Marzy Ci się uprawianie zimowych sportów, ale jakoś nie do końca odnajdujesz się w na ośnieżonych stokach lub lodowisku? Może mamy dla Ciebie jakieś rozwiązanie. Przedstawiamy wariant dla tych, którzy wolą nie przywdziewać łyżew: hokej... podwodny!
Jeśli spodoba Ci się jakiś produkt, kliknij w jego zdjęcie, aby porównać ceny i kupić go taniej w Internecie.
Lata 50. XX wieku przyniosły ludzkości wiele ciekawych pomysłów i wynalazków. Jednym z nich był podwodny hokej. Twórcą kuriozalnego sportu był Anglik, Alan Blake, założyciel Southsea Sub-Aqua Club zrzeszającego płetwonurków. Blake poszukiwał sposobu na zwiększenie zaangażowania członków w działania klubu podczas sezonu zimowego, gdy z oczywistych przyczyn nurkowanie było raczej niezbyt popularne. Postanowił więc przenieść ćwiczenia z otwartego akwenu do basenu. Jego wynalazek został nazwany Octopush - gra językowa łącząca dwa angielskie wyrazy: octopus 'ośmiornica' i push 'pchać'. Jednocześnie odnosiła się do reguł gry: 8 zawodników oraz narzędzia, którym posługiwali się gracze tzw. pusher (niewielki odpowiednik kija hokejowego).
Pierwsze zawody rozegrano w 1955 roku między 3 drużynami reprezentującymi 3 kluby pływackie: Southsea, Bournemouth and Brighton. Zwyciężyła drużyna Blake'a. Do dziś prezentuje bardzo wysoki poziom w rankingach krajowych. Gra zaczęła zdobywać popularność. W latach 50. dotarła do RPA, a już na początku lat 60. odbyły się pierwsze turnieje w Kanadzie, później także w Australii. W latach 70. grą zainteresowały się również kobiety.
Pierwsze międzynarodowe mistrzostwa w hokeju podwodnym odbyły się w Kanadzie w 1980 roku. Dziś nad dyscypliną czuwają oficjalne organizacje: Confédération Mondiale des Activités Subaquatiques (CMAS) na poziomie ogólnoświatowym i krajowe ligi.
Gra polega na wbiciu do bramki przeciwnej drużyny krążka hokejowego. Wygrywa zespół z największą liczbą punktów. Gracze posługują się specjalnymi kijami. W całości pusher nie może przekraczać 350 mm długości. Występuje w dwóch kolorach: białym i czarnym - po nich rozpoznajemy przynależność do drużyny. Do podstawowego wyposażenia octopushera wchodzą też: czepek ochronny (podobny do tego stosowanego przez graczy piłki wodnej), rękawica, płetwy, maska, fajka, kąpielówki lub jednoczęściowy strój kąpielowy.
Drużyna składa się maksymalnie z 10 graczy: 6 aktywnych i 4 rezerwowych. Mecz hokeja podwodnego składa się z dwóch połów trwających po 10-15 minut. Po przerwie drużyny zmieniają strony boiska. Octopush jest z założenia grą niekontaktową, tzn. że nie wolno dotknąć zawodnika przeciwnej drużyny. Nad grą fair play czuwają sędziowie, którzy odnotowują faule i inne wykroczenia i wymierzają kary. Niedozwolona jest również gra pasywna.
Mecz rozgrywany jest pod wodą. Zawodnicy przez cały czas wstrzymują oddech (techniki nurkowania).