Niezapomniane polskie komiksy


W dobie internetu mogłoby się wydawać, że znane i lubiane niegdyś polskie komiksy odchodzą już w zapomnienie. Tytus, Romek i Atomek, Kajko i Kokosz, Kapitan Żbik oraz Jeż Jerzy to jedynie kilka z wielu tytułów, które kiedyś podbijały serca nie tylko dzieci, lecz także dorosłych. 
niezapomniane polskie komiksy

Choć żyjemy w czasach, w których rządzą komputery i czytanie komiksów wydaje się reliktem z przeszłości, znani z kolorowych książeczek bohaterowie oraz ich przygody ciągle mają bardzo wielu fanów. A może by tak nieco odświeżyć wspomnienia z dzieciństwa i wrócić do czytania tych niezwykłych i błyskotliwych historyjek albo dokładniej się im przyjrzeć, jeśli nigdy wcześniej nie miało się z nimi styczności? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się wszystkiego o najbardziej znanych polskich komiksach!

Tytus, Romek i Atomek

Tytus, Romek i Atomek to zdecydowanie jeden z najbardziej lubianych polskich komiksów. Czy jest ktoś, kto nigdy w życiu nie słyszał o niezwykłych przygodach trzech tytułowych bohaterów? Co więcej, jest to nie tylko najbardziej znana, lecz także najdłużej wydawana seria komiksowa w naszym kraju — ukazuje się nieprzerwanie od 1957 roku, co zdecydowanie wyróżnia ją spośród innych pozycji. Jej autorem jest Papcio Chmiel, czyli Henryk Jerzy Chmielewski — niezwykle utalentowany polski grafik i publicysta.

 Tworzony przez niego komiks jest niezwykle humorystyczny, a nierzadko nawet absurdalny, choć zawiera też wiele ciekawych informacji i faktów z dziedziny geografii czy historii, co odgrywa zdecydowanie ważną rolę w procesie edukacji najmłodszych czytelników.  Tytus, Romek i Atomek to historia dwóch chłopców — Romka i Atomka, próbujących uczłowieczyć człekokształtną małpę — Tytusa, która i tak ma już zaskakująco wiele cech ludzkich. Cała trójka podróżuje fantazyjnymi pojazdami skonstruowanymi przez profesora T. Alenta, zdobywając w ten sposób wiedzę z różnych dziedzin. Przy okazji bardzo często pakują się w różnego rodzaju kłopoty i tarapaty, ale jakimś cudem zawsze wychodzą z nich cało.

Ciekawym zjawiskiem jest tutaj także obecność Papcia Chmiela, czyli samego autora komiksu, który od czasu do czasu ujawnia się i pełni funkcję moralnego autorytetu, nierzadko ingerując w działania głównych bohaterów. Niezwykle błyskotliwy humor tych historii sprawia, że koło Tytusa, Romka i Atomka po prostu nie można przejść obojętnie, a komiks jest niezwykle ciekawą i edukacyjną pozycją, która idealnie odpowiada na potrzeby i oczekiwania młodego pokolenia.

Kajko i Kokosz

Kajko i Kokosz to tytułowi bohaterowie komiksów autorstwa Janusza Christy — znanego polskiego rysownika i scenarzysty. Są oni dwoma słowiańskimi wojownikami, żyjącymi w grodzie kasztelana Mirmiła. Na kartach komiksu bardzo często walczą ze Zbójcerzami, którzy są ich głównymi wrogami. W tej pozycji można dostrzec znaczne podobieństwo do francuskiej serii komiksów o Asterixie i Obelixie. Kajko, podobnie jak Asterix, jest niski i inteligentny, za to Kokosz, na podobieństwo Obelixa, jest tęgi i czasem bywa dość tchórzliwy.

Mimo tych różnic bohaterowie są najlepszymi przyjaciółmi. Oprócz tego w komiksie obok Kajko i Kokosza występują także: Mirmił i jego żona Lubawa, czarnownica Jaga, życzliwy i przyjazny zbój Łamignat, Smok Miluś, wspomniani wcześniej Zbójcerze oraz inne, niezwykle barwne postacie. To właśnie wszyscy bohaterowie sprawiają, że te wyjątkowe polskie komiksy są tak intrygujące! Serię po raz pierwszy wydano w roku 1972, lecz jej tworzenie wstrzymano w latach 90.

Kajko i Kokosz> ponownie znalazł się na półkach, gdy w 2003 roku zdecydowano się na jego reedycję. Na podstawie tego komiksu próbowano także stworzyć filmy animowane oraz fabularne, jednak pomysł ten zupełnie się nie przyjął i szybko został porzucony.

Kapitan Żbik

Oprócz Tytusa, Romka i Atomka oraz Kajko i Kokosza istnieją także inne, równie znane i lubiane polskie komiksy. Perypetie Kapitana Żbika to fabuła jednego z nich. Seria ta została po raz pierwszy wydana w 1967 roku i jest rezultatem pracy zbiorowej kilku scenarzystów i rysowników. Pomysł na stworzenie tych komiksów wyniknął z potrzeby przybliżenia młodzieży tego, jak wygląda praca Milicji Obywatelskiej, oraz poprawienia jej wizerunku. Miały one także wydźwięk propagandowy. Kolorowe zeszyty z historyjkami, tak zwane Żbiki, spotkały się z bardzo dużym entuzjazmem i szybko zyskały popularność.

Głównym bohaterem serii jest Jan Żbik, zwany Kapitanem Żbikiem, który był kapitanem Milicji Obywatelskiej. Nie wiemy jednak zbyt wiele o jego życiu prywatnym czy osobistych poglądach — jego postać jest transparentna, a jej zadaniem jest prezentowanie pewnych wzorców i postaw. W ten sposób Żbik stał się postacią dość oficjalną i odrobinę nienaturalną, choć jednoznacznie pozytywną. Bohater ten miał być dla młodych ludzi wskazówką dotyczącą wybierania życiowych ścieżek oraz podejmowania decyzji — zdecydowanie spełnił on swoją funkcję.

Sprawy przez niego prowadzone były bardzo różne — dotyczyły kradzieży, morderstw, porwań oraz szpiegostwa. W każdym numerze znajdował się także list Kapitana do młodych czytelników, w którym nawoływał on do przestrzegania zasad oraz angażowania się w życie społeczne. Był w nim też podany adres, pod który można było wysyłać listy do bohatera.

Obecnie przygody Kapitana Żbika nie są już wydawane, jednak od 2006 roku istnieje kontynuacja dawnego komiksu występująca pod nazwą Komisarz Żbik. Jest ona poświęcona wnukowi milicjanta Jana, Michałowi Żbikowi, i opowiada o jego przygodach. Egzemplarze dawnej serii wciąż są jednak dostępne w sklepach kolekcjonerskich i internetowych.

Jeż Jerzy

Ta pozycja reprezentuje nieco nowsze  polskie komiksy — Jeża Jerzego wydano po raz pierwszy dopiero w roku 1996. Na początku historyjki ukazywały się w magazynach „Ślizg” oraz „Świerszczyk”. Dopiero od 2002 roku funkcjonują jako samodzielny album komiksowy. Jest to niezwykle błyskotliwa satyra, która wyśmiewa wiele aspektów współczesnego polskiego społeczeństwa — nie oszczędza  zwłaszcza polityków oraz różnych subkultur. Jej głównym i tytułowym bohaterem jest zantropomorfizowany jeż, który przynależy do subkultury skate’owskiej.

Jerzy jest antybohaterem, czyli reprezentantem niepoprawnych wzorców — często spotyka się z kobietami lekkich obyczajów, pali marihuanę, pije alkohol oraz naśmiewa się z autorytetów. Nie wszystkie jego przygody kończą się dobrze, choć często udaje mu się bez szwanku wychodzić z tarapatów. Obok Jeża Jerzego w komiksie występują także Stefan i Zenek, którzy są reprezentantami subkultury skinheadów, dresiarze, Ksiądz Egzorcysta oraz seryjny morderca Przemysław R.

Oprócz tego pojawia się także wiele epizodycznych postaci. Jeża Jerzego czyta się więc z prawdziwym zaciekawieniem, a komiks naprawdę bawi. Perypetie niezwykłego jeża doczekały się także ekranizacji, która powstała w 2011 roku. Uwaga: komiks ten nie jest przeznaczony dla dzieci ze względu na wulgarne i nierzadko demoralizujące treści.

Komiksy to wspaniała rozrywka nie tylko dla najmłodszych, lecz także dla całej rodziny — które z nich wydają ci się najciekawsze?

Zdjęcie: Envato Elements

kurtka w góry

Jaka kurtka w góry? Kompleksowy przewodnik po rodzajach kurtek trekkingowych 

Nawet krótka wycieczka w góry wymaga od nas powzięcia odpowiednich przygotowań i skompletowania dobrego stroju, chroniącego przed zmienną pogodą. Kluczowym elementem wyposażenia jest tutaj kurtka, dlatego też podpowiadamy, na jakie modele zwrócić szczególną uwagę. 
wing foil

Co to jest wing foil? Jak zacząć uprawiać sport?

Wing foil, albo inaczej wing surfing, to mniej znana dyscyplina sportów wodnych, która jest blisko spokrewniona ze znacznie popularniejszym windsurfingiem oraz kitesurfingiem. Zyskuje ona jednak coraz więcej fanów ze względu na swoją widowiskowość, oferowane unikalne doświadczenie przypominające lewitację nad lustrem wody. Niewątpliwym atutem wing foila jest także także możliwość jego uprawiania w bardziej niesprzyjających warunkach. W artykule zebraliśmy najważniejsze informacje na temat wing surfingu.
impregnacja dwr

Czym jest impregnacja DRW i jak działa? 

Jeżeli rozglądasz się za odzieżą i sprzętem turystycznym, możesz spotkać się z terminem „impregnacja DWR”. Jest to specjalna powłoka, która według stosujących ją producentów znacząco zwiększa odporność zabezpieczonego nią materiału na działanie wody i wilgoci. Dodatkowo chroni również przed powstawaniem plam i zabrudzeń, ułatwiając jego czyszczenie. Tłumaczmy, na jakiej zasadzie działa impregnat DWR i czy jest rzeczywiście tak skuteczny, jak twierdzą materiały reklamowe. 
bieganie w deszczu

Bieganie w deszczu. Jak się ubrać i w jakim obuwiu biegać?

Bieganie jest jednym z jednym z najpopularniejszych i najprostszych sposobów na zachowanie dobrej kondycji fizycznej i zmuszenie organizmu do wysiłku. Może ono przyjmować bardzo różne formy – od lekkich przebieżek w parku po intensywny trening długodystansowy i wytrzymałościowy dla osób startujących w maratonach i zawodach sportowych. Oczywiście nawet bieganie wymaga od nas zebrania odpowiedniego wyposażenia, zwłaszcza jeżeli w trasę wyruszamy w niesprzyjających do tego warunkach pogodowych. Podpowiadamy, jaką odzież, buty i akcesoria przygotować do biegów w deszczu.
Autor: Redakcja Poza Domem