Data publikacji:

Ból nóg po bieganiu – co to oznacza? Jak sobie poradzić z bólem nóg po bieganiu?

Odczuwasz ból nóg po bieganiu? Każdy ruch po treningu sprawia kłopot, mimo że w trakcie aktywności nie odczuwałeś szczególnego dyskomfortu? Sprawdźmy, co może być przyczyną tego stanu rzeczy i jak sobie poradzić z bólem nóg po bieganiu.
ból nog po bieganiu

Ból nóg po bieganiu

Niekiedy biegacze po wykonanym biegu skarżą się na dotkliwy ból nóg. W przypadku osób rozpoczynających swoją przygodę z bieganiem, często są to zakwasy. Zakwasy to charakterystyczna „ciężkość” nóg po wysiłku. Zazwyczaj trwają one dzień lub dwa. Ból ten towarzyszy podczas wstawania oraz wchodzenia po schodach. Ten rodzaj bólu odczuwają również osoby, które nie ćwiczą regularnie, a mają tendencje do treningowych „zrywów”. Powrót do formy powinien odbywać się stopniowo, jednak niecierpliwi zazwyczaj starają się już na pierwszym treningu dać z siebie wszystko. Jeśli po długiej przerwie starasz się przebiec swój życiowy rekord – nastaw się na ból po takim wysiłku dla organizmu. I nie rób tego więcej!
Ostry ból odczuwany szczególnie w łydkach i niekiedy w udach może świadczyć również o przetrenowaniu. Zbyt częste treningi nastawione na intensywny bieg mogą skutkować przetrenowaniem mięśni nóg. Dlatego właśnie nawet najbardziej systematyczne osoby posiadają w swoim planie treningów czas na odpoczynek. Przerwa w bieganiu jest wskazana, by mięśnie miały czas na regenerację. Każdy, nawet najlepszy pracownik, potrzebuje weekendu, prawda? Tak samo nasze mięśnie – nie jesteśmy w stanie trenować dzień w dzień. Uporczywy ból może być sygnałem, że mięśnie potrzebują odpoczynku.

Kontuzja – jak ją rozpoznać?

Przede wszystkim bólu nóg po bieganiu nie należy lekceważyć, zwłaszcza jeśli trwa on dłużej niż 2–3 dni. Powinna zaświecić nam się przysłowiowa lampka alarmowa również w przypadku obrzęku oraz silnej bolesności w jednym, konkretnym miejscu. Sprawdzajmy więc, czy nie pojawia się opuchlizna. Jeśli ból jest kłujący i niepokoi cię – nie czekaj, lepiej skonsultować to z lekarzem bądź fizjoterapeutą.
Jeśli doznałeś kontuzji, nie zapominaj o ścisłym przestrzeganiu zaleceń. Osoby, którym zalecany jest odpoczynek, często nadwyrężają mięśnie, sądząc, że nic się nie stanie, gdy zbagatelizują zalecenia. Jest to błędne myślenie, bowiem możemy łatwo przecenić własne możliwości. Zdarza się również, że już po kontuzji fizjoterapeuta bądź lekarz zaleci konkretne ćwiczenia wspomagające pracę nadwyrężonej kontuzją nogi. Wówczas również należy pamiętać o ich dokładnym wykonywaniu według ustalonych zasad.

Ból nóg podczas biegania

Ból nóg jeszcze podczas biegania może być oznaką wcześniej wspomnianej kontuzji. Innym powodem natomiast jest pominięcie rozgrzewki bądź wykonanie jej bardzo zdawkowo. Rozgrzewka jest jednym z najważniejszych punktów treningu, a jej pominięcie może skutkować zbyt dużym wysiłkiem dla mięśni oraz nieodpowiednim stawianiem stopy.

Ból nóg a nieodpowiednie obuwie

Ból nóg podczas biegania, a także bezpośrednio po nim, może być również spowodowany nieodpowiednim dopasowaniem obuwia do kształtu stopy oraz podłoża. Jeśli podczas biegania masz wrażenie, że stopa jest nienaturalnie ułożona, obuwie uwiera bądź uciska, zdecydowanie powinieneś zmienić buty do biegania.
Kolejną kwestią jest uczucie ślizgania się po nawierzchni czy inne niekomfortowe odczucia podczas biegu. To również może być przesłanka ku zmianie obuwia (bądź zmiany miejsca wykonywania treningu). Ból nóg spowodowany nieodpowiednim obuwiem może być dość dotkliwy, jednak nie na tyle, by można było pomylić go z kontuzją.

Ból nóg po bieganiu – jak sobie z nim radzić?

Jeśli odczuwasz ból łydek, są one w dotyku zbite i twarde, a każdy ruch sprawia trudność, spróbuj rozmasować bolące mięśnie. Masaż powinien być stanowczy, ale nie za mocny. Wykonuj ruchy okrężne. Jeśli ból jest dotkliwy, warto zaufać fizjoterapeucie, który dobierze technikę masażu do konkretnej dolegliwości mięśniowej.
Ból nóg pomoże złagodzić również delikatnie ciepła kąpiel wzbogacona olejkami eterycznymi. W tym celu najbardziej polecane olejki to olejek lawendowy oraz olejek rozmarynowy. Pamiętaj przy tym, że olejki zapachowe to nie to samo, co olejki eteryczne! Olejki eteryczne zawierają wyciągi roślinne i dzięki temu mogą one być pomocne w łagodzeniu różnych dolegliwości. Olejki zapachowe natomiast mają na celu bycie nośnikiem jedynie samego zapachu. Zatem jeśli towarzyszy ci ból nóg po bieganiu, możesz rozluźnić mięśnie poprzez dodanie do kąpieli od 4 do 8 kropel olejku.

Zwracanie uwagi na działanie własnego ciała

Zdarza się, że biegacze są tak zafascynowani swoimi treningami, że nie zwracają uwagi na sygnały płynące z ciała. Wynik życia, przeciętny trening, a także ból – każda z tych sytuacji to morze informacji dla nas na temat tego, co służy naszemu ciału, a co niekoniecznie. Oczywiście stawianie sobie poprzeczki coraz wyżej jest ważną częścią motywacji i rozwoju. Podnośmy ją jednak stopniowo, przyzwyczajając jednocześnie organizm do coraz większego wysiłku. Nie zapominajmy również o odpoczynku. Nasze ciała mogą tak wiele – bądźmy im za to wdzięczni! W przypadku umiarkowanego bólu po bieganiu pozwól ciału na regenerację. Jednak gdy dokuczają ci naprawdę dotkliwe dolegliwości, nie czekaj zbyt długo – konsultacja ze specjalistą da ci ogląd sytuacji. Im szybsza reakcja, tym szybciej przecież wrócisz do formy! Zwracaj uwagę na działanie swojego ciała, by ból nóg po bieganiu nie musiał być już twoim problemem.
Zdjęcie: Envato/twenty20photos
Autor: Justyna Belkiewicz