Data modyfikacji:

Kuriozum sportu: Octopush

Marzy Ci się uprawianie zimowych sportów, ale jakoś nie do końca odnajdujesz się w na ośnieżonych stokach lub lodowisku? Może mamy dla Ciebie jakieś rozwiązanie. Przedstawiamy wariant dla tych, którzy wolą nie przywdziewać łyżew: hokej... podwodny!

Jeśli spodoba Ci się jakiś produkt, kliknij w jego zdjęcie, aby porównać ceny i kupić go taniej w Internecie.

Źródło: Wikipedia

Lata 50. XX wieku przyniosły ludzkości wiele ciekawych pomysłów i wynalazków. Jednym z nich był podwodny hokej. Twórcą kuriozalnego sportu był Anglik, Alan Blake, założyciel Southsea Sub-Aqua Club zrzeszającego płetwonurków. Blake poszukiwał sposobu na zwiększenie zaangażowania członków w działania klubu podczas sezonu zimowego, gdy z oczywistych przyczyn nurkowanie było raczej niezbyt popularne. Postanowił więc przenieść ćwiczenia z otwartego akwenu do basenu. Jego wynalazek został nazwany Octopush - gra językowa łącząca dwa angielskie wyrazy: octopus 'ośmiornica' i push 'pchać'. Jednocześnie odnosiła się do reguł gry: 8 zawodników oraz narzędzia, którym posługiwali się gracze tzw. pusher (niewielki odpowiednik kija hokejowego).

Pierwsze zawody rozegrano w 1955 roku między 3 drużynami reprezentującymi 3 kluby pływackie: Southsea, Bournemouth and Brighton. Zwyciężyła drużyna Blake'a. Do dziś prezentuje bardzo wysoki poziom w rankingach krajowych.  Gra zaczęła zdobywać popularność. W latach 50. dotarła do RPA, a już na początku lat 60. odbyły się pierwsze turnieje w Kanadzie, później także w Australii. W latach 70. grą zainteresowały się również kobiety.

Pierwsze międzynarodowe mistrzostwa w hokeju podwodnym odbyły się w Kanadzie w 1980 roku. Dziś nad dyscypliną czuwają oficjalne organizacje: Confédération Mondiale des Activités Subaquatiques (CMAS) na poziomie ogólnoświatowym i krajowe ligi.

Schemat wyposażenia gracza Octopush (źródło: Wikipedia)

Na czym polega Octopush?

Gra polega na wbiciu do bramki przeciwnej drużyny krążka hokejowego. Wygrywa zespół z największą liczbą punktów. Gracze posługują się specjalnymi kijami. W całości pusher nie może przekraczać 350 mm długości. Występuje w dwóch kolorach: białym i czarnym - po nich rozpoznajemy przynależność do drużyny. Do podstawowego wyposażenia octopushera wchodzą też: czepek ochronny (podobny do tego stosowanego przez graczy piłki wodnej), rękawica, płetwy, maska, fajka, kąpielówki lub jednoczęściowy strój kąpielowy.

Drużyna składa się maksymalnie z 10 graczy: 6 aktywnych i 4 rezerwowych. Mecz hokeja podwodnego składa się z dwóch połów trwających po 10-15 minut. Po przerwie drużyny zmieniają strony boiska. Octopush jest z założenia grą niekontaktową, tzn. że nie wolno dotknąć zawodnika przeciwnej drużyny. Nad grą fair play czuwają sędziowie, którzy odnotowują faule i inne wykroczenia i wymierzają kary. Niedozwolona jest również gra pasywna.

Mecz rozgrywany jest pod wodą. Zawodnicy przez cały czas wstrzymują oddech (techniki nurkowania).

jak chodzić z kijkami

Jak chodzić z kijkami? Technika nordic walking

2020-09-01
Po chodnikach miast, w parku, w górach. Polacy pokochali nordic walking, a osoby miarowo przebierające kijami widoczne są dosłownie wszędzie. Nie wszyscy jednak znają prawidłową technikę chodzenia, przez co trening nie daje oczekiwanych rezultatów. Sprawdź, jak chodzić z kijami, aby nie popełniać błędów.
Piłka do rugby

Piłka do rugby. Jaką wybrać?

2020-08-18
Piłka o jajowatym kształcie jest nieodzownym elementem gry w rugby. Jej wymiary warunkuje między innymi stopień zaawansowania użytkownika.
wrotki

Wrotki czy rolki? Które wybrać?

2020-08-17
Co było pierwsze: wrotki czy rolki? Nie ulega wątpliwościom, że buty z czterema, równolegle ustawionymi kółkami pojawiły się najpierw. Później świat poznał rolki, które na długi czas zdeklasowały swoje starsze siostry. W ostatnim czasie, wrotki ponownie wracają do łask. Na co lepiej się zdecydować? Kto powinien skorzystać z szaleństw na rolkach, a komu lepiej przysłużą się klasyczne wrotki?
akcesoria wędkarskie

Jakie akcesoria wędkarskie musisz mieć, zanim ruszysz na łowisko?

2020-08-07
Wędkarstwo to świetny sposób na wypoczynek na łonie natury. Zobacz, jakie akcesoria wędkarskie musisz mieć, zanim ruszysz na łowisko.
akcesoria do roweru

Akcesoria do roweru. Jakie sakwy, światełka i hol na przyczepkę

2020-07-14
Kupiłeś rower? Świetnie! Ale to nie koniec zakupów. Sam jednoślad nie wystarczy, aby komfortowo, bezpiecznie i wygodnie jeździć przez cały rok. Zobacz, jakie akcesoria do roweru są niezbędne podczas użytkowania, a które z nich… stanowią miły dla oka gadżet, który uprzyjemni każdą podróż!
hokej na lodzie zasady

Hokej na lodzie: zasady, sprzęt

2019-11-21
Jeśli chcielibyście spróbować swoich sił na lodowisku lub planujecie oglądać rozgrywki NHL w telewizji, to ten tekst jest właśnie dla was. Dowiecie się z niego, jakie są zasady hokeja na lodzie oraz jakiego sprzętu potrzebujecie, żeby zacząć przygodę z tym sportem.