Data modyfikacji:

Jakie są ustawienia wiązań snowboardowych? Jak ustawić wiązania?

Poprawne ustawienie wiązań snowboardowych jest niezbędne, by móc cieszyć się bezpieczną i komfortową jazdą na desce. Nie warto więc ignorować tego aspektu przygotowań, tym bardziej że całe zadanie zajmie w sumie kilkanaście minut. Z informacjami na temat właściwej kalibracji wiązań powinni zapoznać się wszyscy początkujący snowboardziści, ponieważ pozwoli im to w przyszłości uniknąć popełniania poważnych błędów w tej kwestii.
usatwienia wiązań snwoboardowych
Ustawianie wiązań najlepiej wykonać przed wyjściem na stok. Pierwsza kalibracja zajmie bowiem nieco więcej czasu, tak więc najlepiej dokonać jej w suchym i ciepłym miejscu. Możemy to zrobić nawet w domu, na długo przed wyjazdem w góry. Zaznaczmy, że nie będziemy tutaj skupiać się na typach i modelach wiązań oraz desek. Uznajemy, iż zostały one wybrane przez ciebie zgodnie z twoimi preferencjami lub wskazówkami ekspertów.

Ustawienie wiązań snowboardowych – która noga znajdzie się z przodu deski?

Proces rozpoczynamy od podjęcia fundamentalnej decyzji. Musimy ustalić, którą nogę ustawimy z przodu, a którą z tyłu deski, ponieważ wiązania nie są ustawione symetrycznie. Jeżeli na przód wybierzemy nogę prawą, mamy do czynienia z ustawieniem typu regular, jeżeli jest to lewa noga, ustawienie nosi nazwę goofy. Temat ten sprawia wiele trudności, przede wszystkim początkującym snowboardzistom, nie mającym jeszcze swoich preferencji.
Zauważmy, że problem ten nie ma nic wspólnego z prawo- lub leworęcznością snowboardzisty. U wielu osób wiodąca noga nie musi odpowiadać dłoni. Co więcej, niektóre osoby nie mają w tej kwestii żadnych konkretnych preferencji i preferują w tym samym stopniu lewą, jak i prawą nogę. Jeżeli mamy poważne wątpliwości, możemy przeprowadzić kilka testów polecanych przez ekspertów.
Metoda na ślizgawkę – ślizgając się na lodzie lub innej śliskiej powierzchni, automatycznie przyjmujemy najwygodniejszą dla siebie pozycję. To, którą nogę wysuwamy do przodu, będzie dobrą wskazówką podczas wyboru sposobu ustawienia wiązania.
Metoda rowerowa – podczas jazdy na rowerze zatrzymujemy się i stajemy na pedałach, zwracając uwagę na to, która noga będzie z przodu.
Jeżeli korzystamy z ustawienia goofy lub regular i czujemy, że coś jest nie tak, albo mamy problemy z utrzymanie równowagi, to nieodmienny znak, że być może podjęliśmy złą decyzję i warto zmienić pozycję na desce.

Rozstaw wiązań snowboardowych

Kolejną istotną kwestią jest rozstaw wiązań, a więc odległość pomiędzy oboma wiązaniami. Tutaj zasada, według której postępujemy, jest dość prosta i zależy wprost od wzrostu snowboardzisty. Im użytkownik deski jest wyższy, tym rozstaw powinien być większy. Oczywiście, jak w wielu kwestiach, dużo zależy też od indywidualnych upodobań. Dla najlepszych efektów warto jednak postępować zgodnie z kilkoma wskazówkami.
W sklepach sportowych oraz w internecie znajdziemy specjalne tabelki z zalecanymi wymiarami. Odpowiednie wartości możemy jednak ustalić także samodzielnie na trzy podstawowe sposoby. Pierwszy polega na zmierzeniu podudzia, od kolana do stopy – otrzymana wartość powinna odpowiadać zalecanej w naszym przypadku odległości obu wiązań. Druga metoda polega na użyciu szerokości barków snowboardzisty, która powiększona jest o około 2–3 centymetry. Według ostatniego patentu, rozstaw poznamy, mnożąc wzrost przez liczbę 0,27 (kobiety) lub 0,29 (mężczyźni), toteż np. w przypadku wzrostu 178 centymetrów, rozstaw wynosi około 48 centymetrów u kobiet i około 51 centymetrów u mężczyzn.

Ustawianie kątów wiązań snowboardowych

Następnym ważnym etapem kalibracji wiązania jest ustawienie kąta, pod jakim stopy będą ustawione wobec deski. Mamy tutaj bardzo dużą wolność, bowiem wiązania dla prawej i lewej nogi nie muszą być w tej samej pozycji. Decyzja ma wpływa na to, jaką pozycję przyjmiemy naturalnie podczas jazdy, wpływając tym samym na preferowany styl szusowania.
Eksperci radzą, by w tym przypadku trochę poeksperymentować na sucho, sprawdzając, z jakim ustawieniem będziemy czuć się najlepiej. Domyślnie specjaliści zalecają pozycję na tzw. kaczkę, w której stopy są skierowane lekko na zewnątrz. Noga prowadząca jest w tym przypadku odgięta w nieco większym stopniu (około 12–18 stopni) niż tylna (około 9–15 stopni). Korzystając z tych wskazówek, snowboardzista przyjmie dość naturalną pozę, ułatwiającą manewrowanie oraz utrzymanie równowagi, a tym samy też naukę jazdy.

Ustawianie setbacku wiązań snowboardowych

Setback to nic innego jak odległość stóp snowboardzisty od tylnego krańca deski. Modyfikacja tego ustawienia ma znaczący wpływ na sposób jazdy, bowiem zmienia nasz środek ciężkości na snowboardzie. Deski pozwalają na regulację tego czynnika za pomocą specjalnych kilkustopniowych insertów, w które wkręca się wiązania. Warto zaznaczyć, że tym elementem konfiguracji nie powinni przejmować się początkujący. Dla optymalnego komfortu powinni wybierać domyślne centralne ustawienie wiązania. Na zmianę setbacku decydują się przede wszystkim bardziej doświadczone osoby, ułatwia ono bowiem jazdę w trudniejszych warunkach oraz wykonywanie trików i skoków.
Zdjęcie: Envato Elements