Data publikacji:

Jak używać kawiarki turystycznej?

Marzysz o gorącej, aromatycznej kawie w plenerze? Nic prostszego – wystarczy zainwestować w kawiarkę turystyczną. Ten niewielki gadżet jest bardzo prosty w użyciu i pozwoli ci cieszyć się ulubioną kawą na każdej wycieczce. Tłumaczymy, jak używać kawiarki podróżnej i którą najlepiej wybrać.

Sprawdź również: Ranking najlepszych kawiarek

Co to jest kawiarka?

Kawiarka to przyrząd pozwalający zaparzyć aromatyczną kawę bez konieczności używania dodatkowych sprzętów. Wystarczy, że masz dostęp do źródła ciepła, które pozwoli ci zaparzyć wodę, a w kawiarce przygotujesz pachnącą, pyszną kawę. Niektórzy sądzą, że dobra kawiarka pozwoli przygotować kawę tak smaczną, jak z ekspresu. Jej działanie można porównać do ekspresu przelewowego.

Kompaktowe kawiarki nie umknęły uwadze sklepów produkujących akcesoria turystyczne. Szybko okazało się, że ten gadżet znakomicie sprawdza się na biwaku, wycieczce górskiej czy na pikniku, a zatem wszędzie tam, gdzie przygotowanie pysznej kawy nie jest aż tak łatwe.

Z czego składa się kawiarka turystyczna?

Na rynku znajdziesz różne rodzaje kawiarek – urządzenia te stale są ulepszane. Najprostsza kawiarka turystyczna zbudowana jest ze zbiornika na wodę, sitka na kawę oraz zbiornika, w którym gromadzi się zaparzona kawa.

Aby używać kawiarki w plenerze, potrzebne będzie ci również źródło ognia (np. prosty palnik gazowy na wymienne kartusze). W kawiarce można używać jedynie mielonej (lecz nie zbyt miałkiej) kawy.

Rodzaje kawiarek turystycznych

Jeśli marzysz o pysznej kawie, którą można delektować się z dala od cywilizacji, sprawdź, jakie kawiarki turystyczne możesz znaleźć w sklepach internetowych.

  • Prosta kawiarka turystyczna ze stali

Mała, stalowa kawiarka turystyczna to rozwiązanie bez wątpienia najbardziej wygodne. Zmieści się do każdego plecaka, a nawet do większej kieszeni. Model polecany przez nas pozwala przygotować 4 filiżanki espresso za jednym parzeniem.

  • Kawiarka turystyczna przepływowa z filtrem

To bardziej zaawansowany model kawiarki, wyposażony w filtr oraz kubek turystyczny. Choć wyróżnia się większym rozmiarem, trzeba zwrócić uwagę na to, że ma dość dużą pojemność – mieści 350 ml wody. Filiżanka stanowiąca część kawiarki ma pojemność 150 ml.

  • Kawiarka turystyczna na prąd

Choć nie jest to produkt dedykowany stricte piciu kawy w plenerze, jeśli tylko masz dostęp do prądu, możesz z niego skorzystać. Kawiarka elektryczna w prosty i szybki sposób przygotuje dla ciebie aż 4 filiżanki kawy za jednym parzeniem. Posiada automatyczny wyłącznik, dlatego nie musisz pilnować jej w trakcie gotowania.

  • Klasyczna kawiarka w podróży? Czemu nie!

Najbardziej tradycyjny model kawiarki, przeznaczony do gotowania na gazie, również sprawdzi się w warunkach polowych. Oczywiście wówczas, gdy znajdziesz na nią odpowiednio wiele miejsca w podróżnym plecaku.

Jak używać kawiarki turystycznej?

Jeśli nigdy nie stosowałeś kawiarki, zapoznaj się z zasadami parzenia kawy w tym praktycznym urządzeniu. Bez obaw – to nic trudnego.
  1. Dolny zbiornik napełnij wodą, do oznaczonego poziomu.
  2. Na zbiorniku z wodą umieść sitko (lub filtr).
  3. Do zbiornika z sitkiem dodaj 2-3 łyżeczki kawy mielonej.
  4. Zakręć wieczko kawiarki. Ustaw ją na małym ogniu.
  5. Dźwięk syczenia oznajmia, że woda w zbiorniku zaczęła się gotować. Zaczekaj do momentu bulgotania – następnie wyłącz palnik.
  6. Ostrożnie przelej kawę do filiżanki.

Kawiarka turystyczna – pyszna kawa gdziekolwiek zechcesz

Turystyczna kawiarka pozwoli ci sięgnąć po dawkę energii z kawy w dowolnym miejscu. To bez wątpienia gadżet, który powinien wypróbować każdy kawosz lubujący się w podróżach.

Autorka: Joanna Stanuch