Data publikacji:

Cza-cza – taniec. Jak tańczyć cza-czę? Podstawowe kroki

Cza-cza to taniec, którego z powodzeniem można nauczyć się w domowym zaciszu. Kroki są proste, a ich nauka to sama przyjemność. Co więcej, cza-czy można uczyć się zarówno w pojedynkę, jak i w parach. W poniższym poradniku przedstawiamy jej podstawowe kroki. Ponadto z naszego artykułu poznasz krótką historię tego tak popularnego tańca. Zapraszamy do lektury!
cza-cza taniec

Cza-cza taniec – krótka historia

Cza-cza to taniec latynoamerykański, którym powstał na skutek wpływu swingu i jazzu na muzykę kubańską. Cza-cza jest jednym z tańców towarzyskich o najkrótszej historii, ponieważ powstała i rozpowszechniła się dopiero niedawno. Niewiele osób też wie, że cha-cha wywodzi się z rumby i mambo. Cza-cza jako taniec została stworzona dopiero w 1953 roku. Pierwszy raz zatańczono ją dopiero 4 lata później, czyli w 1957 roku, w Niemczech.
Dlaczego taniec cha-cha jest tak wdzięczny do nauki? Ponieważ ma umiarkowanie szybkie tempo i opiera się praktycznie na jednym kroku, który jest później modyfikowany. Ale o tym opowiemy więcej w dalszej części artykułu.

Kroki cha-cha – nauka tańca cza-cza jest prostsza niż myślisz!

Chcesz rozpocząć naukę tańca towarzyskiego? Szukasz tańca prostego, który szybko załapiesz? Taniec cha-cha jest idealny! Przy kilku próbach i lekcjach można nabrać w niej niezłej wprawy. To sprawia, że nauka jest przyjemna, a osoba, która się jej uczy, cieszy się z postępów i chętnie uczy się więcej. Ale teraz przejdźmy do konkretów. Poniżej opisujemy kroki w cza-czy. Koniecznie musisz je poznać, jeśli chcesz opanować ten taniec.

Cha-cha – krok podstawowy

Krokiem podstawowym w cza-czy jest chasse. Oczywiście w tańcu ten krok wykorzystywany jest na wiele różnych sposobów. Można tańczyć go w miejscu, w tył lub w przód. Za każdym razem nosi inną nazwę, ale bazuje na tych samych krokach. Zatem, jak wykonać prawidłowe chasse?
Chasse to krok odstaw-dostaw-odstaw. Stań na środku pokoju. Ciężar ciała przenieś na lewą nogę. Teraz odstaw prawą nogę, dostaw lewą nogę, a następnie odstaw prawą nogę i ponownie dostaw lewą nogę. Na koniec tupnij prawą nogą w miejscu. To pozwoli ci nieco inaczej rozłożyć na nogach ciężar ciała, aby później zacząć krok od odstawienia lewej nogi. Cały krok wykonujesz na rytm cha-cha 1-2-3.
Na pierwsze cha odstawiasz prawą nogę. Na drugie cha dostawiasz lewą nogę. Na 1 odstawiasz prawą nogę, na 2 dostawiasz lewą nogę, a na 3 tupiesz prawą nogą w miejscu. Później należy powtórzyć ten krok na drugą stronę, czyli lewą nogę odstaw, prawą dostaw, lewą odstaw, prawą dostaw i tupnij lewą w miejscu.
Być może ten krok wydaje ci się skomplikowany, ale wystarczy kilka razy go przećwiczyć, aby nabrać wprawy i zacząć wykonywać go intuicyjnie. Pamiętajcie też o innej ważnej kwestii – na cha-cha-1 kroki muszą być szybkie. Na 2-3 można już zwolnić tempo. W tym kroku nie bez znaczenia są również biodra. Te muszę być luźne i lekko kołysać się na boki. Cha-cha to taniec latynoamerykański, więc biodra są w nim szalenie istotne.
Co podczas tego kroku zrobić z rękoma? Należy unieść je lekko do góry. Po prostu zgiąć w łokciach i trzymać w powietrzu. W ten sposób cały taniec wydaje się lekki i rozluźniony.

Cza-cza taniec – krok podstawowy w wersji przód tył

W tym kroku zmienia się jedynie 2-3. Czyli kroki cha-cha-1 wykonujemy tak samo, jak poprzednio. Na 2 idziemy nogą w przód, a na 3 ciężar na nogę z przodu przenosimy na nogę z tyłu.
Zacznijmy od prawej nogi. Cha – odstaw prawą nogę w bok. Cha – dostaw lewą nogę do prawej. 1 – odstaw prawą nogę. 2 – lewa noga idzie w przód. 3 – ciężar z lewej nogi przenosisz na prawą.
Teraz w drugą stronę. Twoja lewa noga jest z przodu, ale ciężar ciała jest na prawej nodze. To idealny punkt do tego, aby lewą nogę odstawić teraz na bok i zacząć krok od nowa. Czyli na cha odstawiasz lewą nogę w bok (była ona z przodu, a teraz idzie na bok). Na drugie cha dostawiasz prawą nogę do lewej. Na 1 odstawiasz lewą nogę w bok. Na 2 odstawiasz prawą nogę w tył, a na 3 ciężar ciała z prawej nogi przenosisz na lewą. Później znowu zaczynasz od początku, ale tym razem prawą nogę odstawiasz na bok.

Cha-cha taniec – krok z ruchem kolanami i kręceniem bioder

Urozmaiceniem dla powyżej opisanych kroków może być właśnie ten krok, który za chwilę wam przedstawimy. Stańcie w miejscu. Teraz prawe kolano przesuńcie do przodu tak, aby delikatnie zakrywało lewe kolano. Podczas wykonywania tego kroku stopa może być oderwana od ziemi – wtedy ciężar spoczywa na palcach, a krok jest łatwiej wykonać. Do tego kroku należy dorzucić też biodro. Czyli prawe kolano na przód, a za nim prawe biodro w przód. Następnie należy lewe kolano dać przed prawe i lewe biodro w przód. Kroki należy wykonywać na zmianę. W miejscu. Później ten krok możecie dorzucić do kroku powyżej, kiedy nogi na 2-3 są blisko siebie.

Cha-cha i przeprosty

Oglądając popularne taneczne show w telewizji, zapewne nieraz słyszeliście o przeprostach. W cza-czy są one bardzo ważne i powodują, że taniec wygląda efektownie. Przeprosty dotyczą oczywiście kolan. Czyli niektóre kroki w cza-czy wykonujemy na prostych, a nie zgiętych kolanach. W ten sposób wykonuje się kroki wolne.
A jeśli chcecie dowiedzieć się, jak tańczyć cza-czę w parze, to obejrzyjcie poniższą lekcję tańca. Nie brakuje w niej nauki kroków podstawowych, a także efektownych obrotów.
Jak widać, cza-cza nie jest skomplikowana. Można samodzielnie nauczyć się jej w domowym zaciszu. Grunt to złapać specyficzny rytm cza-czy. Kroki są szalenie proste, więc z pewnością sobie z nimi poradzicie.
A wam, jak podoba się cha-cha? Mieliście kiedyś przyjemność ją trenować?
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.