Data modyfikacji:

Gdzie biegać w Trójmieście?

Gdańsk, Gdynia i Sopot, zarówno w ścisłym centrum, jak i na obrzeżach oferują wiele ścieżek biegowych, zróżnicowanych pod względem nawierzchni, poziomu trudności oraz kilometrażu. Podpowiadamy, gdzie można biegać w Trójmieście.

Długodystansowcy z Gdańska powinni zainteresować się pętlą o długości 16,1 km biegnącą od Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu, która zaczyna się długim podbiegiem, ale nie posiada agresywnych wzniesień. Trasa jest zróżnicowana pod względem nawierzchni – mamy do czynienia ze ścieżkami leśnymi, żwirową drogą i asfaltem, którym będziemy poruszać się przez 6 ostatnich kilometrów.

Dużą popularnością cieszy się ścieżka wiodąca z Oliwy (przy AWFiS) do zlokalizowanej w lesie wiaty Borodziej, która w jedną stronę liczy sobie 4,25 km. Na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego biegnie również prawie 8-kilometrowa Pętla 5 dolin – Powagi, Ewy, Świeżej Wody, Zajączkowskiego Potoku i Schwabego. Trasa rozpoczyna się asfaltowym odcinkiem, a w dalszej części – drogami leśnymi, z niewielkimi miejscami piaszczystymi. Inne ścieżki biegowe, które oferuje nam Gdańsk to Pętla z osiedla Niedźwiednika o długości 6,2 km, leśna 11-kilometrowa pętla w Dolinie Radości. W Śródmieściu na Opływie Motławy zlokalizowana jest „kostkowa” pętla mająca 3,3 km.

Gdynia posiada 10-kilometrową pętlę biegnącą najpopularniejszą ulicą miasta – ul. Świętojańską, a także Bulwarem Nadmorskim. Trasa z atestem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki składa się z wielu podbiegów, m.in. przy wiadukcie na skrzyżowaniu ul. Polskiej i Janka Wiśniewskiego. Druga warta polecenia ścieżka to 5-kilometrówka przebiegająca przez Bulwar Nadmorski o nawierzchni z płyt betonowych i chodnikowych. Bardziej malownicze tereny znajdziemy na Końskich Łąkach, gdzie można zacząć 9 km bieg z ulicy Osowej lub ze Źródełka Marii i biec w stronę przeciwną do ruchu wskazówek zegara.

Z kolei w Sopocie trasą asfaltowo-kostkową o długości 5 km pokonamy odcinek od mola gdańskiego do mola sopockiego. Dobrym miejscem jest też teren wokół stadionu lekkoatletycznego SKLA, gdzie zlokalizowana leśna trasa z pełnym oznakowaniem na 4 km, 7,5 km, 9,5 km i 11 km.

Autor: Sylwia Stwora
akcesoria wędkarskie

Jakie akcesoria wędkarskie musisz mieć, zanim ruszysz na łowisko?

2020-08-07
Wędkarstwo to świetny sposób na wypoczynek na łonie natury. Zobacz, jakie akcesoria wędkarskie musisz mieć, zanim ruszysz na łowisko.
akcesoria do roweru

Akcesoria do roweru. Jakie sakwy, światełka i hol na przyczepkę

2020-07-14
Kupiłeś rower? Świetnie! Ale to nie koniec zakupów. Sam jednoślad nie wystarczy, aby komfortowo, bezpiecznie i wygodnie jeździć przez cały rok. Zobacz, jakie akcesoria do roweru są niezbędne podczas użytkowania, a które z nich… stanowią miły dla oka gadżet, który uprzyjemni każdą podróż!
Piłka do rugby

Piłka do rugby. Jaką wybrać?

2020-05-25
Piłka o jajowatym kształcie jest nieodzownym elementem gry w rugby. Jej wymiary warunkuje między innymi stopień zaawansowania użytkownika.
wrotki

Wrotki czy rolki? Które wybrać?

2020-05-04
Co było pierwsze: wrotki czy rolki? Nie ulega wątpliwościom, że buty z czterema, równolegle ustawionymi kółkami pojawiły się najpierw. Później świat poznał rolki, które na długi czas zdeklasowały swoje starsze siostry. W ostatnim czasie, wrotki ponownie wracają do łask. Na co lepiej się zdecydować? Kto powinien skorzystać z szaleństw na rolkach, a komu lepiej przysłużą się klasyczne wrotki?
hokej na lodzie zasady

Hokej na lodzie: zasady, sprzęt

2019-11-21
Jeśli chcielibyście spróbować swoich sił na lodowisku lub planujecie oglądać rozgrywki NHL w telewizji, to ten tekst jest właśnie dla was. Dowiecie się z niego, jakie są zasady hokeja na lodzie oraz jakiego sprzętu potrzebujecie, żeby zacząć przygodę z tym sportem.
Jak zacząć morsowanie

Jak zacząć morsowanie? Zalety i korzyści płynące z morsowania

2019-11-19
Wciąż dziwi cię widok ludzi ubranych w stroje kąpielowe, czapki i rękawiczki, którzy ochoczo wbiegają zimą do jeziora, aby zażyć lodowatej kąpieli? Ci pozytywnie zakręceni „szaleńcy” to najprawdopodobniej członkowie klubu morsów. Ich liczba z sezonu na sezon rośnie. Moda na morsowanie to także moda na zdrowie. Poznaj zalety i zdrowotne korzyści płynące z zimowych kąpieli. Dowiedz się także jak zacząć morsowanie, przełam swój lęk i spróbuj.