Data modyfikacji:

Jaki rower stacjonarny na odchudzanie wybrać?

Rower stacjonarny w domu jest świetnym sposobem na poprawę kondycji i pozbycie się zbędnych kilogramów. Nie zajmuje dużo miejsca, a potrafi przynieść wiele korzyści – opłaca się go więc kupić, zwłaszcza jeśli zależy ci na budowaniu dobrej formy i zgrabnej sylwetki. Jaki rower stacjonarny na odchudzanie wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Podpowiadamy!
Jaki rower stacjonarny na odchudzanie wybrać?

Rowerek stacjonarny na odchudzanie w domu

Jazda na rowerze stacjonarnym może znacznie przyczynić się do poprawy kondycji fizycznej. Jest to świetne narzędzie do uprawiania treningów interwałowych, czyli takich, w których naprzemiennie wprowadza się różne tempo ćwiczeń, zwiększając i zmniejszając ich intensywność. Tego typu trening dobrze oddaje warunki jazdy na zewnątrz, na tradycyjnym rowerze, co dla wielu osób jest dużym plusem. Jednocześnie, taka aktywność pomaga w zrzuceniu zbędnych kilogramów i we wzmocnieniu mięśni. Jaki rower stacjonarny na odchudzanie jest najlepszy i od czego zacząć?
Przede wszystkim warto zastanowić się, jakie masz oczekiwania i potrzeby względem sprzętu. Jak często chcesz ćwiczyć? Czy masz już doświadczenie w tego typu ćwiczeniach? Zależy ci tylko na zrzuceniu kilogramów czy może chcesz też poprawić kondycję fizyczną? Jak intensywne treningi planujesz? Ile miejsca w domu możesz poświęcić dla maszyny? Odpowiedzenie sobie na te pytania znacznie ułatwi ci proces wyboru najlepszego rowerka stacjonarnego na odchudzanie.

Jaki rower stacjonarny na początek?

Zaczynając przygodę z rowerami stacjonarnymi, warto jest poznać kilka informacji na ich temat. Wyróżnić można trzy podstawowe rodzaje, które różnią się między sobą przede wszystkim ustawieniem poszczególnych elementów, które wpływa na postawę osoby ćwiczącej i obciążenie konkretnych partii ciała. Polecamy więc poznać ogólną charakterystykę każdego z nich, aby wiedzieć, jaki model będzie najlepszy.
Podstawowe rodzaje rowerów stacjonarnych
  • Rowery stacjonarne pionowe – najbardziej popularne i klasyczne modele, które mocno pozorują jazdę na klasycznym jednośladzie. Można na nich przyjmować pozycję wyprostowaną, jak podczas jazdy na rowerze miejskim, lub bardziej pochyloną, którą wykorzystuje się raczej przy szybszej, sportowej jeździe. Wyposażone są najczęściej w wygodne siedziska, które umożliwiają wygodną jazdę – będą więc dobre do długich treningów wytrzymałościowych. Nie są polecane osobom z problemami z kręgosłupem, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym.
  • Poziome rowery stacjonarne – na odchudzanie dla osób bardziej zaawansowanych jest to dobry model, ponieważ zapewnia wygodne siedzisko, zabezpieczające postawę i kręgosłup, a wymagające większej pracy od mięśni brzucha. Modele poziome są szczególnie polecane osobom z nadwagą, którym zależy na zrzuceniu zbędnych kilogramów.
  • Rowery spinningowe – ten rodzaj przeznaczony jest dla najbardziej zaawansowanych kolarzy, ponieważ wymusza od użytkownika mocno pochyloną postawę ciała, podobnie jak na rowerze szosowym. Są to masywne maszyny, dedykowane osobom, którym zależy na naprawdę intensywnych treningach.

Czy rowerek stacjonarny jest dobry na odchudzanie?

Początkującym amatorom kolarstwa, którzy zastanawiają się, czy rowerek stacjonarny jest dobry na odchudzanie, odpowiadamy: zdecydowanie tak! Trening na tego rodzaju maszynie wymaga intensywnego ruchu, który pozwala w dość prosty sposób spalić niechcianą tkankę tłuszczową. Podczas ćwiczeń pracują mięśnie nóg oraz brzucha, a oprócz tego ujędrnia się skóra, powodując stopniową redukcję cellulitu. Wybór roweru stacjonarnego na schudnięcie jest też bardziej polecaną aktywnością, niż na przykład jogging, ponieważ nie obciąża stawów (co dla osób z otyłością, które chcą zrzucić kilogramy może stanowić dodatkowe zagrożenie).

Jaki rower stacjonarny na odchudzanie będzie najlepszy?

Tak naprawdę każdy rower stacjonarny jest dobry na schudnięcie, ponieważ niezależnie od wybranego modelu, będzie wymagał intensywnego ruchu. Kluczem do sukcesu jest natomiast regularność – użycie maszyny raz na miesiąc nie przyniesie efektów. Warto jest więc rozpisać sobie plan treningowy, rozpoczynając od krótkich i mniej wymagających sesji, stopniowo zwiększając ich długość i intensywność. Powinno się ćwiczyć przynajmniej 2-3 razy w tygodniu, aby zauważyć efekty zarówno pod względem lepszej kondycji, jak i niższej wagi.
Warto zdecydować się na treningi interwałowe, podczas których wykonuje się krótkie, ale intensywne serie przy różnym natężeniu tempa. Pierwsze efekty regularnych ćwiczeń można zauważyć już po około miesiącu. Warto jednak wspomnieć, że aktywności fizycznej powinna towarzyszyć odpowiednia, zrównoważona dieta – w przypadku chęci zrzucenia zbędnych kilogramów, powinna to być dieta redukcyjna.
Do pozytywnych efektów ćwiczeń należy także poprawa samopoczucia i ogólnej kondycji organizmu, nie tylko pod względem wytrzymałościowym, ale też pod kątem wydolności pracy serc czy płuc. Ciało osoby aktywnej nie jest sztywne i zastane, a więc istnieje mniejsze ryzyko urazów podczas niespodziewanych sytuacji, takich jak na przykład upadek. Korzyści regularnych ćwiczeń jest więc naprawdę dużo!

Rower stacjonarny na odchudzanie a odpowiednie akcesoria

Być może zastanawiasz się nie tylko nad tym, jaki rower stacjonarny na odchudzanie wybrać, ale także jakie dodatkowe akcesoria trzeba zakupić. Na początek przede wszystkim postaw na dobry sprzęt do ćwiczeń, ale jeśli masz możliwość kupić też buty sportowe czy ubrania do ćwiczeń, jest to dobry pomysł. Zwróć uwagę na odpowiednie, przewiewne materiały, które pozwolą skórze oddychać i nie będą wywoływać otarć lub zadrapań czy potęgować potliwości.
Zdjęcie: Envato/ twenty20photos
Rita Turbiarz
Rita Turbiarz

Chętnie piszę o tematach związanych ze zdrowiem, aktywnością fizyczną, dbaniem o dom i ogród oraz o ciekawych książkach, filmach i grach (dla dużych i małych), chociaż spod mojego pióra wychodzi o wiele więcej. Gdy już oderwę się od klawiatury, to ćwiczę jogę, staram się coraz lepiej poznawać roślinną kuchnię i marzę o własnym psiaku – może kiedyś!