Data modyfikacji:

Jaki rower dla 6-latka będzie najlepszy?

Zastanawiasz się, jaki rower dla 6-latka będzie najlepszy? W naszym poradniku podpowiemy ci, na jakie elementy trzeba zwracać szczególną uwagę podczas zakupów. Przygotowaliśmy również zestawienie polecanych modeli!
Jaki rower dla 6-latka będzie najlepszy?

Jaki rozmiar kół i ramy w rowerku dla 6-latka?

Dopasowanie roweru do wzrostu dziecka to absolutna podstawa, która wpływa nie tylko na komfort jazdy, ale również na bezpieczeństwo malucha. Podczas zakupów nie warto sugerować się wiekiem dziecka, a jego wzrostem. Dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat i wzroście 95–130 cm rekomendowane są rowery z kołami 16-calowymi. Producenci w tego typu jednośladach nie oferują różnych rozmiarów ram.
Większość modeli jest uniwersalna, co trochę ułatwia wybór. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że dziecko z rowerka może szybko wyrosnąć. Jeśli chcesz kupić sprzęt, który będzie dobrym wyborem na lata, to warto rozważyć zakup rowerka dla 6-latka z kołami w rozmiarze 20 cali i ramą w rozmiarze 11 cali. Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że dla 6-latka taki rower początkowo może okazać się odrobinę za duży. Można to korygować poprzez odpowiednie ustawienie wysokości siodełka i kierownicy, jednak nie zawsze to okazuje się wystarczające.
Jeśli chcesz mieć pewność, że rower dla 6-latka został dobrany w sposób prawidłowy, to wykonaj proste zadanie. Aby pomiar był dokładny, warto pomiędzy nogami umieścić książkę, która będzie symulowała nam ramę rowerową. Następnie mierzymy rozmiar od wewnętrznej części stopy do najwyższego punktu książki. Otrzymane wyniki dopasowujemy do podanych przez producenta informacji na temat rozmiaru roweru. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że rower dla 6-latka jest dobrze dopasowany. To przydaje się szczególnie, gdy wahamy się pomiędzy rowerem z kołami 16-calowymi a 20-calowymi.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie roweru dla 6-latka?

W rowerach dla 6-latków niezwykle istotnym aspektem jest waga całego zestawu. Zasada jest bardzo prosta – im lżejszy rower, tym lepiej. Najlżejsze modele ważą około 5,5 kilograma i taki wynik można uznać za naprawdę dobry. Lekka konstrukcja to przede wszystkim łatwiejsze manewrowanie i jeżdżenie rowerkiem po lekkich wzniesieniach, a dla rodziców kilka kilogramów mniej do przenoszenia. Bardzo ważne jest, aby rama i poszczególne komponenty były wykonane z aluminium. To lekki i bardzo wytrzymały materiał. W tańszych rowerach dla 6-latków stosuje się ramy stalowe, które mają dobrą wytrzymałość, ale są niestety ciężkie. Efektem tego jest waga sięgająca nawet 10 kilogramów! To dużo szczególnie w przypadku małego roweru dziecięcego.
Bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy warunkują dobre hamulce, dlatego na ten element również warto zwrócić uwagę. W większości modeli stosuje się hamulce szczękowe typu V-Brake. Zwykle są one montowane zarówno z przodu, jak i z tyłu. Napęd jest jednorzędowy, dlatego dziecko nie musi martwić się zmianą biegów. Na tym etapie jest to całkowicie wystarczające dla malucha. Rowerki dziecięce występują w wersjach dla chłopców oraz dziewczynek. Pod względem technicznym nie ma pomiędzy nimi praktycznie żadnej różnicy. Pod względem wizualnym zauważymy inne wersje kolorystyczne, a także poszczególne dodatki.

Ile powinien kosztować rower dla 6-latka?

Lekkie rowery dziecięce są dość drogie, dlatego musisz przygotować się na wydatek rzędu 1000–1900 złotych. Ostateczna cena jest uzależniona również od komponentów i dodatków zastosowanych przez danego producenta. Czasami wpływ na cenę ma także wersja kolorystyczna, dlatego warto wziąć to pod uwagę. W przypadku rowerków z kołami 20-calowymi możemy liczyć na odrobinę większy wybór. Osoby szukające oszczędności znajdą kilka modeli kosztujących mniej niż 1000 złotych! Każdy z pewnością znajdzie coś dla swojego malucha.

Polecane rowery dla 6-latków

KUbikes 16” MTB

Ten rowerek dla 6-latka polecamy przede wszystkim ze względu na wagę, która wynosi 5,72 kg. Taki wynik jest możliwy dzięki zastosowaniu komponentów wykonanych z aluminium. Rama, widelec oraz koła są wytrzymałe i nie obciążają znacząco całej konstrukcji. Geometria została zaprojektowana tak, aby maluchowi jeździło się wygodnie. Ten model jest dostępny w kilku ciekawych wersjach kolorystycznych,

Puky S-PRo 16-1

Puky S-Pro jest bardzo dobrze ocenianym rowerkiem dziecięcym głównie za świetną jakość wykonania. Waga 5,9 kg jest wynikiem niezłym. Koła 16-calowe mają szerokie opony, natomiast antypoślizgowe pedały utrzymują nogę w odpowiedni sposób. Osłona łańcucha chroni przed wkręceniem nogawki w zębatki. Dodatkowo mamy tutaj komplet hamulców szczękowych i aluminiowe komponenty.

Woom 3 Original

Ten rower dla 6-latków mimo że nie jest najtańszy, to jest polecany przez wielu rodziców. Waga 5,4 kg jest prawdopodobnie jedną z najniższych w tej klasie rowerów. Ramę wykonano z aluminium 6061, czyli stopu uznawanego za lekki i niezwykle wytrzymały. Lekkie są również koła z uszczelnianymi łożyskami. Producent zastosował również opony Schwalbe, które mają niezwykle niskie opory toczenia. Ten model jest dostępny w kilku wersjach kolorystycznych.

Kross Hexagon Mini 1.0

Ładny i niedrogi rower dla 6-latka sprawdzi się do jazdy po nieutwardzonych ścieżkach. Koła 20-calowe gwarantują stabilność, natomiast napęd z 6 przełożeniami oferuje możliwość dopasowania biegów do konkretnego terenu. Rama wraz z komponentami została wykonana z aluminium, co przekłada się na niską wagę. Stosunek jakości do ceny został w tym modelu bardzo dobrze zachowany.