Data modyfikacji:

Jak nawinąć żyłkę na kołowrotek? Jak zrobić to prawidłowo?

Łowienie ryb to aktywność, która przyciąga do siebie coraz więcej osób. Wędkarze to liczna grupa społeczna, która składa się osób o różnej płci i w różnym wieku. Różnorodnych członków tego społeczeństwa wyróżnia jedna wspólna cecha – lubią spędzać swój wolny czas, wpatrując się w taflę wody.
jak nawinąć żyłkę na kołowrotek
Chociaż dla niektórych osób wędkowanie jest nudne, to liczna grupa miłośników wędki odnajduje w tej aktywności swoją ulubioną formę spędzania czasu. Dla każdego dobrego wędkarza oczywiste jest, że na udany połów wpływ ma nie tylko miejsce łowienia, ale także wykorzystywany do tego sprzęt. Odpowiednio dobrana wędka, żyłka, kołowrotek i wiele innych gadżetów to podstawowy ekwipunek wędkarza, który umożliwia mu łowienie okazałych ryb.
Aby łowienie ryb przebiegało prawidłowo, a rezultaty były zadowalające, należy znać podstawowe techniki łowienia oraz obchodzenia się z wędkarskim sprzętem. Jednym z podstawowych zadań, jakie koniecznie trzeba wykonać przed zarzuceniem wędki, jest nawinięcie żyłki na kołowrotek. Wiele osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z łowieniem, zastanawia się, jak zrobić to prawidłowo. Dobrze nawinięta żyłka to klucz do sukcesu, dlatego warto dowiedzieć się, jak odpowiednio to zrobić.

Podstawowe atrybuty wędkarza – żyłka i kołowrotek

Ekwipunek zapalonego wędkarza często składa się z dziesiątek różnych elementów, spośród których można wyróżnić te najważniejsze, czyli wędkę, kołowrotek czy żyłkę. Żyłka i kołowrotek to podstawowe wyposażenie wędkarza, które umożliwia mu wygodne łowienie. Dzięki tym akcesoriom możliwe jest swobodne wyciągnięcie z wody właśnie złowionej ryby. Aby móc w pełni korzystać z takiego rozwiązania, należy w odpowiedni sposób zamontować żyłkę na kołowrotku.
Chociaż miłośnicy wędkowania z wieloletnim doświadczeniem robią tę czynność z przysłowiowymi zamkniętymi oczami, to wiele początkujących osób potrzebuje wskazówek i instrukcji, aby odpowiednio nawinąć żyłkę na kołowrotek.
Oprócz prawidłowego nawinięcia żyłki, niezbędne jest wykonanie węzła zaciskowego na kołowrotku. Wszystkie te czynności są niezwykle ważne podczas przygotowywania do łowienia, ponieważ nie tylko dają możliwość złowienia okazałych ryb, ale także mogą ochronić posiadany sprzęt przed szkodami.

Na co zwrócić uwagę, wybierając żyłkę?

Żyłka jest jednym z najważniejszych elementów podczas łowienia, ponieważ pozwala na swobodne wyholowanie ryby. Dobierając żyłkę pasującą do reszty ekwipunku, warto zwrócić uwagę na jej średnicę. Średnica powinna być zawsze dostosowana do mocy posiadanego sprzętu oraz wielkości łowionych ryb i odległości wędkowania.
W przypadku łowienia daleko, warto zdecydować się na żyłkę o średnicy 0,18–0,20 mm. Taka żyłka zagwarantuje sprawne wyholowanie ryby, nawet tej o większych rozmiarach, oraz pozwoli na dalekie rzuty. W przypadku łowienia znacznie większych ryb, które uznawane są za waleczne, należy skorzystać z żyłki o większej średnicy. Najlepszym wyborem będą żyłki w rozmiarze 0,22–0,26 mm.
Odpowiednio dobrana żyłka do takich parametrów znacznie zmniejsza ryzyko zerwania lub powstawania splotów. Aby wybrać taką żyłkę, która nie zerwie się w trakcie łowienia, należy zwrócić uwagę na jej wytrzymałość liniową. Ta informacja podawana jest zazwyczaj przez producenta żyłki, dlatego należy jej szukać na opakowaniu lub dołączonej ulotce. Na zrywanie żyłki ma wpływ wiele czynników, takich jak np. jej elastyczność i rozciągliwość.
Inne aspekty, na które należy zwrócić uwagę, wybierając żyłkę to:
  • kolor – najlepiej zdecydować się na żyłki barwione na kolor ciemnozielony lub ciemnobrązowy, ponieważ pozwala to na utrzymanie kamuflażu w wodzie,
  • wiotkość – odpowiednia miękkość żyłki sprawia, że możliwe jest jej napięcie, a to pozwala na uzyskanie szybkiej informacji o braniu ryby,
  • odporność na ścieranie – na ten parametr bezpośrednio przekłada się jakość żyłki oraz jej trwałość. Chociaż oczywiste jest, że żyłkę w kołowrotku należy regularnie wymieniać, to dobrze zdecydować się na taką, która się nie ściera i cechuje się małą pamięcią kształtu.

Jak zawiązać żyłkę na kołowrotku?

Węzeł na kołowrotku to pierwszy krok, jaki należy zrobić, aby prawidłowo nawinąć żyłkę na kołowrotek. Dobrze zrobione wiązanie na kołowrotku to gwarancja solidnego przymocowania żyłki, a to bezpośrednio przekłada się na komfort łowienia. Źle wykonany węzeł na kołowrotku może być przyczyną obracania się żyłki podczas łowienia, co znacznie utrudnia polowanie na rybne zdobycze.
Aby prawidłowo zawiązać węzeł na kołowrotku, warto postępować według kilku kroków:
  1. Z żyłki należy zrobić zwykłą pętelkę o wielkości kilku centymetrów.
  2. Zbędną końcówkę żyłki pozostałą przy pętelce należy odciąć, ponieważ może ona przeszkadzać w dalszych krokach.
  3. Nawijając żyłkę, należy przewlec ją (chwyconą kilkanaście centymetrów od pętelki) przez zrobioną wcześniej pętlę.
  4. Po prawidłowym przełożeniu żyłki powinien powstać zacisk, który po nałożeniu i ściąganiu ściśnie się na kołowrotku.

Nawijanie żyłki na kołowrotek

Aby prawidłowo nawinąć żyłkę na kołowrotek, należy zacząć od wykonania węzła zaciskowego. Kolejnym niezbędnym krokiem jest nałożenie żyłki na specjalną rolkę, czyli uchwyt kontrolujący odpowiedni kąt nawijania żyłki na szpule. Po umieszczeniu żyłki na takiej rolce można przystąpić do przetaczania jej z oryginalnej szpuli, na którą żyłka była nawinięta, na właściwą szpulę umieszczoną w urządzeniu przytwierdzonym do wędki.
Aby ułatwić sobie nawijanie żyłki, warto plastikową szpulę umieścić na ołówku lub długopisie, co znacznie przyśpieszy ten proces. Przy nawijaniu żyłki na kołowrotek należy zadbać o dokładność, ponieważ tylko wtedy można liczyć na dobre działanie sprzętu. Aby skutecznie zapobiec zaplątaniu się żyłki podczas nawijania, warto ją naprężyć.
Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!