Data publikacji:

Jak zmierzyć psa do szelek? Jak dobrać szelki?

Szukasz idealnych szelek dla twojego pupila? Nie wiesz, jak zmierzyć psa do szelek? Zapraszamy do lektury naszego najnowszego artykułu.
jak zmierzyć psa do szelek

Szelki czy obroża dla psa? Co wybrać? Jak zmierzyć psa do szelek?

Bez dwóch zdań spacer to jedno z ulubionych zajęć większości psów. Nic w tym dziwnego. Dlaczego jednak tak za nimi przepadają? Każdy pies potrzebuje codziennego ruchu, a regularne spacery są odpowiedzią właśnie na tę potrzebę. Ponadto pozwalają one na realizację także innych potrzeb – fizjologicznych. Pamiętaj jednak, że nawet jeśli posiadasz podwórze, na którym twój pupil biega codziennie, a więc jego potrzeba ruchu oraz potrzeby fizjologiczne są zaspokojone, i tak powinieneś wychodzić na spacer ze swoim psiakiem.
Spacer to dla twojego pupila rozrywka oraz sposób na spożytkowanie energii. Co więcej, odkrywanie nowych zakątków to także bardzo ważny element życia każdego zwierzaka, który ćwiczy jego mózg. Podczas przechadzki twój psiak może poznawać także inne zwierzęta, z którymi się zaprzyjaźni, a tym samym uspołecznia. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż dzięki wspólnym spacerom więź między właścicielem a pupilem w istotny sposób się wzmacnia.
Z pewnością powyższe argumenty przekonują cię, że codzienne, regularne spacery to istotny element życia ze zwierzakiem, jednak warto odpowiednio się do nich przygotować. Aby spacerować w bezpieczny sposób ze swoimi pupilem, należy zaopatrzyć się w obrożę lub szelki. Jednak który z tych elementów wybrać? Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Obroże są wskazane, jeśli nasz pupil pochodzi z silnej rasy i ma tendencję do gwałtownych ruchów i reakcji. Będą one także doskonałe w nauce spacerowania na smyczy w przypadku małych szczeniąt. Dzięki nim w łatwiejszy i szybszy sposób możemy zapanować nad reakcjami naszego czworonoga.
Szelki natomiast sprawdzą się w przypadku mniejszych, a zarazem nie tak silnych ras oraz psów, które są spokojne. Jest to także doskonałe rozwiązanie, jeśli wraz z czworonogiem chcemy uprawiać sport. Z tego powodu szelki to dobry wybór podczas wspólnego biegania, jazdy na rowerze, spacerów w lesie, a nawet wspinaczek górskich. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ szelki zakłada się na grzbiecie psa, a nie tak jak w przypadku obroży – wokół szyi.
Dzięki temu siła oddziaływania szelek i smyczy rozłożona jest równomiernie, a ponadto nie dochodzi do nieprzyjemnego ucisk podgardla, krtani czy tchawicy. Co więcej, części ras powinno zakładać się szelki zamiast obroży. Dotyczy to w szczególności ras o krótkich szyjach, które mogą odczuwać ucisk na podgardlu w każdym momencie. Ponadto z obroży należy zrezygnować, jeśli nasz pupil posiada choroby związane z górnym odcinkiem kręgosłupa lub przednimi łapami.

Jak zmierzyć psa do szelek?

Przed zakupem szelek należy odpowiednio wymierzyć naszego pupila, aby dobrać mu właściwy rozmiar szelek. Unikniemy dzięki temu nietrafionego zakupu ze względu na źle dopasowany rozmiar sprzętu. A więc jak zmierzyć psa do szelek? Potrzebna do tego będzie ci miara krawiecka. W trakcie mierzenia psiak powinien stać spokojnie (zdecydowanie nie powinien leżeć, gdyż wzięcie wtedy miary będzie niewygodne i może doprowadzić do błędów).
Oto, jakie dokładnie wymiary należy wziąć pod uwagę:
I gotowe! Tak zapisane wymiary należy porównać z rozmiarami szelek danego producenta.

Jaki rozmiary szelek dla psa?

Jak już dobrze wiesz z naszego artykułu, dzięki szelkom twój pupil będzie czuł się na spacerze o wiele swobodniej, a w efekcie – przyjemniej. Jednak jak na podstawie zapisanych wymiarów wybrać odpowiedni rozmiar szelek? Należy przede wszystkim sprawdzić tabele rozmiarów u producenta. Dlaczego? Gdyż wymiary w zależności od firmy mogą się od siebie różnić, a nie ma chyba nic gorszego dla psa niż uwierające podczas spaceru szelki.
Przy wyborze modelu szelek zwróć uwagę na to, aby posiadały one możliwość regulacji. Dzięki temu będą one służyć dłużej, gdyż wraz ze wzrostem psiaka, będziesz mógł je nieco powiększyć. Pamiętaj jednak, aby nie wybierać za dużych rozmiarów, gdyż zbyt wielkie szelki mogą spowodować, że pies się z nich wysunie. Należy także unikać zbyt wąskich szelek, gdyż będą one obcierać na przykład pachwiny psa, co w efekcie spowoduje powstanie ran. Jeśli więc twój czworonóg wyrośnie z szelek, oddaj je komuś innemu.

Jak dobrać szelki dla psa? Najpopularniejsze modele szelek

W ofertach wielu sklepów znajdziesz różne modele szelek, które wyróżnia inna budowa. Najczęściej spotykanymi szelkami są te spacerowe. Właśnie one są alternatywą dla wyżej wspomnianej obroży. Jednym z typów są szelki typu guard. Mają one kształt kółek o różnych obwodach, które połączone są ze sobą paskami z dołu i z góry. Większe koło zapinamy wokół klatki piersiowej psiaka, natomiast koło z mniejszym obwodem zakładamy wokół szyi.
Smycz przypinamy u góry, na grzbiecie psa. Szelki typu guard są najczęściej wybieramy szelkami spacerowymi. Ten typ szelek przeznaczony jest zarówno dla dorosłych psów, jak i dla szczeniaków. Jednak te dla młodszych piesków wykonane są z delikatniejszych materiałów oraz są bardziej zabudowane. Inny model to szelki typu walk-in/step-in. Zbudowane są one z dwóch trójkątów, w które pies wkłada łapy. Gdy są zapięte, otaczają klatkę piersiową.
Zupełnie innym typem szelek są szelki sportowe, które są przydatne podczas aktywności fizycznej właściciela i psa. Zostały więc zaprojektowane tak, aby umożliwić w pełni komfortowy bieg naszemu czworonogowi będącemu na smyczy. Ich konstrukcja jest nieco inna w porównaniu z szelkami spacerowymi. Są one wydłużone i kończą się w pobliżu psiego ogona, gdzie zapina się także smycz. Taka budowa pozwala na zmniejszenie obciążenia układu kostnego oraz stawów naszego pupila, które może wyniknąć z ciągnięcia psa na smyczy.
Zdjęcie: mstandret/Envato Elements
Autor: Honorata Pitura