Data publikacji:

Piotr Kościelny - książki. Kolejność czytania

Książki kryminalne, sensacyjne i thrillery są ostatnio jednymi z najbardziej rozchwytywanych powieści wśród miłośników książek. Umożliwiają przeniesienie się do innego świata i poznanie ciekawych fabuł oraz postaci.  Jednym z wybitnych autorów powieści kryminalnych jest Piotr Kościelny. Kim jest dany autor? Jakie książki pisze? Jaka jest kolejność czytania jego powieści? Przedstawiamy twórczość Piotra Kościelnego, z którą warto się zapoznać.
Sprawdź również: Jaki Kindle wybrać?
piotr kościelny książki

Kim jest Piotr Kościelny?

Piotr Kościelny jest słynnym autorem wielu bestsellerowych powieści pochodzącym z Wrocławia. Jednak od kilku lat mieszka w małym miasteczku oddalonym od zgiełku wielkich miast. Z zawodu jest prywatnym detektywem, co bezpośrednio łączy się z jego zamiłowaniem do kryminałów i książek sensacyjnych. Wieloletnie doświadczenie w branży sprawiło, że zna się na tym co pisze, a jego autentyczność pokochało wiele różnorodnych czytelników. Pierwszą książką, którą napisał był poradnik dla kobiet odnośnie bezpieczeństwa osobistego i samoobrony, jednak nigdy nie został on wydany i leży na dnie szuflady. Jednak dzięki niemu Piotr Kościelny odnalazł swoje zamiłowanie do literatury i zainteresował się beletrystyką, czyli utworami literackimi pisanymi prozą o długiej, wielowątkowej fabule. Jak się szybko okazało, był to strzał w dziesiątkę i od tego czasu jego kryminały, thrillery i powieści sensacyjne cały czas cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Czym charakteryzują się powieści kryminalne?

Zachęcając czytelników do czytania książek Piotra Kościelnego należy w pierwszej kolejności przybliżyć czym są powieści kryminalne, thrillery, w których właśnie specjalizuje się dany autor. Dreszczowce, czyli z angielskiego thrillery, są rodzajem utworów sensacyjnych wywołujących u czytelników mnóstwo emocji. Do napisania danej powieści niezbędne jest utrzymywanie napięcia, niepewności i tajemniczości. Cały utwór skupia się na powodowaniu dreszczy na ciele czytelnika dążąc do punktu kulminacyjnego, który stopniowo rozwiązuje akcję toczącą się przez całą książkę. Fabuła dreszczowca opiera się zazwyczaj na ochronie dobra np. człowieka, społeczności itp., a celem jest odkrycie, kto jest czarnym charakterem i stoi za wszystkimi zbrodniami. Powieści kryminalne mają nieraz podobną formę fabuły co dreszczowce, jednak dla znawców literatury zauważalne są liczne różnice. Kryminały opierają się na zagadkowym przestępstwie, na fabule krążącej wokół zbrodni oraz okoliczności dojścia do niej. Zazwyczaj w powieściach kryminalnych główny bohater prowadzi dochodzenia, które ma doprowadzić do ujawnienia sprawcy, poznania go oraz motywów jego zbrodni.
Biorąc pod uwagę emocje towarzyszące czytaniu dreszczowców i kryminałów, nie ma co się dziwić, że stały się tak popularne wśród społeczeństwa. Ich dodatkową cechą jest tajemniczość oraz to, że nie wszystkie odpowiedzi podane są jak na tacy. Dzięki temu czytelnik może wytężyć swoją wyobraźnie i kreatywność, a niedopowiedziane tematy pozwolą na rozwinięcie wielu dyskusji i dzieleniu się swoimi przemyśleniami z innymi czytelnikami.

Popularne książki Piotra Kościelnego - w jakiej kolejności je czytać?

Cykl o komisarzu Sikorze

  • "Łowca"
  • „Łowca” jest pierwszym tomem z cyklu o komisarzu Sikorze i jego partnerze Bieleckim. Powieść opowiada mroczną, brutalną historię powiązaną z problemami społecznymi. Zrozpaczeni rodzice po tragicznej śmierci dziecka, próbują dojść do brutalnej prawny. Podczas śledztwa policji na jaw wychodzą kolejne mroczne sekrety, które odciskają piętno na rodzinie zmarłego chłopca. Po wielu latach dochodzi do podobnej zbrodni, którą próbuje rozwikłać słynny komisarz Sikora i znaleźć sprawcę tajemniczych śmierci.
  • "Sidła"
  • „Sidła” są kontynuacją historii komisarza Sikory. Akcja, tak jak poprzednio rozgrywa się we Wrocławiu. W powieści dochodzi do zaginięcia młodych kobiet, których śmierć jest ze sobą powiązana. Komisarz prowadzi śledztwo dowodzące, że seryjnym mordercom jest kobieta. Podczas prób rozwikłania danej zbrodni, komisarz powraca do wątku łowcy pedofilów i dowodzi, że źle wskazano winnego.
  • "Pokot"
  • „Pokot” jest trzecim tomem z cyklu. Opisuje historię, w której grasuje kolejny seryjny morderca skupiający się na dzieciach. Dla komisarza Sikory jest to najtrudniejsza sprawa do rozwikłania, gdyż wracają do niego demony prywatnego życia. Akcja w książce jest cały czas nasiąknięta emocjami, gdyż zaczyna się walka z czasem, aby uchronić kolejne dziecko przed zabójstwem.

    Cykl „Mikun”

  • "Zwierz"
  • „Zwierz” opowiada historię o psychopatycznym zabójcy, który zabijał istoty żywe od najmłodszych lat. Zaczynał od zwierząt: kotów, psów, ptaków itd., jednak już w wieku 10 lat zabił człowieka. Komisarz Mikulski zajmuje się sprawą zabójstwa młodej kobiety, co nie jest dla niego nowością, lecz sprawy się komplikują, gdy w lesie zostają znalezione ciała kolejnych dwóch osób i tajemniczy list, w którym morderca ostrzega, że będzie zabijał dopóki nie zostanie złąpany.
  • "Kuśnierz"
  • „Kuśnierz” jest drugim tomem z cykli o komisarzu Mikulskim. W okolicach Wschowa dochodzi do serii zabójstw, których sprawca dostaje miano Kuśnierza. Po jego schwytaniu psychiatrzy umieszczają go na stałe w zamkniętym ośrodku, co ma zły wpływ na mordercę, gdyż w odosobnieniu popada w jeszcze większe szaleństwo. Podczas transportu udaje mu się uciec, a komisarz Mikulski stara się powstrzymać go przed popełnieniem kolejnych brutalnych zbrodni.
    Piotr Kościelny ma sporą kolekcję napisanych książek, z czego wszystkie zapierają dech w piersiach i czyta się je z ogromnym zainteresowaniem. Oprócz powyższych serii stworzył również oddzielne, niezależne powieści, które można czytać w dowolnej kolejności. Należą do nich: „Decyzja”, „Zaginiona”, „Zakon”, „Dom”, „Skóra”, „Wybrany” oraz „Wybór”.
    Zdjęcie: Envato Elements