Data publikacji:

Opaska do biegania - jaką opaskę do biegania na głowę wybrać?

Odpowiedni ubiór sportowy to nie tylko buty, spodenki i koszulka. Dodatkowe akcesoria mogą pomóc w biegowych zmaganiach. Często pomijane, a równie ważne są nakrycia głowy. Jednym z takich dodatków jest opaska do biegania na głowę. Czym tak właściwie jest, w czym może pomóc oraz jaką wybrać?
opaska do biegania

Opaska do biegania na głowę

Tak jak gadżetów i przeróżnych dodatków, tak samo opasek do biegania na głowę znaleźć można niezliczone ilości. Różnią się one przede wszystkim materiałem, kolorem, wykonaniem. Mimo tego wszystkie mają jeden cel, zwiększać komfort treningu. Przed zakupem warto zapoznać się z tym, co dana opaska może nam zaoferować. Różnorodne materiały wynikają ze specyfikacji użytkowania. Zanim jednak przedstawimy najpopularniejsze rodzaje i różnice między nimi, warto dowiedzieć się, do czego tak właściwie służy opaska na głowę podczas biegania.
Pierwszym i prawdopodobnie najważniejszym aspektem jest wchłanianie potu. Sprawdzi się nie tylko podczas biegania, ale też wielu innych dyscyplinach, gdzie istnieje ryzyko zalania oczu przez pot. Takie odprowadzanie pojawiających się na czole kropli spowodowanych wysiłkiem to przede wszystkim komfort i wygoda. Opaska na głowie wchłania pojawiający się pot, a my podczas wysiłku nie musimy zawracać sobie głowy ocieraniem oczu.  
Inny przywilej posiadania opaski na głowę podczas biegania to ochrona przed wiatrem, a dokładnie przed przewianiem. Opaska założona na głowę skutecznie zabezpiecza miejsca podatne na przewianie, takie jak czoło, skronie czy uszy. Zapobiegnie to bólom uszu, zatok i głowy, które wywołane mogą być owianiem tych miejsc podczas niekorzystnej, wietrznej pogody.
Podobne do poprzedniego zastosowanie to przede wszystkich ochrona przed zimnem. Najlepiej sprawdzą się lekkie, przewiewne opaski, które zapewniają odpowiednie oddychanie skóry głowy, a mimo wszystko zasłaniają kluczowe obszary głowy zabezpieczając biegacza przed chorobami, które mogą wykluczyć z treningów na jakiś czas. Należy pamiętać, że najwięcej ciepła z ciała ucieka właśnie przez głowę, dlatego niezmiernie ważne jest jej odpowiednie zabezpieczenie. Nie każdy, zwłaszcza kobiety, lubi czapki, najczęściej przez niewygodę ich stosowania. Opaska do biegania na głowę może być świetnym zamiennikiem, który sprawdzi się podobnie do czapki, a na pewno zapewni większy komfort i wygodę użytkowania.

Opaska na głowę do biegania – jaką wybrać?

Jak można zauważyć, opaska na głowę do biegania spełnia wiele funkcji i znacznie może poprawić komfort biegania. Poza zwykłymi opaskami na głowę, na rynku znaleźć można specjalistyczne, dedykowane specjalnym formom aktywności. Przed wyborem warto zapoznać się z ofertami poszczególnych marek i różnicami między nimi. Poniżej przedstawiamy podział opasek ze względu na najczęściej spotykane rodzaje materiałów:
  • opaska frotowa – opaski szyte z tak zwanej frotty, materiału, który doskonale wchłania pot. Frotki często noszone są na nadgarstkach, aby ruchem ręki pozbyć się nadmiernej ilości potu z czoła. Zastosowanie takiej opaski przyniesie podobne rezultaty, a do tego nie będzie wymagało od biegacza wykonywania dodatkowych czynności;
  • opaska polarowa – przez większość uznawana za lepszą wersję frotowej. Nie tylko skutecznie odprowadza pot, ale posiada równie dobre właściwości termoizolacyjne. Zapewniają dobrą oddychalność bez obaw o utratę ciepła. Świetnie sprawdzi się podczas chłodniejszych dni, gdzie pojawia się większe ryzyko przeziębienia;
  • opaska termoaktywna – najbardziej lubiana przez biegaczy. Wytworzona z nowoczesnych tworzyw. Doskonale odprowadza pot, zapewnia oddychanie skóry głowy, tym samym zabezpieczając ją przed działaniem temperatury zewnętrznej. Opaska ta chroni zarówno przed przegrzaniem, jak i przed wychłodzeniem, dodatkowo dbając o dobrą kondycję skóry zapobiegając obtarciom.
Przed zakupem warto opaskę przymierzyć. Zbyt ciasna lub zbyt luźna nie spełni swojego zadania. O ile zbyt luźna będzie zsuwać się z głowy, o tyle zbyt mała powodować będzie bolesny ucisk i obtarcia. Poza tym w obu przypadkach nie zapewni odpowiedniego odprowadzenia potu i komfortu termicznego.
Sportowe opaski na głowę posiadają różne urozmaicenia, które mogą okazać się pomocne. Jednym z takich udogodnień jest specjalna, na którą zamontować można kamerkę sportową lub latarkę. Pozwala ona na korzystanie z urządzeń bez użycia rąk, tym samym nie przeszkadzając w bieganiu. Takie funkcje opaski przydadzą się osobom, które chciałyby udokumentować swój trening czy start w zawodach. Nagranie z kamery zarejestruje wszystko to, co widzimy podczas biegu. Pomóc to może w kontroli treningu i wyeliminowaniu błędów, które pojawiają się podczas biegania, a o których nie mamy pojęcia. Posłużyć również może jako sposób na udokumentowanie ważnego biegu czy wydarzenia. Zamontowanie latarki przyda się szczególnie osobom, które biegają późną porą, szczególnie jesienią i zimą, kiedy dni są bardzo krótkie, a wieczorowa pora jest jedyną, kiedy przeprowadzić można trening biegowy. Przyda się również podczas biegania po lesie, gdzie zmrok zapada znacznie szybciej. Opaska taka sprawdzi się nie tylko podczas biegów, ale również podczas jazdy na rowerze, outdorowych wypraw czy górskich wędrówek, spełniając dokładnie takie same funkcje.
Opasek do biegania na głowę jest mnóstwo. Wybór odpowiedniej nie musi być łatwy, bowiem różnorodność kolorów, materiałów i rozbieżności cenowe są znaczne. Mimo to zachęcamy do zakupu opaski aby poprawić komfort swoich treningów i uczynić bieganie jeszcze przyjemniejszym.
Zdjęcie: Envato Elements