Data modyfikacji:

Jak czytać mangę?

Słyszałeś o mandze, jednak nie wiesz, czym do końca jest? A może zastanawiasz się, jak czytać mangę? Zapraszamy do naszego najnowszego artykułu, z którego dowiesz się, czym jest jeden ze spopularyzowanych na zachodzie gatunków literackich.
Girl's hand drawing anime manga sketch with alcohol based sketch markers.

Czym jest manga? Jak czytać mangę?

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z mangą, warto, abyś zrozumiał, czym tak naprawdę jest manga i skąd pochodzi. Samo słowo „manga” wywodzi się z języka japońskiego i oznacza komiks, szkic, karykaturę, obraz i rysunek. Pomimo tego, że są to w języku polskim słowa bliskoznaczne, nie zawsze można ich używać wymiennie. Słowo „manga” weszło do powszechnego obiegu w XIX wieku i początkowo odnosiło się do humorystycznych rysunków i karykatur. Jednak to w XX wieku określenie „manga” zaczęło dotyczyć przede wszystkim komiksów kultury japońskiej. Co ciekawe, w kraju kwitnącej wiśni forma literacka, jaką jest komiks, jest bardzo spopularyzowana, w efekcie czego jest nieodłącznym elementem kultury japońskiej. Wiele z popularnych tytułów literackich powstało właśnie w formie mangi. 
Co istotne, utwory literackie zwane mangą nie mają określonej grupy docelowej. W zależności od tego, jaki koncept posiada twórca danego tytułu, mogą być kierowane do dzieci lub do dorosłych oraz mogą podejmować różnorodne tematy. Istnieją mangi, które bazują na fantastyce, jak i na horrorze czy na treściach typowo obyczajowych.
Ciekawostką może być fakt, że obecnie najpopularniejsze mangi są adaptowane do formy filmowej oraz seriali, które określa się nazwą „anime”. Dzięki temu treści tworzone przez Japończyków stają się jeszcze bardziej popularne. Wiele tytułów anime można znaleźć na portalach streamingowych. 

Cechy mangi 

Jak więc wygląda manga? Ma ona formę komiksu, a więc bazuje na grafikach oraz krótkich treściach. W zależności od twórcy danej mangi, „kreska”, a więc sposób ukazywania postaci i otaczającego ich świata, może być bardzo różna. Co ciekawe, duża część mangi, która pochodzi przecież z Japonii, ma bohaterów z europejskimi czy amerykańskimi rysami oraz ogromnymi oczami.
Z reguły manga jest publikowana w formie czarno-białej, przy czym okładki oraz pierwsze strony bywają kolorowe. Duża część mang publikowana jest w równych odstępach czasu w magazynach papierowych lub internetowych. Oznacza to, że manga jest wieloodcinkowa. Każdy z odcinków danego tytułu ma od 20 do nawet 40 stron, choć oczywiście zdarzają się wyjątki od tej reguły. Tym samym niektóre tytułu mają nawet 400 stron na odcinek.
Gdy dana manga się zakończy lub ma wystarczającą liczbę odcinków, rozdziały zostają zebrane razem, a następnie wydrukowane w formie tomików. Jest to opcja kolekcjonerska, która jest bardzo popularna w Japonii. 

Manga – jak czytać?

Choć na ten moment wydawać się może, że manga nie różni się od typowych komiksów z Europy, wyróżnia ją jednak styl czytania. Komiksy posiadają tak zwane panele, a więc bloki z grafiką i tekstem. Na zachodzie treści czyta się od lewej do prawej, zupełnie inaczej ma się sprawa z mangą, która pochodzi z Japonii. W tradycyjnym japońskim piśmie treści czyta się od prawej do lewej, od góry do dołu. Tym samym okładka jest odbiciem lustrzanym w porównaniu z tą europejską. Front znajduje się więc po prawej stronie, natomiast tylna strona okładki jest z lewej strony. Często na obwolucie danego tytułu zawarta jest krótka informacja o autorze oraz podstawowe informacje o bohaterach mangi. 

Manga – ranking bestsellerowych

Skoro interesuje cię informacja, jak czytać mangę, z pewnością jesteś także zainteresowany ciekawymi tytułami, od których warto rozpocząć swoją przygodę z japońską formą komiksu. A więc na jakie mangi warto zwrócić uwagę? Naszą listę znajdziesz poniżej. 

Naruto – przygody nastoletniego rozrabiaki

Jedną z najbardziej popularnych mang jest Naruto. Historia tytułowego bohatera była wydawana w latach 1999–2014. Manga przedstawia historię nastoletniego ninja Naruto Uzumaki, który chce być szanowany pośród innych. Poszukuje on także sposobu, aby zostać hokage, czyli przywódcą i jednym z najsilniejszych ninja w jego wiosce. Tytułowy bohater to rozrabiaka z licznymi przygodami. Podczas czytania mangi śledzimy dojrzewanie oraz rozwój umiejętności Naruto.

Death Note

Nasza kolejna propozycja była wydawana w Japonii w latach 2003–2006 i opowiada historię genialnego licealisty o imieniu Light Yagami. Pewnego dnia znajduje on bardzo tajemniczy notes, który ma bardzo niezwykłe właściwości. Otóż wpisanie do notatnika imienia i nazwiska konkretnej osoby, której twarz się zna, powoduje śmierć tejże osoby. Jeśli zapisze się w notatniku sposób i czas śmierci – właśnie tak dana osoba pożegna się z życiem. Jeśli w notatniku nie zamieści się takowej informacji, osoba wpisana umrze w ciągu 40 sekund na zawał serca. Light Yagami, odkrywając niesamowite właściwości, postanawia w ten sposób oczyścić świat z przestępców. Gdy jego działania zostają zauważone, otrzymuje on pseudonim Kira. Przeciwnikiem Yagami jest równie inteligentny detektyw, który uważa, że działalność osoby kryjącej się pod imieniem Kira to morderstwa.

Dragon Ball

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć mangi o nazwie „Dragon Ball”, która była wydawana w latach 1984–1995. Główny bohater – Son Gokū – to chłopiec z ogonem dysponujący ogromną siłą, który wraz z nową przyjaciółką Bulmą postanawia wyruszyć w podróż, aby zdobyć niezwykłe Smocze Kule. Według legendy, gdy zbierze się wszystkie siedem kul, pojawia się smok Shen Long, który spełni jedno życzenie.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Honorata Pitura