Data modyfikacji:

Oświetlenie do roweru – o czym musimy pamiętać? Jakie oświetlenie do roweru powinniśmy wybrać?

Zbliżająca się wiosna sprzyja przygotowaniom do sezonu rowerowego. To czas, kiedy zarówno amatorzy, jak i zapaleni rowerzyści zaczynają sprawdzać swój sprzęt pod kątem sprawności. To moment, kiedy nie powinniśmy zapominać o tym, że światła do roweru są równie ważne, co hamulce. Zatem, jakie oświetlenie do roweru powinniśmy wybrać? Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy jego wyborze? O tym już poniżej. Zapraszamy do naszego krótkiego, ale rzeczowego poradnika na temat tego, jakie oświetlenie do roweru powinniśmy posiadać.
Oświetlenie do roweru

Rodzaje lampek rowerowych

W sklepach można spotkać wiele typów lampek rowerowych, które różnią się między sobą mocą strumienia świetlnego albo posiadają różne typy świecenia. Wybór jest naprawdę spory. Na rynku dostępne są również modele, które mają całkowicie odmienne pojemności i typy akumulatorów. Aby je uporządkować w czytelny sposób, zaprezentujemy trzy podstawowe typy świateł rowerowych:
1. Lampki ostrzegawcze przednie
To niewielkie światełka, dzięki którym jesteśmy widoczni na drodze, po której się poruszamy. Niemniej jednak są one zbyt małe i słabe, aby mogły nam oświetlać skutecznie trasę. Czym charakteryzuje ta lampka rowerowa? Posiada ona jasne diody LED. Pozwala na to, aby rowerzysta był widoczny, co zapewnia bezpieczeństwo. Dodatkowym atutem są silikonowe ramiączka do zamocowania oraz kabel USB, który ułatwia ładowanie. Co bardzo ważne, lampka rowerowa Wheel Up LED jest wodoodporna, co pozwala na korzystanie z jazdy rowerem w każdych warunkach atmosferycznych. Pod warunkiem oczywiście, że rower jest przygotowany do jazdy. Czasem też deszcz może nas zaskoczyć na trasie, więc warto być przygotowanym na każdą okoliczność i posiadać wodoszczelne oświetlenie rowerowe. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na tryby świecenia, czy takowe posiada produkt. Nie bez znaczenia są także funkcje anti-shock oraz anti-drop, dzięki którym można przemieszczać się także po wertepach. Wybierając oświetlenie rowerowe, warto sprawdzić inne akcesoria do roweru.
2. Lampki przednie oświetlające
To małe światełka, dzięki którym jesteśmy nie tylko widoczni na drodze, ale też oświetlają trasę. Wybór w sklepach jest naprawdę spory. Warto jednak wybrać te rozwiązania, które są na tyle nowoczesne, że będą funkcjonalne. Jakie lampki do roweru spełnią takie funkcje? Z pewnością lampka Merida. To niesamowicie mocna lampka rowerowa, sprawdzająca się nawet w ciężkich warunkach. Jej atutem jest to, że można ją ładować przez kabel USB. To jednak posiada większość propozycji najnowszej generacji. Natomiast jest wykonana z wysokiej jakości materiałów. Sprawia to, że lampka zwiększa bezpieczeństwo na drodze i ułatwia jazdę po zmroku. Merida posiada dwie jasne diody LED, które dają moc o strumieniu aż 1000 lumenów. Jej cena jest dość niska w stosunku do funkcji, jakie posiada. 
3. Lampki tylne
Lampki tylne są rodzajem świateł do roweru, które zwiększają widoczność dla innych uczestników ruchu. Można je stosować zarówno w dzień, jak i w nocy. Montuje się je pod siedzeniem, na rurce od siedziska. To smukła i opływowa lampka do roweru, która nie koliduje z obrysem sztycy i posiada ogromne możliwości. Wykorzystuje najnowszą technologię COB, wytwarzającą mocny strumień światła. Ponadto posiada unikalny wzór panelu diodowego, który sprawia, że właśnie ta lampka jest wyróżniającą się wśród modeli dostępnych na rynku. Jednakże celując w niższe cenowo propozycje, warto wspomnieć o funkcjonalnych zestawach typu Btwin Lampka Rowerowa LED Cl 500 Przednia/Tylna. To zestaw, który zapewnia widoczność, a w komplecie znajdują się lampki rowerowe zarówno na tył, jak i przód. Cena jest zachęcająca, a rozwiązanie praktyczne. 

Dlaczego warto posiadać lampkę rowerową?

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z faktu, że posiadanie oświetlenia rowerowego to obowiązek każdego z nas. Zatem wyposażyć się chociażby w podstawowy zestaw powinien każdy rowerzysta. Uruchamiać go należy w trudnych warunkach, a przede wszystkim po zmroku i w tunelach, gdzie jest ciemno. Zapewni nam to bezpieczeństwo. Światło płynące z przedniej lampki powinno być barwy żółtej lub białej. Z kolei tylna lampka pozycyjna musi być czerwona. Podobnie jak odblask. W ten jednak większość rowerów zakupionych w sklepach jest już wyposażonych od tak zwanej nowości. Posiadanie tego minimum uchroni nas przed otrzymaniem mandatu. Dla osób, które przemieszczają się po nieoświetlonych terenach, dobrym rozwiązaniem może okazać się także kamizelka odblaskowa, która zapewni dodatkową widoczność. Warto w nią się zaopatrzyć, jeśli trasa nasza biegnie przez drogi krajowe lub polne, a posiadamy konieczność przemieszczania się po zmroku. Nie zapominajmy o tym, że wymogi dotyczące bezpieczeństwa dotyczą nie tylko rowerzystów, którzy są zapalonymi sportowcami. Przepisy odnoszą się do wszystkich, którzy wsiadają na rower i którzy mają zamiar przemieszczać się po drodze czy trasie. Montaż lampek nie jest trudny i nie wymaga posiadania zdolności technicznych. Niektóre modele mocuje się na silikonowych zaczepach, a niektóre na plastikowych, gdzie dodatkowym wzmocnieniem jest wkręcana śruba. To rozwiązanie stabilniejsze na cięższe trasy, gdzie szansa na wstrząsy jest większa. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze idealnego oświetlenia? Przede wszystkim na liczbę lumenów. I tu niektórym wystarczy ich trzysta, ale tym, którzy jeżdżą po mieście, wystarczy tylko sto pięćdziesiąt. Rowerzyści uwielbiający jazdę poza terenami oświetlonymi, powinni się zaopatrzyć w lampki rowerowe o mocy minimum pięćset lumenów. Terenowi wyczynowcy docenią z kolei lampki z mocą osiemset lumenów. 
Zdjęcie: Envato/ olegbreslavtsev
Autor: Redakcja Ceneo