Data publikacji:

Skakanka – efekty. Czy warto skakać na skakance?

Skakanka nie jest tylko zabawką dla dzieci, chętnie wykorzystują ją również sportowcy i osoby dbające o linię oraz kondycję. Czy warto sięgać po ten przyrząd? Jego wielkim plusem jest niska cena oraz niewielki rozmiar, dzięki któremu zmieści się wszędzie. Regularne skakanie na skakance przynosi efekty takie jak poprawa wydolności, wzmocnienie mięśni i utrata zbędnych kilogramów. Co jeszcze możesz zyskać, dzięki tej prostej aktywności?
skakanka efekty

Skakanka – na jakie efekty możesz liczyć?

Ćwiczenia na skakance przynoszą różne efekty w zależności od wybranej formy treningu. Możesz zdecydować się na cardio, skupiając się wyłącznie na skakaniu, wykorzystać ćwiczenia z tym przyrządem jako element treningu interwałowego lub wykonywać na nim jedynie rozgrzewkę. W każdym z tych przypadków możesz liczyć na dobre rezultaty, pod warunkiem że będziesz sięgać po skakankę systematycznie.
Jakie są efekty skakania na skakance? Trenując regularnie, możesz zyskać smuklejszą sylwetkę, silniejsze stawy oraz mięśnie ud, łydek i pośladków, lepszą wydolność i koordynację ruchową, ponieważ skoki ćwiczą także refleks i równowagę.

Skakanka – efekty po 2 tygodniach

Ćwiczenia na skakance są tak cenione między innymi dlatego, że stosunkowo łatwo wyrobić sobie nawyk regularnych treningów. Po przyrząd można sięgnąć w każdej wolnej chwili, a pojawiające się szybko pierwsze rezultaty zachęcają do tego, by kontynuować aktywność.
Co daje skakanie na skakance przez 2 tygodnie? Efekty to między innymi pierwsza zmiana cyferek na wadze, subtelne wyszczuplenie nóg i podniesienie pośladków. Zazwyczaj najłatwiej dostrzec poprawę wydolności. Początkowe kilka minut skakania stopniowo przeistacza się w prawdziwy trening.

Trening odchudzający na skakance – efekty

Jako przyrząd pomagający zrzucić zbędne kilogramy bardzo często polecana jest właśnie skakanka, ponieważ efekty takiego treningu są bardzo dobre, a zakup podstawowej linki nie stanowi żadnego wyzwania. Łatwo jest więc zaryzykować i po prostu zacząć ćwiczyć, bez presji. Takie podejście może okazać się bardzo pomocne.
Rezultaty, jakie możesz osiągnąć, podejmując regularne ćwiczenia, to przede wszystkim stopniowe spalanie tkanki tłuszczowej, związany z tym spadek wagi, a także wysmuklenie i wyrzeźbienie ramion oraz dolnych partii ciała, zwłaszcza ud, łydek i pośladków.
Czy możliwa jest całkowita metamorfoza po skakance? Jeśli skupisz się wyłącznie na skakaniu, masz szansę zrzucić nadprogramowe kilogramy, ale najlepsze rezultaty osiągniesz, łącząc ćwiczenia ze zbilansowaną dietą o ujemnym bilansie kalorycznym (chodzi o to, by więcej kalorii spalać, niż przyjmować). Idealnie będzie, jeśli wprowadzisz do swojego życia również inne lubiane formy aktywności, na przykład spacery, rower, kręcenie hula-hoop, pływanie czy taniec.

Skakanie na skakance – efekty na uda i pośladki

Uda i pośladki to bardzo problematyczne rejony ciała, które bywają źródłem wielkich kompleksów. Wiele zależy oczywiście od typu sylwetki, jednak jeśli u ciebie to właśnie w dolnych partiach odkłada się tłuszcz, z pewnością wiesz, o czym mowa.
Na szczęście skakanie na skakance przynosi dobre efekty, wpływając na uda i całe nogi – stają się wyraźne smuklejsze. Prezentują się dużo lepiej, ale też nabierają siły, co ułatwia podejmowanie również innych aktywności. Z kolei pośladki wyraźnie się podnoszą, stając się przy tym znacznie jędrniejsze.

Skakanka nie tylko na dolne partie ciała

Chociaż skakanki kojarzą się głównie z modelowaniem i wzmacnianiem nóg oraz pośladków, trening na nich wpływa również dobrze na wygląd i jędrność ramion, które nieustannie pracują, obracając linkę. Wbrew pozorom bardzo zaangażowany jest także brzuch i mięśnie grzbietu.
Ciało trenujące na skakance staje się gibkie i bardziej elastyczne. Rytmiczne podskoki uczą poruszać się na nogach lekko i z gracją. Dzięki ćwiczeniom mogą zyskać również stawy, jednak warto pamiętać, że osoby borykające się z problemami z kolanami powinny być bardzo ostrożne.

Jak długo ćwiczyć na skakance, by osiągnąć dobre efekty?

Ćwiczenia są intensywne, dlatego organizm spala podczas nich dużo kalorii w krótkim czasie. Już 10 minut skakania to przynajmniej 100 kcal.
Zła wiadomość jest taka, że osoby o słabej kondycji nie mogą sobie na początku pozwolić na zbyt długi trening. Rozwiązaniem tej sytuacji jest częstsze sięganie po skakankę. Dobre efekty osiągniesz również, ćwicząc po 5–10 minut, ale codziennie lub nawet kilka razy dziennie. Dzięki temu twoja kondycja będzie się powoli poprawiała i będziesz w stanie skakać coraz dłużej.
Jeśli przyłożysz się do treningów, szybko odkryjesz, że twoja wydolność staje się coraz lepsza i pozwala na około 30 minut skakania dziennie (to idealny czas). Na pierwsze widoczne rezultaty możesz liczyć nawet po dwóch tygodniach ćwiczeń.

Jak prawidłowo ćwiczyć na skakance w trosce o efekty i zdrowie?

Przed ćwiczeniami należy wykonać chociaż krótką rozgrzewkę stawów dłoni i ramion, następnie można przejść do skoków o niewielkiej intensywności, stopniowo zwiększając tempo. Najlepiej jest ćwiczyć na miękkim dywanie lub trawie, ewentualnie w obuwiu sportowym, które będzie dobrze amortyzowało podskoki.
Podczas treningu zachowaj prostą postawę ciała, trzymaj łokcie blisko siebie, lekko ugięte i napnij mięśnie brzucha. Żeby urozmaicić sobie monotonną aktywność, możesz wykorzystywać różne ćwiczenia:
  • skakanie obunóż,
  • „konik”,
  • krzyżowanie skakanki,
  • skoki w tył,
  • podnoszenie wysoko kolan podczas skoku.
  • Dobrze wykonany trening na skakance przynosi wiele pozytywnych efektów. Im dłużej będziesz ćwiczyć, tym łatwiej będzie ci to przychodzić, a twoje samopoczucie będzie stawało się coraz lepsze.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym