Data modyfikacji:

Co powinna zawierać apteczka taktyczna? Wyposażenie apteczki taktycznej

Pierwsza pomoc jest kluczowa w przypadku wszelkich urazów i wypadków. Aby mogła być ona skuteczna i udzielona możliwie najszybciej, niezbędna jest apteczka taktyczna. Jakie cechy powinna spełniać i co zawierać prawidłowo wyposażona apteczka pierwszej pomocy? Taktyczna wersja apteczek zawierająca najpotrzebniejsze środki to niezbędny element podczas wyjazdów, zagrożenia, skaleczeń, oparzeń i innych nagłych urazów.

apteczka taktyczna

Komu potrzebna jest apteczka taktyczna?

Apteczka taktyczna to ważny element wyposażenia każdego, kto wybiera się w podróż, grozi mu niebezpieczeństwo i może nie mieć dostępu do apteki lub zostać zdany na siebie. Taki przybornik medyczny przyda się jednak również podczas uprawiania turystyki. W podstawowe przedmioty opatrunkowe powinni być wyposażeni także sportowcy oraz wszyscy, którzy lubią aktywnie spędzać czas.

Typowa apteczka osobista taktyczna, powinna być też elementem wyposażenia wszystkich militarystów. Narażeni są oni na różnego rodzaju urazy znacznie bardziej niż podróżnicy, czy nawet sportowcy.

Jaka powinna być dobra apteczka taktyczna?

Apteczka taktyczna, która będzie towarzyszyć np. żołnierzom lub innym zagrożonym osobom poza właściwym wyposażeniem, powinna być również wykonana z odpowiedniego materiału i wykazywać kilka zasadniczych właściwości. Tkanina musi być wytrzymała i wodoodporna. Sama apteczka natomiast zaprojektowana tak, by posiadała kilka kieszeni oraz gumek przytrzymujących jej zawartość. Zabezpieczy to przed przemieszczaniem się w niej przedmiotów oraz ewentualnym rozlaniem przechowywanych substancji płynnych.

Rodzaje apteczek taktycznych

Apteczki taktyczne dostępne są w różnych rozmiarach, kształtach i mocowaniach. Może być to apteczka plecakowa o pokaźnych rozmiarach, dzięki czemu wystarczy na zabezpieczenie kilkunastu i więcej osób, a wszystkie potrzebne elementy można będzie umieścić tam w różnych wariantach. Mowa np. o kilku rodzajach i wielkościach bandaży, czy opatrunków. Podczas jednoosobowych wypadów lub krótkich wyjazdów w miejsca, gdzie nie grozi raczej większe niebezpieczeństwo, z powodzeniem wystarczy niewielka apteczka taktyczna w postaci saszetki.

Opcja, która ma znaczne rozmiary i pomieści wiele przedmiotów, ale nie zajmie nam ramion i nie obciąży w sposób bardzo odczuwalny, jest apteczka w formie torby. Dostęp do niej jest łatwy i umożliwia jednoczesne niesienie plecaka. Montowana jest na pasie zapinanym wokół bioder.

Jeżeli jednak mamy zajęte i plecy i pas niezbędnym wyposażeniem, do wyboru pozostaje apteczka taktyczna udowa lub naramienna. Obie te opcje nie krępują ruchów, zajmują niewiele miejsca, a jednocześnie dają poczucie bezpieczeństwa i fakt wyposażenia w niezbędne przybory medyczne. 

Apteczka taktyczna – wyposażenie

W zależności od przeznaczenia i wielkości apteczki, jej zawartość może się nieznacznie różnić. Jednak wśród podstawowych elementów powinny znaleźć się:

  • Opatrunek hydrożelowy na oparzenia,
  • Sól fizjologiczna do przemywania ran lub przemycia oczu,
  • Bandaż o szerokości 10 cm x 4m,
  • Bandaż o szerokości 5 cm x 4 m,
  • Bandaż elastyczny 8 cm x 4 m,
  • Plastry z opatrunkiem,
  • Kompresy gazowe,
  • Metalowe nożyczki,
  • Chusteczki do dezynfekcji,
  • Woda utleniona,
  • Plastry bez opatrunku,
  • Opatrunki samoprzylepne z wkładem chłonnym,
  • Rękawiczki jednorazowe,
  • Koc termiczny.

Im więcej możliwych rozmiarów opatrunków zmieści się w apteczce, tym lepiej. Nie można bowiem przewidzieć jak wielki może być potencjalny uraz lub rana. Dostępność kilku rozmiarów umożliwi dokładne dopasowanie i przykrycie chorego miejsca, dzięki czemu opatrunek będzie stabilniejszy i bardziej szczelny.

W miarę możliwości warto mieć kilka sztuk danego przedmiotu. To szczególnie istotne w przypadku jednorazowych rękawiczek, czy jałowych opatrunków. Może zdarzyć się, że ulegną pęknięciu lub skażeniu, co uniemożliwi właściwe opatrzenie urazu.

Co jeszcze warto mieć w apteczce taktycznej?

Apteczka taktyczna powinna zawierać również środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, indywidualne leki zażywane codziennie, a także pęsetę. Ostatni przedmiot szczególnie przydatny jest w sytuacjach, gdy np. coś ostrego wbije się w ciało. To zdarza się, choćby podczas leśnych wycieczek.

Jeżeli miejsce w apteczce na to pozwala, warto umieścić w niej maseczkę do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Jej zastosowanie uchroni osobę reanimującą przed ewentualnym zakażeniem chorobą, na którą cierpi osoba reanimowana.

Przydatne będą także agrafki do mocowania opatrunków oraz trójkątne chusty. W przypadku złamanej lub zwichniętej kończyny posłużą jako tymczasowe unieruchomienie. Dzięki temu uraz nie ulegnie pogłębieniu, a sam poszkodowany również będzie czuł się bezpieczniej.

O czym pamiętać w związku z apteczką taktyczną?

Idealna zawartość i jeden wzór wyposażenia apteczki taktycznej w zasadzie nie istnieje. W każdym przypadku powinna być wyposażana w odniesieniu do środowiska i sytuacji, w której może zostać wykorzystana. Jadąc więc w miejsca upalne, warto będzie ją doposażyć w preparaty łagodzące poparzenia słoneczne. W przypadku przebywania w górach, czy na skałkach, istotny może być żel chłodzący, gdyż wzrasta ryzyko zwichnięcia lub skręcenia kostki.

Należy jednak pamiętać, aby co jakiś czas sprawdzać zawartość apteczki taktycznej. Wiele produktów medycznych, jak i innych przedmiotów stanowiących wyposażenie apteczki ma swój termin przydatności, po którym staje się bezużyteczna lub niebezpieczna. Tak jest, chociażby w przypadku leków. Przed każdą wyprawą czy sytuacją, kiedy może być potencjalnie wykorzystana, należy dokładnie sprawdzić wszystkie terminy przydatności oraz uzupełnić braki powstałe podczas poprzedniego użycia.

Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!