy, którzy  pierwsze kroki ze squashem mają już za sobą i chcą doskonalić swoją technikę gry. Instrukto-rzy zalecają, by sięgać po tę piłkę po kilku tygodniach lub miesiącach (w zależności od intensywności tre-ningów i postępów) treningów.
  • Piłka do squasha z dwoma kropkami – to najwolniejsza i najmniejsza piłka spośród wszystkich. Jest przeznaczona dla graczy profesjonalnych.

Gdzie grać w squasha?

Sprawdź, gdzie w twojej najbliższej okolicy znajduje się kort do gry w squasha. Mogą to być indywidualne ośrodki sportowe, jak i siłownie, korty tenisowe, baseny czy hale sportowe, które mają po prostu do-stępny kort do wynajęcia w budynku.

Boisko do gry w squasha wynajmuje się na godziny. Koszt zależy od miasta, ośrodka i tego, czy będziesz dodatkowo chciał wypożyczyć rakietę i piłeczkę.


Jakie buty do squasha wybrać? Buty do squasha dla początkujących i zaawansowanych


Buty do squasha dla początkujących

Zaczynasz swoją przygodę ze squashem, ale jeszcze nie jesteś pewien, czy to sport dla ciebie? Postaw na sportowe buty halowe, które są uniwersalne i sprawdzą się do uprawiania różnych dyscyplin sportowych, w tym także do koszykówki, siatkówki czy piłki ręcznej.

Zaletą butów halowych jest ich atrakcyjna cena. Wybierz ten model, który ma jasną podeszwę, bo ta czar-na może pozostawać ciemne ślady na parkiecie. Co więcej, niektóre ośrodki sportowe mogą cię nie wpu-ścić na boisko, jeśli twoje obuwie zmienne będzie miało ciemną podeszwę.

Buty do squasha dla zaawansowanych

Dobre buty do squasha powinny sprawdzać się zarówno na suchej, jak i wilgotnej posadzce. Muszą do-brze amortyzować stopę podczas gwałtownych ruchów i stabilizować ją, chroniąc tym samym przed kon-tuzją. Powinny stabilizować staw skokowy.

Takie buty muszą być wykonane z materiału wysokiej trwałości, który jednocześnie będzie przepuszczał powietrze, i skóra będzie mogła efektywnie oddawać ciepło. Sprawdź marki: Hi-tec, Asics czy Head. Cena butów do squasha dla zaawansowanych graczy to nawet kilkaset złotych, ale nie warto na nich oszczę-dzać. Sam się przekonaj!

squash