Data modyfikacji:

Kuriozum sportu - Zaklinanie dżdżownic

Słowo „sport” zwykle kojarzy nam się z intensywnym ruchem i pozytywnym wysiłkiem. Tymczasem sport to przede wszystkim rywalizacja – wiedzą o tym dobrze uczestnicy całkowicie statycznego konkursu na zaklinanie dżdżownic. Poznajcie kolejny dziwny sport – worm charming.

Zaklinanie robaków nie jest sportem nowym - ma za sobą wieloletnią tradycję. Po raz pierwszy 30-minutową partyjkę worm charming rozegrano w 1980 roku w Szkole Podstawowej Willaston County w Willaston w hrabstwie Cheshire w zachodniej Anglii. Mimo upływu lat, wywoływanie dżdżownic nadal kryje w sobie wiele tajemnic i nie da się przewidzieć jego wyników.

Większość uczestników praktykuje tradycyjną metodę zaklinania dżdżownic – wbicie wideł w ziemię i uderzanie w nie kijem. Wynikające z tego drgania wywabiają robaki na powierzchnię, gdzie są one zbierane przez asystentów. Niektórzy startujący w konkursie próbują jednak przyciągnąć zainteresowanie dżdżownic nieco bardziej niekonwencjonalnymi sposobami, np. tańczeniem na drewnianej desce bądź przygrywaniem robakom na instrumentach. Oprócz statuetki za największą ilość wywołanych dżdżownic, na zawodach rozdawana jest także nagroda za złapanie najcięższego robaka.

Rekord - 567 zaczarowanych dżdżwonic

Statuetka dla zaklinacza najcięższej dżdżownicy, źródło: wormcharming.com

W tym sporcie zwyciężać mogą wszyscy - liczy się przede wszystkim technika, zapał i… łut szczęścia. Może się nim poszczycić Sophie Smith, która w 29 czerwca 2009 roku ustanowiła nowy rekord zaklinania robaków. Podczas Światowych Mistrzostw Zaklinania Robaków z obszaru o wielkości 3 x 3 metry w ciągu zaledwie pół godziny udało jej się „wywołać” z ziemi aż 567 robaków. Pokonała tym samym poprzedniego rekordzistę, który w tym samym czasie złowił o 56 dżdżownic mniej. Sophie została wpisana do Światowej Księgi Rekordów Guinnessa, mając jedynie 10 lat… Strach pomyśleć, ile robaków udałoby jej się zaczarować teraz. ;)

Jak w każdym sporcie, również tutaj zdarzają się nieczyste zagrania. Organizatorzy konkursu przyłapywali uczestników m.in. na próbach przemycania dżdżownic na teren zawodów w nogawkach spodni. Osoba złapana na oszustwie zostaje zdyskwalifikowana i dostaje dożywotni zakaz uczestnictwa w konkursie. Także z uwagi na takie przypadki wprowadzono specjalny regulamin, który ma określać zasady tego pięknego sportu – zakazuje on np. wykopywania dżdżownic z ziemi czy podawania im narkotyków.

Sztuka zaklinania robaków to cenna umiejętność dla miłośników wędkarstwa. Jeśli lubisz pomoczyć kija, to przydatne akcesoria wędkarskie znajdziesz TUTAJ.

Autor: Sylwia Stwora
jak chodzić z kijkami

Jak chodzić z kijkami?

2022-01-13
Po chodnikach miast, w parku, w górach. Polacy pokochali nordic walking, a osoby miarowo przebierające kijami widoczne są dosłownie wszędzie. Nie wszyscy jednak znają prawidłową technikę chodzenia, przez co trening nie daje oczekiwanych rezultatów. Sprawdź, jak chodzić z kijami, aby nie popełniać błędów.
jak dobrać deskę snowboardową

Jak dobrać deskę snowboardową? Długość i rozmiar deski snowboardowe

2021-12-26
Miękka czy twarda? Szersza czy węższa? Jakiej długości? To podstawowe kwestie, jakie dręczą osobę zaczynającą przygodę ze snowboardem. Podpowiadamy, czym powinna się charakteryzować odpowiednio dobrana deska snowboardowa.
ćwiczenia interwałowe

Jak przeprowadzić trening interwałowy?

2021-11-18
Ćwiczenia interwałowe uznawane są za jeden z najszybszych reduktorów tkanki tłuszczowej. Dobrze przeprowadzone nie tylko pomogą ci schudnąć ale też przyspieszą budowę tkanki mięśniowej. Szacuje się, że intensywny trening interwałowy podczas 30 minut wysiłku jest w stanie spalić nawet do 400kcal.
Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2021-10-01
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?
Piłka do rugby

Piłka do rugby. Jaką wybrać?

2021-09-10
Piłka o jajowatym kształcie jest nieodzownym elementem gry w rugby. Jej wymiary warunkuje między innymi stopień zaawansowania użytkownika.
hokej na lodzie zasady

Hokej na lodzie: zasady, sprzęt

2021-08-24
Jeśli chcielibyście spróbować swoich sił na lodowisku lub planujecie oglądać rozgrywki NHL w telewizji, to ten tekst jest właśnie dla was. Dowiecie się z niego, jakie są zasady hokeja na lodzie oraz jakiego sprzętu potrzebujecie, żeby zacząć przygodę z tym sportem.