Data publikacji:

Jaki rower enduro do 5000 zł wybrać?

Rowery enduro to jednoślady przeznaczone do jazdy po ciężkim terenie. Zostały stworzone w taki sposób, aby radziły sobie w każdej sytuacji. Umożliwia im to specyficzna budowa, która jest starannie dobierana pod piaszczyste, leśne i górskie powierzchnie. Czym charakteryzują się rowery enduro? Jaki rower enduro do 5000 zł wybrać? Radzimy jaki rower enduro wybrać i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie.
Sprawdź również: Jaki rower enduro do 6000 zł wybrać?
jaki rower enduro do 5000 zł

Enduro- co to właściwie znaczy?

Mówiąc o enduro można mieć na myśli różne tego słowa znaczenia. Pierwszym z nich jest ekstremalna dyscyplina sportu stworzona dla motorowerów i rowerów. Z kolei drugim znaczeniem jest określenie rodzaju roweru, na którym jeździ się podczas danej dyscypliny oraz w przypadku jazdy po ciężkim terenie. Jazda enduro łączy w sobie elementy kolarstwa górskiego, zjazdowego i przełajowego, gdyż dane rowery są dostosowane właśnie do takich tras. Najbardziej pożądanymi terenami do jazdy na rowerze enduro są piaszczyste, kamieniste, nierówne, leśne, górzyste podłoża. Zazwyczaj jeżdżąc na rowerach enduro, rowerzyści wybierają miejsca bez wyznaczonych tras, gdyż kierują się zasadą: im bardziej ekstremalnie, tym lepiej. W związku z tym, jeździć na enduro powinny osoby doświadczone, które mają umiejętności sprawnego pokonywania trudnych, krętych, wyboistych terenów, podjeżdżania pod strome pagórki oraz wykonywania wyskoków na rowerze i bezpiecznego lądowania.

Charakterystyka rowerów enduro- na co zwrócić uwagę przy zakupie odpowiedniego roweru enduro?

Jako, że przeznaczeniem rowerów enduro jest przemieszczanie się po trudnych terenach, ich budowa musiała zostać odpowiednio skonstruowana, aby umożliwić dane zadanie. W celu dostosowania roweru do jazdy po górach, pagórkach, piaszczystych i leśnych terenach oraz wykonywania skoków nad ziemię, rower klasyczny został nieco przekształcony w bardziej ekstremalną wersję, aby sprostać oczekiwaniom rowerzysty. Między innymi, w budowie roweru zmieniony został kąt główki ramy wynoszący 65 stopni, nisko osadzony suport, wydłużenie górnej rury ramy, szersza kierownica oraz krótki mostek.
Oprócz wymienionych powyżej aspektów, rowery enduro posiadają odmienne elementy wyposażenia, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru idealnego roweru do ekstremalnych przejazdów. Oto one:
 • Koła- do wyczynowych zjazdów wymagane są duże i szerokie opony, np. 29 calowe, gdyż wpłyną one na ogólną stabilność jednośladu, zwiększą jego przyczepność do podłoża oraz ułatwią pokonywanie wszelakich przeszkód. Dodatkowo zapobiegną przypadkowemu przebiciu opony podczas najechania na ostry element znajdujący się na trasie.
 • Masa- rower enduro mimo wszystkich swoich elementów i udogodnień powinien być lekki, aby zapewnić łatwość zwłaszcza podczas stromych podjazdów. Przyjmuje się, że masa danego roweru powinna się mieścić w granicach 12-17 kilogramów.
 • Amortyzacja- jeżdżąc po nierównych terenach, jednym w bardziej potrzebnych udogodnień będzie właśnie odpowiednia amortyzacja. Zapewni ona niwelowanie drgań wywołanych przez podłoże, a także zapewni stosunkowo bezpieczne „lądowanie” po wykonywanych wyskokach.
 • Rama- w rowerach enduro również geometria ramy różni się od klasycznej wersji roweru. Kąt główki ramy wynosi 65 stopni, co wymusza utrzymywanie pochylonej, aerodynamicznej postawy ciała. Wpływa to na zmniejszenie oporu podczas jazdy, czyli możliwość uzyskania większych prędkości.
 • Dopper- czyli regulowana sztyca umożliwi zmianę ustawienia siodełka przed podjazdem bez schodzenia z roweru.
 • Hamulce- w rowerach enduro, tarcze hamulcowe muszą być solidne, aby rowerzysta mógł sprawnie zareagować w razie przeszkody znajdującej się na drodze.
 • Przerzutki- zapewniają dostosowanie siły oporu z jaką będzie poruszał się rowerzysta w zależności od podłoża. Jadąc z górki będzie mógł bez problemu zwiększyć siłę oporu, a z kolei jadąc pod górkę, zmniejszy ją.
 • Rower enduro do 5000 zł- jaki wybrać?

  W sklepach rowerowych jest ogromny wybór rowerów enduro. Ten idealny model należy wybrać względem swoich preferencji, właściwości oraz ceny, gdyż kwota jaką trzeba zapłacić za rower enduro jest bardzo zróżnicowana. Dziś przedstawiamy nasz wybór rowerów enduro do 5000 zł:
 • Indiana X Enduro 7.7 (3299 zł)- dany model roweru enduro posiada lekką, aluminiową, 19- calową ramę, 30 biegów w przerzutce oraz solidne, 27.5- calowe koła, które gwarantują przyczepność na utwardzonej drodze, jak i na błotnistych, piaszczystych terenach. Ma  mocne hamulce, które ze względu na swoje wyższe umiejscowienie będą się mniej brudzić. Mimo wszystkich swoich udogodnień, dany rower enduro waży jedynie 15.2 kg.
 • Octane One Prone 29” 2022 (4109 zł)- posiada 10 biegów, przedni i tylni hamulec tarczowy mechaniczny oraz duże, 29” opony. Rama jest wykonana z lekkiego aluminium i charakteryzuje się stosunkową sztywnością, co zwiększa skrętność roweru i jego stabilność podczas jazdy na nierównym terenie. Skok amortyzatora wynosi 120mm-150mm, a waga 13,8 kg.
 • Ghost Kato X 4.9 AL (4300 zł)- dany rower waży 12,6 kg oraz ma 29” koła, które idealnie sprawdzą się na ekstremalnych trasach. Charakteryzuje się błyskawiczną reakcją na różnego rodzaju skręty, skoki i kontrolowanie kierownicy podczas fazy lotu. Ma 34 milimetrowy amortyzator zamontowany na goleniach oraz 11-rzędowy napęd.
 • Zdjęcie: Envato Elements