Data publikacji:

Czerwiec nad morzem, czyli co robić w czerwcu nad morzem?

Wiele osób za najlepszy czas na wyjazd nad Bałtyk uważa lipiec i sierpień, jednak czerwiec to też zdecydowanie dobry termin. Ostatnie lata pokazują, że czerwiec nad morzem jest równie ciepły co miesiące wakacyjne, a ceny są jeszcze nieco niższe niż w trakcie sezonu. Jest też wtedy mniej turystów, przez co na plażach, w restauracjach czy na deptakach jest większy spokój niż w lipcu czy sierpniu. Sprawdź, co warto zabrać ze sobą na wyjazd nad morze w czerwcu oraz jak można ciekawie spędzać czas. 
czerwiec nad morzem

Nad morze w czerwcu – czy to dobry pomysł?

Zdecydowanie tak! Pogoda nad Bałtykiem lubi płatać figle właściwie w każdym miesiącu, nie jest więc tak, że w lipcu czy sierpniu wysokie temperatury i pełne słońca dni są gwarantowane. Wręcz przeciwnie – często wiele dni jest wtedy deszczowych, pojawiają się też burze. W czerwcu oczywiście taka pogoda też może się trafić, ale temperatura jest już bardzo częsta podobna do tej w lipcu. Od kilku lat lato zaczyna się wcześniej i to właśnie czerwiec nad morzem jest tym przyjemnie słonecznym, ciepłym czasem. Dodatkowo, jest to okres tuż przed rozpoczęciem sezonu, więc większość atrakcji turystycznych jest już czynna, ale ceny są jeszcze nieco niższe. Podobnie z noclegami – wybór jest zazwyczaj duży, łatwo o dostępność terminów, a kwoty za dobę nie osiągają jeszcze cen, z jakimi trzeba się mierzyć w szczycie sezonu. Mniejsza liczba turystów w nadmorskich miejscowościach powoduje też, że dojazd oraz przemieszczanie się podczas urlopu jest prostsze – nie trzeba stać w długich korkach i tracić czasu na szukanie wolnych miejsc parkingowych. Restauracje nie są przepełnione, więc z łatwością można znaleźć idealne miejsce na obiad czy kolację, co w sezonie jest często bardzo trudne, bo wtedy w centrum miast przeważnie każdy stolik, w każdym lokalu jest zajęty. Polskie morze w czerwcu nie jest jeszcze zazwyczaj szczególnie ciepłe, jednak mimo to wiele osób decyduje się na kąpiele, a dla tych, dla których woda jest za zimna, pozostają przyjemne spacery po brzegu morza, z falami uderzającymi co chwilę o nogi, co jest wspaniałym sposobem na relaks i odprężenie.
Wakacje nad  morzem w czerwcu to świetny pomysł zarówno dla rodzin z dziećmi i seniorów, jak też zakochanych par czy młodych grup znajomych. Każdy z pewnością znajdzie w tym czasie idealne dla siebie sposoby na odpoczynek, zabawę, wodne aktywności czy zwiedzanie okolicy. 

Weekend nad morzem: czerwiec to idealny miesiąc!

Ze względu na wymienione już wyżej powody, krótki wyjazd nad morze w czerwcu to bardzo dobry pomysł. Kiedy do dyspozycji ma się tylko dwa czy trzy dni, naprawdę szkoda czasu na stanie w korkach czy przemierzanie kilku kilometrów w poszukiwaniu restauracji, w której znajdzie się wolny stolik. Zamiast tego lepiej jest cieszyć się cichymi plażami, na których można zająć w zasadzie dowolne miejsce czy swobodą w poruszaniu się po (w dużej mierze pustych) deptakach. Przemieszczanie się po mieście jest przyjemniejsze – zarówno samochodem, jak i komunikacją miejską czy rowerem. 
Długi weekend nad morzem w czerwcu do jeden z popularniejszych pomysłów na spędzenie tego dodatkowego wolnego czasu, więc warto nastawić się, że akurat w ten weekend nadmorskie miejscowości mogą być bardziej oblegane – jednak nie aż tak, jak w lipcu czy sierpniu, czyli w szczycie letniego sezonu. 

Co zabrać na wakacje w czerwcu nad morzem?

Na pewno trzeba przygotować się na zmienną pogodę, tak jak właściwie w całe lato nad morzem. Pogoda nad Bałtykiem jest niemal zawsze mocno nieprzewidywalna i często zdarza się, że w nadmorskich miejscowościach jest nawet o parę stopni chłodniej niż w pozostałej części kraju. Z pewnością warto więc zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową, ale też kostium kąpielowy. Poniżej znajdziesz całą listę rzeczy, które przydadzą się w czerwcu nad morzem. 
Co warto włożyć do walizki jadąc na wczasy nad morzem w czerwcu:
  • kostium kąpielowy;
  • kremy z filtrem SPF do opalania; 
  • koc na plażę;
  • ręczniki plażowe;
  • okulary przeciwsłoneczne;
  • nakrycie głowy – czapka z daszkiem lub materiałowa (na zimniejsze dni) oraz kapelusz słomkowy lub chusta (na cieplejszą pogodę);
  • cienka kurtka przeciwdeszczowa, która ochroni cię też przed wiatrem;
  • cieplejsza kurtka na wypadek niskich temperatur;
  • różne typy obuwia: klapki pod prysznic czy na plażę, półbuty oraz w pełni zakryte buty na zimniejsze wieczory czy złą pogodę; 
  • zwiewne, lekkie ubrania na ciepłe dni oraz cieplejsze bluzy i spodnie;
  • aparat fotograficzny;
  • ulubione książki lub czytnik e-booków, czasopisma, słuchawki;
  • parasol;
  • niezbędne na co dzień kosmetyki;
  • akcesoria plażowe, takie jak łopatki, wiaderka itp., jeśli jedziesz na rodzinny wyjazd z dziećmi (lub jeśli też lubisz spędzać czas na plaży budując zamki z piasku);
  • parawan – mimo, że parawany stały się w ostatnich latach obiektem drwin, to jednak nad polskim morzem są bardzo przydatne ze względu na silny, często zimny wiatr, który utrudnia odpoczynek na plaży – jeśli więc zamierzasz się jedynie przed nim chronić, a nie budować parawanowej fortecy, to bez wstydu możesz zabrać ze sobą parawan.
  • Nie zapomnij też oczywiście o podstawowych rzeczach, takich jak portfel i dokument tożsamości, potwierdzenie rezerwacji w hotelu czy pensjonacie, leki przyjmowane na stałe oraz doraźne przeciwbólowe, na ukąszenia itp. Jeśli na odpoczynek nad morzem w czerwcu wybierasz się z dziećmi, to pamiętaj też o ich ulubionych zabawkach czy książeczkach. 

    Wyjazd nad morze w czerwcu – co robić? 

    Jak to nad polskim morzem, wszystko zależy od pogody. W słoneczne, ciepłe dni oczywiście najlepiej jest wybrać się na plażę i odpoczywać w promieniach słońca, opalając się czy spacerując wzdłuż brzegu. 
    Niezależnie od pogody koniecznie powinno się iść do przybrzeżnej restauracji i zjeść świeżą rybę, a na deser gofra lub lody na deptaku – można powiedzieć, że to bałtyckie obowiązki. Popołudniami warto zwiedzić okolicę i atrakcje, jakie czekają na turystów w danym mieście, np.  Fokarium na Helu, Muzeum figur woskowych w Międzyzdrojach czy Centrum Nauki Experyment oraz Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. 
    Zdjęcie: Envato Elements
    Rita Turbiarz
    Rita Turbiarz

    Chętnie piszę o tematach związanych ze zdrowiem, aktywnością fizyczną, dbaniem o dom i ogród oraz o ciekawych książkach, filmach i grach (dla dużych i małych), chociaż spod mojego pióra wychodzi o wiele więcej. Gdy już oderwę się od klawiatury, to ćwiczę jogę, staram się coraz lepiej poznawać roślinną kuchnię i marzę o własnym psiaku – może kiedyś!