Data publikacji:

Co zabrać na pielgrzymkę?

Pielgrzymki, co do zasady, kojarzą się z religijnością. Zazwyczaj dotyczą podróżowania do miejsc kultu. Mogą to być sanktuaria słynące z objawień i z cudów, miejsca powiązane z pobytem osób uznanych za święte czy błogosławione, a także miejsca bardziej znane z bezcennych zabytków natury sakralnej. Pielgrzymki organizują kościoły i związki wyznaniowe. Coraz częściej można napotkać oferty biur podróży, które specjalizują się w wyprawach do miejsc świętych. Sprawdź, co zabrać na pielgrzymkę!
co zabrać na pielgrzymkę

Pielgrzymka – co zabrać? Jak przygotować się do pielgrzymki?

Każda pielgrzymka wymaga przygotowania. Nie chodzi wyłącznie o zakupy – co prawda, one są bardzo ważne, gdyż w drodze może być problem ze zdobyciem potrzebnych rzeczy, a w miejscach obleganych przez pielgrzymów ceny są dużo wyższe. Przede wszystkim trzeba popracować nad swoją kondycją fizyczną. Minimum miesiąc przed pielgrzymką zalecane są ćwiczenia fizyczne – może to być robienie tras na bieżni, jazda na rowerze stacjonarnym lub wycieczki rowerowe. Osoby, które mają kiepską kondycję, nie powinny w ogóle myśleć o pielgrzymce, gdyż mogą stać się obciążeniem dla grupy. Nawet pielgrzymki objazdowe wymagają przyzwyczajenia do wielogodzinnego ruchu. 
Pielgrzymki piesze to przemarsz po zaplanowanej trasie z kilkoma postojami (przerwa na posiłek, załatwienie potrzeb fizjologicznych, krótki odpoczynek). Przykładem jest pielgrzymka piesza z Łodzi na Jasną Górę – pielgrzymi idą do Częstochowy w jedną stronę 3 dni, w ciągu dnia muszą pokonać trasę o długości około 30 km. Osoby bez kondycji będą miały problem z dotarciem do pierwszego przystanku w Pabianicach, zatem przed podjęciem decyzji o takiej wyprawie warto przeanalizować swój stan zdrowia i kondycję fizyczną. Jeśli dana osoba nie czuje się na siłach, by pieszo iść do miejsca świętego, może udać się na pielgrzymkę samochodową, gdzie może dopasować swój plan pobytu w takim miejscu wyłącznie pod swoje potrzeby i możliwości.

Co zabrać na pielgrzymkę autokarową, a co zabrać na pielgrzymkę pieszą?

Na pielgrzymkę trzeba zabrać przede wszystkim komfortowe obuwie (również obuwie zapasowe). Nie nadają się do takich wędrówek tanie buty typu no name. Nie mogą to być tenisówki i klapki. Po kilku kilometrach marszu mogą pojawić się bolesne otarcia i odciski. Dlatego buty muszą być wręcz wyspecjalizowane do tego typu aktywności – lekkie, przewiewne, komfortowe w noszeniu, odporne na wodę (w trakcie pielgrzymowania mogą pojawić się intensywne opady deszczu). Najlepiej, jeśli będzie to obuwie sportowe dobrych marek. Buty powinno się wcześniej przetestować (czyli po zakupie butów trzeba w nich chodzić. Nie można ryzykować założeniem nowych butów po raz pierwszy w dniu wymarszu lub wyjazdu).
Bardzo potrzebny będzie mały plecak, do którego można spakować rzeczy podręczne. Duży plecak, do którego pakuje się ubrania i wszelkiego rodzaju rzeczy osobiste, wkłada się na auto przeznaczone do przewozu plecaków i toreb podróżnych. W przypadku pielgrzymki autokarowej robi się dokładnie identycznie – to znaczy do chodzenia zabiera się plecak podręczny, a większy bagaż pozostawia się w autokarze.

Gdzie spać w trakcie pielgrzymki?

Jeśli chodzi o pielgrzymki piesze, dość problematyczna jest kwestia noclegów. W praktyce wygląda to tak, że trzeba koniecznie zarezerwować noclegi (na przykład w Częstochowie są liczne hotele, domy dla pielgrzymów, kwatery prywatne). Nie ma co liczyć, że znajdzie się wolne miejsce bez rezerwacji. Niestety, szansa na nocleg wówczas jest znikoma. Bardzo trudna sytuacja może być z noclegami w trakcie pielgrzymowania. Zazwyczaj ludzie zatrzymują się w różnych domach – za niewielką opłatą można liczyć na spanie na podłodze i możliwość skorzystania z łazienki. Co niektórzy śpią w stodołach (nocleg na sianie może być dodatkową atrakcją). Można sprawdzić, czy na trasie znajduje się pensjonat lub hotel, ale w tym przypadku również należy dokonać wcześniejszej rezerwacji. 
Najbardziej niezależnym rozwiązaniem jest namiot. Nie trzeba go dźwigać – wkłada się go do pojazdu przewożącego bagaże. Można go rozbić na podwórzu u gospodarzy życzliwych dla pielgrzymów, na łące lub w lesie. Namiot trzeba wyposażyć minimum w materac i w śpiwór. Co jeszcze zabrać na pieszą pielgrzymkę? Można zabrać naczynia wielorazowe – chodzi o to, by nie generować odpadów plastikowych. Chociaż na trasach są przygotowane miejsca do składania odpadów, to jednak warto zastanowić się nad produktami, które można wykorzystywać więcej niż jeden raz.

Jaką odzież zabrać na pielgrzymkę?

Jeśli chodzi o to, co spakować na pielgrzymkę z ubrań, to raczej musi to być odzież zakrywająca ciało. Takie ubrania chronią przed słońcem czy zimnem, a na dodatek nie będą wywoływać niepotrzebnych uwag innych osób w trakcie pielgrzymki. Bardzo dobrze sprawdzą się jeansy, zwłaszcza w ciemniejszym kolorze (nie będzie tak widać zabrudzeń, które mogą pojawić się podczas marszu).
Co zabrać na pielgrzymkę jednodniową? W przypadku takiej wyprawy nie trzeba zabierać ze sobą zbyt wiele rzeczy. Powinno się bazować na jakościowych butach, wygodnej odzieży, lekach, środkach opatrunkowych (na wypadek skaleczenia) i nerce do przechowywania dokumentów i pieniędzy. Chodzi o to, że nerka utrudnia kieszonkowcom kradzieże, a takowych nie należy wykluczać w zatłoczonych miejscach.

Co zabrać na pielgrzymkę do jedzenia?

Na pielgrzymkę najwygodniej jest zabrać suchy prowiant. Musi to być żywność, którą można przechowywać bez lodówki. Powinno się unikać artykułów spożywczych, które swoim zapachem mogą irytować innych ludzi w autokarze. Typowe obiady można dostać w punktach gastronomicznych po dotarciu do celu pielgrzymki.
Zdjęcie: Envato/ formatoriginal
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.