Jak jest zbudowana deskorolka?
Zanim przejdziemy do odpowiedzi na to, jak wybrać odpowiedni rozmiar deskorolki, warto w pierwszej kolejności przyjrzeć się temu, jak jest ona skonstruowana. Budowa przeciętnego skateboardu jest dość prosta i w sumie składa się z trzech podstawowych elementów. Pierwszym z nich jest oczywiście deska (lub inaczej tzw. deck), która jest wykonana zazwyczaj z wytrzymałej sklejki. W zależności od potrzeb jest ona często wzmocniona elementami wykonanymi z tworzyw sztucznych oraz specjalnych impregnatów. Niektóre rzadziej spotykane modele posiadają deski wykonane w całości z plastiku.
Klasyczne decki przyjmują zazwyczaj prostokątny kształt, a ich dwa końca są wyprofilowane i zaokrąglone. Bardziej specjalistyczne typy skateboardów mają jednak bardziej wymyślne i obłe kształty (chodzi tu np. o coraz popularniejsze longboardy). Bez względu na rodzaj wszystkie są jednak pokryte jakimś typem materiału zwiększającego przyczepność buta podczas jazdy. Od spodu ozdobione są natomiast grafikami i rysunkami, które nadają sprzętowy interesujący wygląd i mogą być świetną reprezentacją zainteresowań oraz charakteru użytkownika.
Do deski przymocowane są tzw. trucki. Są to wyprofilowane metalowe mocowania, do których przyczepione są kółka z łożyskami. Średnica, twardość oraz materiał (najczęściej jest to poliuretan), z jakiego wykonane są kółka, wpływają bezpośrednio na osiąganą przez skateboardzistę prędkości.
Jak wybrać rozmiar deskorolki?
Dobór prawidłowej wielkości deskorolki do wzrostu oraz rozmiaru buta użytkownika ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. Zbyt duża lub mała deska utrudni sprawne manewrowanie, a więc skręty i zmianę kierunku poruszania się, co zwiększa ryzyko upadków i kraks. Na wymiary skateboardu szczególną uwagę powinni zwracać rodzice. Dotyczy to zwłaszcza opiekunów dzieci poniżej 12. roku życia, które dopiero co zaczynają przygodę ze skateboardingiem.
Podstawowym wyznacznikiem rozmiaru deskorolki jest szerokość, która najczęściej podawana jest przez producentów w calach. Najprostszą metodą wyboru optymalnego sprzętu jest jego samodzielne sprawdzenie. Dokonujemy tego po prostu stając bezpośrednio na desce. Czubki i pięty buta nie powinny w tym przypadku wystawać poza jej krawędzie. Z drugiej strony musimy pamiętać, by stopa nie miała też zbyt dużego luzu
Dla uzyskania najlepszego efektu podczas jazdy but musi dotykać obu brzegów skateboardu. Robiąc zakupy w internecie, nie mamy jednak luksusu wypróbowania upatrzonego modelu. W tym wypadku najlepiej zapoznać się więc z zaleceniami producentów, którzy oferują deski w kilku klasach, przeznaczonych dla różnych grup wiekowych.