Data publikacji:

Jakie są najlepsze przynęty na szczupaka?

Szczupaki są jednym z najpopularniejszych gatunków ryb poszukiwanych przez wędkarzy. Złowienie dorodnego szczupaka jest powodem do dumy zarówno dla amatorów, jak i doświadczonych wielbicieli wędki. Złapanie ryby jest jednak niemożliwe bez odpowiedniej przynęty na szczupaka.
Przynęty na szczupaka

Szczupak – charakterystyka

Szczupak pospolity (nazwa łac. Esox lucius) to słodkowodna ryba drapieżna, która jest jednym z najczęściej spotykanych gatunków tego typu w Polsce. Spotkamy go w niemal całej Europie, z wyjątkiem Półwyspu Iberyjskiego, południa Włoch oraz Bałkanów. W naturze występuje on też w Ameryce Północnej oraz w środkowej Azji. Szczupaki żerują w wodach słodkich, znajdziemy je więc zarówno w jeziorach, jak i w rzekach. Co ciekawe zamieszkują one również lekko słone wody Morza Bałtyckiego.
Ciało szczupaka odznacza się wydłużoną sylwetką z charakterystyczną niewielką płetwą grzbietową znajdującą się tuż przy ogonie. Ryba osiąga maksymalnie około 1,5 metra długości, a jej waga wynosi około 10 kilogramów, choć w naturze spotkamy też większe pojedyncze egzemplarze, których waga sięga nawet ponad 20 kilogramów. Przeciętnie jednak spotkamy głównie osobniki o długości do 1 metra i wadze około 5 kilogramów.
Szczupak pospolity pokryty jest łuskami w zielonym lub oliwkowym kolorze, jego boki pokrywają żółtawe plamy, a brzuch przyjmuje bardzo jasną, często białą barwę. Szczupaki są drapieżnikami, z racji tego natura wyposażyła je w szeroki otwór gębowy z kłami.
Przedstawiciele gatunku to samotnicy, którzy poszukują pożywienia na z góry ograniczonym terytorium. Szczupak nie poluje jednak aktywnie na potencjalne ofiary, ale oczekuje cierpliwie w miejscu na stosowną okazję do ataku. Zazwyczaj przebywa on blisko dnia i ukrywa się w wodnej roślinności. Jest on więc mało ruchliwą rybą, która preferuje oszczędzać energię. Fakty te warto więc wziąć pod uwagę podczas wędkowania oraz przygotowywania przynęty na szczupaka.

Sezon na szczupaka oraz obostrzenia połowów

Sezon ochronny szczupaka w Polsce wyznaczony jest na okres od 1 stycznia do 30 kwietnia. Pozwala on utrzymać populację ryby na odpowiednio wysokim poziomie oraz swobodnie się jej rozmnażać podczas tarła przypadającego na marzec i kwiecień. Od 1 maja rybę można już swobodnie łowić, pod warunkiem, że lokalnie nie wprowadzono dodatkowych obostrzeń w tej kwestii. Na wszelki wypadek warto więc sprawdzić odpowiednie informacje na ten temat. Pamiętajmy też dobowy limit połowu szczupaka – na jednego rybaka to dwie sztuki, ochroną objęte są też młode osobniki poniżej 50 centymetrów długości.

Łowienie szczupaka

Szczupaki łowimy metodą spinningową, wykorzystując do tego dedykowane wędki od długości od około 2 do 3 metrów, które wyposażone są w mocne kołowrotki i wytrzymałe żyłki lub plecionki. Jest to ważne zwłaszcza wówczas, gdy polujemy na większe egzemplarze szczupaka.
Podczas łowienia spinningowego wędkarz naprzemiennie zarzuca i ściąga przynętę, oczekując na to, aż zainteresuje się nią przebywający w pobliżu szczupak. Równocześnie przy pomocy finezyjnych ruchów wędki wprawiamy w ruch przynętę, symulując zachowanie rannej lub chorej ofiary, które wzbudzi ciekawość naszego celu.
Szczupaki złapiemy jednak również, korzystając z metody spławikowej lub gruntowej.

Przynęty na szczupaka – rodzaje

Przyjrzyjmy się zatem najlepszym przynętom na szczupaka. Do połowu wykorzystujemy zarówno sztuczne, jak i żywe przynęty. Jeżeli są one dobrze dobrane do głębokości i typu zbiornika wodnego, oba rodzaj będą równie skuteczne. Pamiętajmy również, że ryba lubi przebywać wśród roślinności.

Przynęty syntetyczne

Przynęty syntetyczne wykonane są z tworzyw sztucznych lub drewna i zazwyczaj starają się jak najskuteczniej naśladować pożywienie szczupaków, najczęściej będą to więc małe ryby.
Woblery
Woblery na szczupaka wykonuje się z drewna lub plastiku. Imitują one larwy, owady lub ryby wielu różnych gatunków. Najlepsze przynęty tego typu to wręcz małe dzieła sztuki przypominające do złudzenia swoje żywe odpowiedniki. W sklepach wędkarskich znajdziemy niezwykle bogaty wybór woblerów, bez problemu kupimy też zestawy przygotowane wyłącznie z myślą o szczupakach.
Warto pamiętać, że przynęty tego typu różnią się sposobem zachowania w wodzie oraz głębokością, na jaką się zanurzają. W przypadku szczupaków, do akwenów z bujną roślinnością używamy modeli pływających przy powierzchni lustra wody, natomiast produkty tonące w wodzie sprawdzają się np. gdy łowimy z łodzi na głębszych zbiornikach.
Gumy
Tak zwane. gumy na szczupaka wykonuje się z silikonu lub gumy. Podobnie jak woblery naśladują one np. owady, małe ryby, kijanki oraz larwy, które są ulubionym pokarmem drapieżników. Cechą charakterystyczną przynęty jest jej elastyczność, porusza się ona więc w bardzo przekonujący sposób w wodzie.
Błystki
Błystki to bardzo skuteczne przynęty na szczupaka, są one bardzo proste i wykonuje się je z kawałków błyszczącego tworzywa sztucznego i metalu. Konstrukcja ta zakończona jest haczykiem i może być wzbogacona dodatkowymi elementami, takimi jak piórka lub koraliki. Błystki bardzo skutecznie przykuwają wzrok ryby. Ze względu na ruchy, jakie wykonują w wodzie, przynęty te dzieli się na tzw. obrotówki i wahadłówki.

Przynęty naturalne

Najskuteczniejsze przynęty naturalne to nabite na haczyk niewielkie ryby, które są przysmakiem szczupaków. Czasami są to również żaby lub pijawki.