Data publikacji:

Kuriozum sportu: najdziwniejsze nagrody

Nawet z "normalnych" sportach pojawiają się odchyły od normalności. Tam, gdzie reguły jasno określają charakter i przebieg rywalizacji, nie ma co prawda na nie miejsca, ale to, co dzieje się już po... Zobaczcie najdziwniejsze nagrody przyznawane sportowcom.

Sport to zaszczytna i bogata w tradycje dziedzina ludzkiego dorobku. Zawodowi sportowcy są nosicielami jego największych i najznakomitszych idei: trud treningów, a później samej rywalizacji, zasady fair play i wreszcie sportowy savoir-vivre. Wszystkiemu towarzyszy piękny ceremoniał otwarcia i zamknięcia zawodów. Zwycięzcy otrzymują stosowną do rangi nagrodę. Niektóre zwyczaje potrafią zaskoczyć nawet największego pasjonata sportu. Oto najdziwniejsze nagrody przyznawane sportowcom.

Cielaczek

Zwierzęta dość często towarzyszą ceremoniom medalowym, jednak raczej jako ozdoba, nie nagroda. W 2014 roku amerykańska narciarka alpejska Lindsay Vonn za zajęcie pierwszego miejsca w zawodach pucharu świata w narciarstwie alpejskim Audi FIS Alpine Ski World Cup Women otrzymała wartego 5 tys. dolarów cielaczka. Gdy organizatorzy chcieli wymienić go na czek, powiedziała, że krowy nie odda.

Lindsey Vonn i jej cielaczek, fot. irishexaminer.com

Banany

Zwycięzca Presidential Cycling Tour of Turkey 2015, Mark Cavendish, otrzymał od organizatorów sporą kiść bananów.

Mark Cavendish i jego bananowa kiść zwycięzcy, fot. bbc.com

Zegar wahadłowy

Zwycięzcy dorocznych wyścigów Nascar otrzymują duży, podłogowy zegar z wahadłem. Tradycja ta powiązana jest z torem Martinsville Speedway. Jej korzenie sięgają lat 60. XX w., gdy to ówcześni przedstawiciele zarządu postanowili przekazywać najlepszym kierowcom przedmiot, który oprócz wartości materialnej miał również wartość sentymentalną. Zegary produkowane w znanym przedsiębiorstwie meblarskim z Martinsville są warte nawet 10 tys. dolarów!

Taki zegar od 1964 roku otrzymują najlepsi kierowcy wyścigu Nascar, fot. nyt.com

Butelka mleka

Zwycięzcy zawodów kolarskich w Indianapolis, zgodnie z tradycją, oprócz wieńca otrzymują butelkę mleka, którą muszą czym prędzej wypić. Tradycję tę zapoczątkował jeszcze w latach 30. XX w. trzykrotny mistrz wyścigów - Louis Meyer. Po każdym wyścigu prosił o butelkę białego napoju.

Jeden z 500 zwycięzców wyścigu w Indianapolis ze swoim napojem zwycięzców. Pij mleko, będziesz wielki - fot. nyt.com

Ser

Serowe trofeum nie jest jedynie nagrodą za zwycięstwo w pogoni za serem. W 2005 roku golfista Steve Webster, triumfator Italian Open Golf (Mediolan), został uhonorowany dorodnym przysmakiem. Nabiał był równowartością jego wagi.

Zwycięzca Italian Open Golf z serowym trofeum, fot. irishexaminer.com