Data publikacji:

Figury jogi. Jak ćwiczyć jogę? Jakie są podstawowe pozycje w jodze?

Chcesz zacząć swoją przygodę z jogą? A może ćwiczysz już ją od jakiegoś czasu i szukasz wyzwania? W takim razie koniecznie przeczytaj nasz poniższy poradnik, w którym znajdziesz figury jogi idealne zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych. Ponadto w artykule pokazujemy kilka ciekawych pozycji na jogę we dwoje. Zapraszamy do lektury!
figury jogi

Figury jogi dla początkujących – te pozycje musisz koniecznie poznać!

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z jogą, to są pewne figury jogi, które koniecznie musisz poznać. Jakie? Poniżej przygotowaliśmy zestawienie i opis tych najistotniejszych.
  • Tadasana – pozycja góry
Podstawowa pozycja jogi. Stań na macie i rozłóż ciężar ciała na dwie stopy. Te powinny być jak najbliżej siebie, ale na początek możesz mieć problem z równowagą, więc mogą być delikatnie rozsunięte. Ważne jest to, aby palce obu stóp były rozłożone i starały się nie stykać ze sobą. Teraz podciągnij uda, wciągnij brzuch i schowaj kość ogonową, czyli zamiast wypinać pośladki, lekko je schowaj. Następnie ściągnij łopatki i wydłuż tułów. Szyję wyciągnij w górę, głowę ułóż prosto. Ręce ułóż wzdłuż ciała. Rozłóż palce dłoni i skieruj wewnętrzną część dłoni w stronę bioder. W pozycji wytrzymaj minutę.
Ta pozycja jest pozycją wyjściową do wielu różnych ćwiczeń i często pojawia się w treningach jogi.
  • Urdhva hastasana – pozycja góry z uniesionymi rękoma
Stań w pozycji góry, a następnie podnieś ręce nad głowę. Twoje spojrzenie powinno pójść za dłońmi. To jedna z tych pozycji jogi, która relaksuje, uspokaja i wspiera układ oddechowy oraz trawienny.
  • Ananda balasana – pozycja dziecka
Połóż się na macie plecami. Kolana ugnij, przyciągnij je blisko brzucha i nieco rozłóż nogi. Teraz złap rękoma za duże palce u stóp. W takiej pozycji należy pobujać się lekko na boki.
  • Pies z głową w dół
Stań na macie, a następnie połóż ręce na jej przodzie. Ręce muszą być wyprostowane. Teraz zrób duży krok w tył. Palce stóp delikatnie podwiń, a następnie skieruj swoje biodra oraz pupę w górę i w tył – tak jakbyś chciał nimi dotknąć czegoś, co znajduje się na górze za tobą. Plecy w psie z głową w dół muszą być proste. Nie powinny się garbić ani wyginać. Kolana i ręce muszą być w tej pozycji wyprostowane.
  • Pies z głową w górę
Połóż się na macie na brzuchu. Nogi lekko rozstaw na szerokość bioder. Ręce połóż jak najbliżej ciała – mniej więcej na wysokości żeber. Teraz wyprostuj ręce i unieś tułów wraz z głową. Tułów nie powinien leżeć na macie.
  • Pozycja kota
Do tej pozycji możesz przejść z psa z głową w dół. Powoli kładź kolana na macie. Ułóż się tak, aby twoje ręce i nogi były w kącie prostym względem tułowia. Kolana lekko rozszerz, a dłonie rozłóż na szerokość barków. Teraz unieś głowę i patrz w górę, jednocześnie wyginając plecy i tułów w stronę maty. Tak, jakbyś chciał brzuchem dotknąć maty. Następnie zrób pozycję odwrotną, czyli głowę skieruj w dół i schowaj ją między ramiona, a plecy wygnij w pałąk. Tak, jakbyś chciał nimi dotknąć sufitu.

Joga dla par – figury. Jakie figury jogi dla dwóch osób musisz znać?

Figury w jodze nie zawsze są przeznaczone typowo dla jednej osoby. Jogę można też ćwiczyć w parze. Jak? Obejrzyj poniższy filmik i poznaj najpopularniejsze pozycje w jodze dla dwóch osób.

Joga – figury dla zaawansowanych

Praktykujesz jogę już od jakiegoś czasu i szukasz figur, które będą dla ciebie wyzwaniem? Poniżej przygotowaliśmy zestawienie kilku takich pozycji. Są efektowne i trudne, więc tylko najbardziej wprawieni jogini będą w stanie poprawnie je wykonać. I pamiętaj – to praktyka czyni mistrza!
  • Kwiat lotosu
Tę pozycję znają chyba wszyscy – w końcu kto z nas nie próbował jej zrobić w dzieciństwie? Co ciekawsze, wielu dzieciom to się udawało. Niestety dorosłe osoby nie mają tak rozciągniętych mięśni, więc znacznie trudniej jest im wykonać kwiat lotosu. A już rzadko kiedy jest możliwe to, aby zrobić to z marszu. Do kwiatu lotosu należy długo i odpowiednio się rozciągać. Nierzadko przygotowania do pozycji trwają tygodniami. Podobnie zresztą jak przygotowania do zrobienia szpagatu. Ale jak w ogóle praktykuje się kwiat lotosu?
Usiądź w siadzie skrzyżnym na macie. Teraz wyciągnij spod nóg stopy. Prawą stopę połóż na lewym kolanie, a lewą na prawym. W takiej pozycji wytrzymaj kilka minut.
  • Stanie na głowie
Inaczej nazywane pozycją salamba sirsasana. Wbrew pozorom w tej pozycji nie opierasz ciężaru na głowie, a na ramionach. Dlatego, aby wykonać tę pozycję, należy mieć bardzo mocny kręgosłup i mięśnie ramion. Ponadto niezbędny będzie silny brzuch oraz nogi, które przecież w tej pozycji muszą pozostać proste. I jeszcze jedno – w tej pozycji stoi się na głowie bez żadnego podparcia.
Aby wykonać stanie na głowie, należy odpowiednio się rozgrzać, dlatego najczęściej jest to pozycja, którą wykonuje się na koniec treningu. Jeśli chcesz ją wykonać, musisz uklęknąć na macie i położyć tułów na kolanach. Ważne jest to, aby stopy nie leżały na płasko – nogi muszą opierać się na palcach. Teraz spleć palce rąk i połóż je przed sobą. Powstanie tzw. koszyczek. To właśnie w nim musi znajdować się głowa. Teraz oprzyj czubek głowy w koszyczku z rąk. Przedramiona połóż stabilnie na macie. Następnie, odpychając się przedramionami od podłoża, wygnij plecy w górę – tak jak w pozycji kota. Teraz zacznij wędrować stopami w kierunku głowy. Później przyciągnij nogi do brzucha. Nie musisz robić tego od razu. Stopniowo przyciągnij jedną, a następnie drugą. Teraz wystarczy już tylko unieść je i wyprostować.
  • Titibasana
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.