Data publikacji:

Jakie lotki do darta wybrać?

Ostatnimi laty dart zyskuje na popularności. Z roku na rok jest coraz więcej amatorów tego barowego sportu. Przybywa zarówno pasjonatów, kibiców, jak i początkujących zawodników. Sport na swój sposób prosty, wymaga nie lada treningu i precyzji. Poza celnym okiem i dobrą pamięcią mięśniową, kluczową rolę gra tutaj wyposażenie. Rzutki do darta różnią się od siebie w każdym możliwym elemencie. Długością, grubością barella, ciężarem czy materiałem wykonania. Dla bardziej zaawansowanych zawodników są to kwestie niezwykle istotne. Zauważyć można, że światowa czołówka zawodników posiada swoje personalizowane rzutki, aby były dla nich jak najwygodniejsze w chwycie i pewne podczas lotu. Jakie lotki do darta wybrać? Czym się różnią i na co zwracać uwagę?

Lotki do darta – budowa

Zanim przejdziemy do wyboru swoich lotek, warto zapoznać się z ich budową. Przeanalizujmy zatem, z czego składa się rzutka. Rozróżnia się dwa typy rzutek ściśle związanych z tarczą, na jakiej gramy. Do tarczy sizalowej, papierowej lub drewnianej używa się rzutek ze stalowym grotem (steeltip). Do gry na tarczy elektronicznej, gdzie pola do rzutów są odpowiednio przygotowane, używa się tylko i wyłącznie rzutek z plastikowym grotem (soft tip).
Grot (tip), o którym wyżej wspomniano, jest pierwszym elementem rzutki. Jest to nic innego jak spiczasta, ostro zakończona końcówka, która ma za zadanie wbić się w odpowiedni punkt na tarczy. Warto podkreślić, że groty często łączone są z dalszą częścią rzutki za pomocą gwintu, tak więc nie trzeba kupować kilku kompletów rzutek, aby móc grać na różnych tarczach. Wystarczy je przemontować.
Kolejnym elementem, który znajduje się zaraz za grotem, jest tzw. barrel. Pełni ona najważniejszą funkcję, ponieważ to za tą część trzymamy lotki, celując do tarczy i wykonując rzut. Barrel powinien zapewnić zawodnikowi wygodny i pewny chwyt. W zależności od materiału wykonania przybiera on różne formy antypoślizgowe. W metalowych może być ponacinany lub pokryty licznymi wypustkami, natomiast przy miedzianych czy plastikowych pokryty może być specjalnym, antypoślizgowym materiałem. Barrel jest elementem bardzo indywidualnym, dlatego każdy powinien znaleźć taki, który najbardziej mu pasuje. Przy jego doborze warto zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał, z którego został wykonany. Najlepsze jakościowo barelle, których używają głównie zawodowcy, wykonane są w 90% z wolframu. Charakteryzują się one bardzo dużą sztywnością, twardością i wytrzymałością, a tym samym są bardzo lekkie. Bardziej popularne, standardowe barelle wykonane są z miedzi, niklu lub innych, podobnych tworzyw. Ważny jest również kształt samej beczki. Najpopularniejsze modele mają prosty, regularny barrel w kształcie walca, ale spotkać można też egzemplarze delikatnie poszerzane w centralnej części czy specjalne odmiany zwężane ku tyłowi lotki (torpeda) lub zwężane ku przodowi i tyłowi (bomba). Materiał i kształt barella definiują ciężar samej lotki. Warto brać to pod uwagę, szczególnie na początkach swojej kariery. Im lżejsza lotka, tym wygodniejsza.
Barrelłączy się z shaftem, czyli nasadką łączącą główną część lotki z jej końcem, czyli piórem. Shaft ma za zadanie dociążyć rzutkę, co zapewni jej stabilny lot. Podzielić je można ze względu na długość, kształt i średnicę. Przed kupnem warto wziąć lotkę w dłoń i przymierzyć, czy wybrany shaft jest odpowiedniej długości, czy lotki nie są zbyt krótkie lub zbyt długie. Ważnym aspektem przy wyborze jest również materiał wykonania nasadki. Podstawowe egzemplarze najczęściej wykonywane są z nylonu, te bardziej profesjonalne z tytanu lub aluminium. Na końcu każdego shaftu znajdują się specjalne nacięcia, w których umieszcza się ostatni element, czyli pióro.
Wspomniane przed chwilą pióro umożliwia lot rzuconej w stronę tarczy rzutki. Ważne jest, aby pióro zachowywało sztywność w czasie lotu i nie ulegało zniszczeniom przy upadku lotki. Wyróżnia się kilka materiałów, z których są one wykonywane: plastik, nylon dimpex czy hart.

Rzutki – podstawowe rodzaje

Patrząc na wszystkie wymienione elementy, podstawowe, gotowe zestawy lotek dzielą się na następujące rodzaje:
  • mosiężne – najczęściej wykonane z miedzi i cynku. Są najtańsze i stosunkowo lekkie. Tracą jednak na jakości i wytrzymałości. Na początek swojej przygody z dartem, jako pierwsze rzutki jak najbardziej polecane i godne uwagi;
  • drewniane – pierwsze rzutki wykonywane były z drewna, aktualnie bardzo rzadko spotyka się taką formę wykonania;
  • niklowe – najlepsze rzutki dla osób, którym spodobał się świat darta i które chcą nie tylko rzucać w domowym zaciszu, ale również próbować swoich sił na swoich pierwszych, amatorskich zawodach. Cena jest korzystna, waga dość niska, a do tego są znacznie bardziej wytrzymałe niż mosiężne odpowiedniki;
  • wolframowe – rzutki do gry profesjonalnej, głównie do tarcz twardych. Wykonywane są z wolframu i niklu w różnych proporcjach. Najdroższe i cięższe od poprzedników, jednak niezwykle wytrzymałe i precyzyjne.
Wiedząc, z czego zbudowane są rzutki do darta i w jakich rodzajach można wybierać, jest to odpowiedni moment na zakupy. Na początek warto zaopatrzyć się w mosiężne rzutki. Są tanie, na początek idealne. W przypadku, kiedy chcesz się rozwijać i wsiąkać w świat darta, warto zainwestować w rzutki niklowe. Na profesjonalnej arenie darta towarzyszyć będą już raczej wolframowe egzemplarze. Jeżeli żaden z gotowych zestawów nie przypada ci do gustu – nic straconego. Wszystkie rzutki można w prosty sposób rozkręcić i złożyć w jeden, idealny dla siebie model. Dopasować można osobno grot, barrel czy shaft. Zrobić to można, modyfikując gotowe modele lub kupując pojedyncze części. Wszystko zależy od naszych chęci, możliwości finansowych i upodobań.
Zdjęcie: Envato/ markusgann