Data publikacji:

Jakie są najskuteczniejsze przynęty na okonia?

Okonie to ryby drapieżna, które ze względu na swoją pospolitość, są jednym z najczęstszych celów wędkarzy, począwszy od kompletnych amatorów, a skończywszy na weteranach hobby. W artykule omawiamy najskuteczniejsze przynęty na okonia.
Przynęty na okonia

Przynęty na okonia – przegląd

Blachy na okonia
Jedną z najbardziej skutecznych i najlepszych przynęt na okonia pozostają tzw. blachy lub błystki. Są to bardzo uniwersalne przynęty wykonane z pojedynczych kawałków błyszczącego metalu lub tworzywa sztucznego, który nierzadko wzbogacony jest też o dodatkowe akcesoria, takie jak koraliki lub piórka. Poruszają się one w wodzie, dodatkowo wzmagając ciekawość ryby. Blachy zakończone są pojedynczym haczykiem. Blachy na okonia dzielimy na dwa podstawowe typy – obrotówki i wahadłówki.
Obrotówki na okonia – blachy tego typu często nazywane są również wirówkami. Za sprawą swojej konstrukcji obracają się one w wodzie wokół własnej osi, nęcąc rybę do wykonania ataku. Modele tego typu prowadzi się łatwo wędką spinningową, dlatego też polecane są dla początkujących. Na ich atrakcyjność wpływają także dołączone piórka i dodatki, symulujące np. ruchy płetw ofiary. W przypadku okoni specjaliści zalecają korzystanie z mniejszych modeli tego typu.
Wahadłówki na okonia – najprostsze modele przynęt, które składają się wyłącznie z pojedynczego elementu, który prowadzony w wodzie kiwa się na boki. Są bardzo skuteczne w rękach doświadczonych wędkarzy potrafiących nimi odpowiednio sterować. Do połowów okonia sugeruje się korzystanie z egzemplarzy o długości od 3 do 6 centymetrów.
Woblery na okonia
Woblery to przynęty wykonywane z drewna pokrytego żywicą, a także różnych tworzyw sztucznych. Producenci starają się je w jak największym stopniu upodobnić do prawdziwych ryb, którymi żywią się okonie. Przynęty są wzbogacone więc o zaskakujące drobne detale, takie jak odblaskowe oczy czy płetwy, dodatkowo woblery pokryte są realistycznymi metalicznymi farbami nadającymi przynęcie jeszcze więcej życia. Dodatkową zaletą modeli tego typu są aż dwa haczyki, które utrudniają wyrwanie się złapanej już rybie.
W sklepach wędkarskich znajdziemy szeroki wybór modeli zaprojektowanych z myślą o okoniach. Używa się ich na różnych głębokościach zbiornika wodnego, co bierzemy pod uwagę przed wybraniem się na połów. Niektóre w naturalny sposób utrzymują się blisko powierzchni akwenu, inne operują w toni lub bezpośrednio przy dnie.
Gumy na okonia
Gumy na okonia wykonuje się z elastycznego materiału (silikonu lub gumy). Z zewnątrz przypominają one kolorami oraz kształtem ryby, drobne płazy lub larwy i robaki, choć poziom detali i realizmu nie jest tu tak wysoki, jak w przypadku woblerów. Dzięki swoim właściwościom przy odpowiednim prowadzeniu przez wędkarza poruszają się w bardzo przekonujący i naturalny sposób, automatycznie przykuwający uwagę drapieżnika. Ze względu na budowę gumy na szczupaka dzielimy na dwa podstawowe typy – rippery i twistery.
Rippery na okonia – są to gumowe przynęty, które posiadają dużą liczbę detali upodabniających je do ofiar drapieżników. Bardzo często mają bardzo jaskrawe lub metaliczne kolory, dodatkowo wzmacniające efekty ich działania. Posiadają także dodatkowe detale, takie jak zaznaczone płetwy, oczy i skrzela. Długość dostępnych w sklepach modeli tego typu waha się pomiędzy 3 a 20 centymetrów, ale do okonia zalecane są głównie najmniejsze egzemplarze.
Twistery na okonia – przynęty tego typu odznaczają się bardzo smukłym kształtem, są pozbawione często jakichkolwiek detali i tylko z grubsza przypominają ryby lub inne przysmaki drapieżników. Często wykonuje się je z przezroczystego materiału wzbogaconego o odbijający światło brokat. Podstawowym autem twisterów jest jednak ich bardzo długi i zakrzywiony ogon, który podczas prowadzenie przynęty szybko obraca ją w wodzie wokół własnej osi, dodatkowo przykuwając ciekawość wygłodniałych drapieżników.

Okoń – podstawowe informacje

Zasięg i występowanie
Okoń pospolity występuje w wodach słodkich i lekko słonawych, z powodzeniem żyje w stawach, jeziorach, strumieniach, starorzeczach oraz rzekach do wysokości 1000 metrów nad poziomem morza. Spotkamy go w prawie całej Europie, z wyjątkiem Hiszpanii, Portugalii, Włoch oraz południowej części Półwyspu Bałkańskiego, a także w północnej i środkowej Azji.
Budowa ciała
Okonie odznaczają się dwoma dużymi płetwami grzbietowymi, wyraźnie zaznaczonymi dachówkowymi łuskami, a także dużym otworem gębowym z zębami. Ryba ma kolor zielonkawo-oliwkowy z jasnym podbrzuszem i bokami. Jego ciało jest pokryte kilkoma ciemnymi i pionowymi pasami. Dorosły okoń ma długość około 60 centymetrów oraz wagę około 5 kilogramów.
Dieta i tryb życia
Okonie to ryby drapieżne, które żerują nad ranem i wieczorami. Żywią się one drobnymi skorupiakami, planktonem, a także małymi rybami i bezkręgowcami.
Okres połowów
Okonie możemy łowić przez cały rok, także zimą spod lodu. Ryby pozostają najbardziej aktywne jesienią a także podczas pochmurnej lub wietrznej pogody, w nocy zapadają w głęboki sen. W Polsce ochronie podlegają osobniki o wielkości do 15 centymetrów.