Data publikacji:

Deski snowboardowe dla średnio zaawansowanych – jaką deskę wybrać?

Snowboard jest, tuż po narciarstwie, najczęściej uprawianym sportem zimowym. Jazdę na desce mogą rozpocząć osoby prawie w każdym wieku oraz niemające żadnego doświadczenia z szusowaniem po białym puchu. Wielu początkujących snowboardzistów, zdobywając doświadczenie na stoku, z czasem poczuje chęć spróbowania i sprawdzenia swoich sił na bardziej wymagających trasach, nieraz stosując przy tym bardziej zaawansowane techniki jazdy. Aby uczynić ten krok, niezbędna może okazać się wymiana sprzętu. W artykule radzimy, jak dobrać deskę dla średnio zaawansowanych snowboardzistów.
deski snowboardowe dla średnio zaawansowanych
Kategoria snowboardzistów na średnio zaawansowanym poziomie umiejętności jest z pewnością bardzo szeroka. Znajdziemy w niej osoby intensywnie praktykujące jazdę od względnie niedawna, jak i wieloletnich posiadaczy desek, którzy tylko okazjonalnie lub kilka razy do roku mają okazję potrenować na stoku. Niektórzy miłośnicy jazdy na desce, wchodzący w skład tej grupy, pragną wciąż poprawiać swoje umiejętności i wciąż próbować czegoś innego. Inni są z kolei zadowoleni ze swego poziomu i cieszą się, że radzą sobie na trudniejszych trasach.
Przyjrzyjmy się zatem, na jakie deski mogą zdecydować się bardziej doświadczeni miłośnicy snowboardu

Jaka długość deski snowboardowej dla średnio zaawansowanych?

Długość deski jest podstawowym kryterium jej doboru. Zależy ona wprost od zwrotu, wagi ciała, a także wieku użytkownika, a nawet wielkości jego stopy. Dla początkujących dorosłych snowboardzistów tradycyjnie zaleca się prosty test, w którym ustawia się deskę w pozycji pionowej i ustawia obok potencjalnego właściciela. Jeżeli sięga ona ramion i przedramion, będzie odpowiednim wyborem.
Średnio zaawansowane osoby mogą spokojnie postawić na deski dotykające brody albo czubka nosa. Większa długość pozwala osiągnąć większą szybkość na stoku. Utrudnia ona jednakże manewrowanie podczas zjazdu. Tego rodzaju handicap nie jest jednak na tyle duży, by nie poradziła z nim sobie przeciętna doświadczona już osoba. Na deski o podobnej długości decydować mogą się też dzieci i nastolatki na podobnym poziomie.

Jaka szerokość deski snowboardowej dla średnio zaawansowanych?

Deski dla średnio zaawansowanych mogą być nieco szersze od modeli dla początkujących. Pozwala to na osiągnięcie większej prędkości zjazdowej, ale tym samym ogranicza sterowność. Wzmacnia też w odczuwalny sposób opór, jaki będziemy czuli podczas skrętów, przez co zmuszeni zostaniemy do wkładania większej siły w wykonywanie manewrów.

Jaka twardość deski snowboardowej dla średnio zaawansowanych?

Kolejną ważną kwestią podczas zakupów deski jest tzw. flex, a więc twardość deski, która przekłada się na jej elastyczność i sprężystość podczas jazdy. O ile dla początkujący zaleca się jak najbardziej miękkie modele, przeznaczone do jazdy po twardym śniegu, średnio zaawansowani użytkownicy mogą sięgnąć po twardsze egzemplarze. Ich konstrukcja pozwala na osiągnięcie większych prędkości, pozwala także na jazdę po bardziej sypkiej i nierównej powierzchni.
Snowboardziści należący do tej grupy muszą jednak nadal wystrzegać się najbardziej twardych boardów. Są one niezwykle czułe na najmniejsze błędy, rozwijają one prędkość trudną do opanowania dla osób wciąż uczących się zaawansowanych technik jazdy. Poza tym, narażają właściciela na duże wstrząsy.

Jaki profil w desce snowboardowej dla średnio zaawansowanych?

Profil snowboardu to nic innego jak kształt jego przekroju. Cecha ta określa, w którym miejscu deska styka się bezpośrednio z podłożem, a także w jaki sposób jest wygięta. Użytkownicy średnio zaawansowani mogą być zainteresowani następującymi profilami:
  • Classic Rocker – front oraz tył deski są podniesione do góry. Jej przekrój przypomina więc kołyskę lub łuk. Jest to uniwersalny profil, który pozwala na wykonywanie trików oraz stosowanie różnego typu stylów jazdy;
  • V-Rocker – profil zbliżony do klasycznego Rockera, deska jest tu jednak wygięta pod znacznie ostrzejszym kątem;
  • Powder Rocker – asymetryczny przekrój ułatwia jazdę w głębokim śniegu. Idealny dla osób próbujących swoich siła w zjeździe poza najprostszymi trasami;
  • Camber – centralna część deski jest wygięta do góry i nie przylega do podłoża, nadaje to jej dodatkową sprężystość, która przydaje się podczas wykonywania skoków oraz bardziej technicznej jazdy.

Jaki ślizg deski snowboardowej dla średnio zaawansowanych?

Powierzchnia spodu desek dla średnio zaawansowanych może być wykończone na dwa sposoby:
  • ślizg tłoczony (ang. extruded) – podstawowy typ wykończenia spotykany także w modelach dla początkujących. Ślizg nie pozwala osiągać dużych prędkości, ale jest łatwy użytkowaniu i naprawie, idealny nawet dla bardziej doświadczonych osób, które nie mają czasu na częste konserwowanie sprzętu;
  • ślizg spiekany (ang. sintered) – bardziej zaawansowany rodzaj wykończenia, przeznaczony dla osób traktujących bardziej na serio jazdę na desce. Wymaga on od użytkownika regularnego smarowania i sprawdzania sprzętu. Uszkodzona powierzchnia deski jest znacznie trudniejsza w naprawie, nie wybacza więc popełnionych błędów. W zamian snowboardzista osiąga znacznie bardziej imponujące szybkości na stoku.
Zdjęcie: Envato Elements