Data publikacji:

Sudoku - jak grać? Jak ułożyć sudoku?

Sudoku to łamigłówka znana od pokoleń, ciesząca się wciąż dużym zainteresowaniem wśród młodych, jak i starszych ludzi. Jej zasady są stosunkowo proste, gdyż wystarczy uzupełnić puste pola odpowiednimi cyframi. Jednak należy znać kilka trików, które umożliwią rozwiązanie danej łamigłówki. Jak więc grać w sudoku? Radzimy jak poprawnie ułożyć sudoku.
Sudoku

Jak powstało sudoku?

Sudoku zostało stworzone w Ameryce w 1979 roku, jednak pierwotnie zostało opublikowane pod inną nazwą- „number place”. Na przestrzeni lat, dana łamigłówka przechodziła wiele zmian, aż ostatecznie pojawiła się w Japonii w 1986 roku, w takiej wersji jaką mamy do dziś. Jej skrót po japońsku oznacza  „cyfry muszą być pojedyncze”, co idealnie odzwierciedla podstawowe zasady łamigłówki. Na początku sudoku pojawiało się jedynie w lokalnych czasopismach/gazetach, aż w końcu na początku XXI wieku zyskało popularność i zostało rozprzestrzenione na cały świat.

Zasady gry w sudoku

Zasady gry w sudoku są proste, wystarczy uzupełnić puste pola cyframi od 1 do 9 na planszy stworzonej z dziewięciu takich samych kwadratów 3x3. Każdy kwadrat posiada dziewięć mniejszych kwadratów, w które właśnie należy wpisywać odpowiednie cyfry. Jednak, rozwiązując łamigłówkę, wiele osób zaskakuje się, że jednak wcale nie jest ona taka łatwa na jaką wygląda. Wpisywanie cyfr objęte jest licznymi regułami, które uniemożliwiają bezmyślne wpisywanie ich w jakiekolwiek miejsca. Cyfry nie mogą powtarzać się w tej samej kolumnie (pionowo), w tym samym wierszu (poziomo) oraz w danym kwadracie 3x3.
Rozwiązanie sudoku jest świetnym sposobem na ćwiczenie umysłu i logicznego myślenia. Nie wymaga wykonywania obliczeń matematycznych (z wyjątkiem sudoku killer), jednak należy uzbroić się w dużą dawkę cierpliwości i wytężyć swoją spostrzegawczość. W rozwiązaniu sudoku przydatne będzie zapoznanie się z rozmaitymi trikami, dzięki którym dana łamigłówka okaże się przyjemnością, a nie frustracją.

Popularne rodzaje sudoku

Wraz z zyskaniem popularności danej łamigłówki, zostały wymyślone rozmaite warianty różniące się poziomem trudności, wielkością planszy oraz sposobem rozwiązywania. Klasyczną wersję sudoku rozwiązuje się na kartce, jednak obecnie istnieje wiele aplikacji i stron online, które pozwalają na rozwiązywanie łamigłówki na telefonie lub komputerze. Jakie są zatem rodzaje słynnej łamigłówki? Przedstawiamy najpopularniejsze wersje sudoku:
  • Sudoku klasyczne- plansza 9x9, w której należy uzupełnić brakujące cyfry.
  • Sudoku nieregularne- w danej odmianie plansza nie jest podzielona na regularne kwadraty, lecz na nieregularne kształty, w których cyfry nie mogą się powtarzać.
  • Sudoku diagonalne- łamigłówka z dodatkowym utrudnieniem, w której cyfry nie mogą powtarzać się po przekątnych kwadratu.
  • Sudoku magnetyczne- zakazuje stykania się tych samych cyfr w rogach małych kwadratów.
  • Sudoku z większą planszą- może mieć planszę o wielkości 12x12 i być podzielona na prostokąty 3x4, bądź planszę 16x16 wraz z podziałem na kwadraty 4x4. W związku ze zwiększoną planszą zwiększa się również ilość cyfr, które trzeba uzupełnić. W zależności od wielkości planszy, uzupełnia się ją cyframi od 1 do 12, bądź od 1 do 16..
  • Sudoku samurai- pięć kwadratów układa się w literę X.
  • Sudoku killer- plansza łamigłówki jest pusta, jedyną wskazówką jest zaznaczony obszar który może mieć od 2 do 7 pól. Do danego obszaru podana jest suma zawartych cyfr, za pomocą której należy ustalić resztę cyfr. W tej wersji sudoku niezbędne będzie wykonywanie obliczeń matematycznych.
  • Sudoku dziecięce- jest to wersja przystosowana do najmłodszych, gdyż zamiast cyfr, uzupełnia się planszę obrazkami.
  • Jak rozwiązać sudoku?- techniki, które musisz znać

    Aby rozwiązać każde sudoku warto poznać triki, które to umożliwią. Niektóre z technik są oczywiste, jednak ułatwiają rozwiązanie łamigłówki początkującym „graczom”, a niektóre są przeznaczone dla nieco bardziej zaawansowanych.
    Ostatnie wolne pole
    Jest podstawową techniką, bez której rozwiązanie nawet najprostszej łamigłówki będzie niemożliwe. Opiera się na tym, że w każdym kwadracie 3x3, kolumnie i rzędzie może znaleźć się tylko jedna ta sama cyfra. Zatem widząc, że w bloku, kolumnie, bądź wierszu pozostało jedno wolne pole, należy określić, której cyfry brakują i ją wpisać.
    Ostatnie pozostałe pole
    Również podstawą w danym triku jest to, że cyfry nie mogą się powtarzać w kwadracie 3x3, linii pionowej i poziomej. Spróbujmy wyjaśnić daną zasadę na przykładzie. W danej kolumnie i wierszu znajduje się już cyfra 1 i nie może się ona oczywiście powtórzyć. Zatem szukając cyfry 1 w bloku 3x3 musimy znaleźć miejsce, które nie jest już „objęte” przez cyfrę 1 znajdującą się w kolumnie oraz wierszu i wpisać ją w wolne pole.
    Ostatnia możliwa cyfra
    Dana strategia jest prosta w użytkowaniu, zatem nadaje się również dla początkujących. Polega na znalezieniu brakującej cyfry na podstawie innych cyfr już wpisanych w blok 3x3 oraz powiązane z nim linie pionowe i poziome. Na przykładzie: jeżeli w danym bloku znajdują się cyfry 2, 3, 4, 6, 7, w linii pionowej powiązanej: 3, 4, 6, 7, a w poziomej: 1, 2, 3, 8, 9, to biorąc pod uwagę wszystkie dane cyfry można stwierdzić, że w cyfra, którą poszukujemy to 5, gdyż nie ma jej ani w bloku 3x3, ani w kolumnie, ani w wierszu.
    Notatki w sudoku
    Jeżeli utkniesz w rozwiązywaniu łamigłówki i nie wiesz jaki ruch wykonać dalej, zrób notatki, które pomogą znaleźć kolejne cyfry. W każde puste pole należy wpisać wszystkie możliwe cyfry, które mogłyby się tam znajdować. W ten sposób na pewno dojdziesz do cyfry, która jako jedyna pasuje do danego kwadratu i będziesz mógł dalej odgadywać kolejne cyfry.
    Zdjęcie: Envato Elements