Data publikacji:

Kalendarz brań karpia

Karp to jedna z większych i trudniejszych do złowienia ryb w Polsce. Hoduje się go w wielu stawach, jednak dziko żyjące osobniki są prawdziwym wyzwaniem nawet dla doświadczonych wędkarzy. Spełnienie marzeń o złowieniu drapieżnika ułatwia kalendarz brań karpia. Dzięki niemu dobrze zaplanuje się czas na połów i zwiększy się szanse na skuteczne branie.
kalendarz brań karpia

Gdzie żyją karpie?

Karpie w Polsce preferują słodkowodne, dość głębokie zbiorniki. Osiągają w nich do 30 kg, dlatego ich wyciągnięcie na brzeg to prawdziwe wyzwanie. Ze względu na to, że jest to gatunek nieobjęty ochroną, można łowić go w dowolnym okresie. Obecność karpia w zbiorniku zwiastują bąbelki powietrza pojawiające się na tafli wody. Kalendarz brań karpia nie uwzględnia okresowych zakazów połowu ze względu na tarło. Ryba ma problem z rozmnażaniem w naturalnym środowisku w polskim klimacie, jednak w stawach hodowlanych gatunek radzi sobie o wiele lepiej. Stąd nie ma potrzeby stosowania ograniczeń w połowach w celu regulowania populacji karpia.

Kalendarz brań karpia - kiedy przypada okres najlepszy dla wędkarzy?

Połów karpia można rozpocząć już w kwietniu, gdy temperatura wody przekroczy 14 stopni Celsjusza. Zwykle dzieje się to jednak w połowie maja lub w pierwszych dniach czerwca. Im cieplejsza jest woda, tym większy apetyt mają karpie. Ich największą aktywność obserwuje się, gdy woda ma temperaturę 20-27 stopni Celsjusza.

Kalendarz brania karpia wskazuje, że najlepszy czas na połów przypada w lipcu, sierpniu i wrześniu. Karp w tych miesiącach intensywnie poszukuje jedzenia, dlatego łatwiej zachęcić go do złapania przynęty. Gatunek jest aktywny jeszcze w październiku i listopadzie, jednak wtedy można łowić go głównie w godzinach przedpołudniowych.

W okresie od połowy wiosny do późnej jesieni karpie przebywają chętnie w rowach melioracyjnych, mulistych zatoczkach oraz u wylotów kanałów i przy prądach wstecznych.

Kiedy łowić karpia? Pora dnia ma znaczenie

W kalendarzu brań karpia znajdzie się informacje głównie o miesiącach odpowiednich na połów. Równie ważne jest w przypadku karpia wybieranie godzin, w których ryba cechuje się największą aktywnością.

Karpie wędrują zawsze tymi samymi lub bardzo zbliżonymi trasami, zmieniając miejsca w ciągu doby. Stąd o poranku ryby biorą w innych częściach zbiornika niż w południe lub wieczorem. Gatunek w szczycie sezonu jest aktywny przez całą dobę, jednak trudno złowić go w czasie upałów. Gdy jest gorąco, karpia najłatwiej złowić o poranku lub po zachodzie słońca. Wędkarze polecają, by na połów wybierać dni deszczowe i pochmurne, gdy osobniki są aktywne przez cały czas.

Ze względu na to, że karp jest ciężki i żeruje w mule, trudno jest wyciągnąć go ze zbiornika. Ryba często zrywa się z haczyka tuż przy brzegu. Aby uniknąć takiej sytuacji, na karpia warto wybierać się w czasie mętnych przyborów. Karpie pozostają wtedy blisko brzegu, dlatego wędkarz może szybciej zareagować na branie.

Jak zwiększyć szanse złowienia karpia?

Połów karpia żyjącego dziko powinno się rozpocząć od znalezienia odpowiedniego zbiornika. Po sprawdzeniu kalendarza brań karpia warto przyjrzeć się okolicznym stawom, jeziorom i wolno płynącym rzekom. Jeśli na powierzchni wody pojawiają się pęcherzyki powietrza, a przy brzegu słychać mlaskanie i cmokanie, z pewnością ma się do czynienia z karpiami.

Ryba jest dość wybredna, dlatego jako zanętę powinno się stosować kulki proteinowe, groch, kukurydzę lub inne ziarna. Dobrym wyborem są również zanęty aromatyzowane, które przyciągają karpie w zbiornikach bogatych w pożywienie.
Autorka: Monika Kocher