Data publikacji:

Czym jest bikepacking i co ze sobą zabrać?

O bikepackingu rozmawiają coraz częściej miłośnicy rowerów. To modne pojęcie przywędrowało do nas z USA i opisuje nowe podejście do turystyki na jednośladach. Jeżeli jesteś więc zainteresowany alternatywą dla klasycznych wielodniowych wypraw rowerowych, dobrze trafiłeś. W artykule postaramy się przedstawić najważniejsze informacje na temat bikepackingu. Dowiesz się, jakie rowery sprawdzą się w nim najlepiej, a także jak należy się przygotować i co zabrać ze sobą przed wyjazdem. 
Bikepacking gear on a mountain bike

Bikepacking – definicja

Słowo „bikepacking” jest wariacją słowa „backpacking”, opisującego piesze i kilkudniowe piesze wycieczki plenerowe z plecakiem, w trakcie których bardzo często noce spędza się pod namiotem lub na biwaku. Bikepackerzy zamiast własnych nóg wybierają jednak dwa kółka, podróżując z rowerem na dłuższych trasach, bez z góry założonego sztywnego harmonogramu. W założeniu bikepacking powinien być interesującą przygodą, pozwalająca odwiedzić nowe i zaskakujące miejsca, poznać ciekawych ludzi lub naładować przysłowiowe baterie. Jego miłośnicy są więc zazwyczaj przygotowani na zmianę punktu docelowego lub wybór alternatywnej drogi, niestraszne są im również różnego rodzaju przeszkody.
Bikepacking mogą uprawiać wszystkie sprawne osoby w dowolnym wieku. W trasę wybieramy się zarówno w pojedynkę, jak i w większych luźnych lub zorganizowanych grupach. Wycieczka powinna trwać z reguły co najmniej dwa dni. Warto dodać, że noc można spędzić jednak nie tylko pod namiotem, ale także w hotelu, pensjonacie lub hostelu. Poziom trudności jazdy jest również całkowicie dowolny, wyprawa może być bowiem wytyczona w całości po asfaltowych drogach, jak również po szutrowych ścieżkach leśnych lub najtrudniejszych szlakach górskich. Bikepacking można łączyć z wieloma innymi aktywnościami, takimi jak obserwacja i fotografowanie zwierząt lub roślin, zwiedzanie popularnych atrakcji turystycznych, a także relaksem nad jeziorem lub kąpieliskiem. 

Bikepacking a klasyczna turystyka rowerowa – jakie są różnice?

Przedstawiona charakterystyka bikepackingu nie różni się jednak od klasycznej turystyki rowerowej, gdzie zatem występują różnice? Najważniejszą z nich jest najprawdopodobniej podejście do bagażu. Bikepackerzy stawiają na minimalizm, rezygnują z dużych rowerowych sakw podróżnych obciążających bagażnik i tylne koło roweru. Zamiast tego preferują mniejsze torby montowane do różnych fragmentów ramy pojazdu, a nawet jego kierownicy. Nie zabierają ze sobą też nadmiernej liczby przedmiotów, ograniczając się tylko do tych najbardziej niezbędnych. 
Tego typu podejście odciąża rower, poprawia jego sterowność i komfort jazdy, pozwalając na bardziej dynamiczną i szybszą jazdę. Jest to duży atut, zwłaszcza w niespodziewanych sytuacjach, których nie powinno zabraknąć podczas wypraw. Brak dużego bagażu pozwala też wjechać na wąskie ścieżki lub pokonać strome wzgórze, które byłoby sporym wyzwanie dla wypakowanego po brzegi jednośladu. 

Korzyści płynące z bikepackingu 

Bikepacking to nie tylko ruch na świeżym powietrzu, pozwalający utrzymać sprawność i dobre zdrowie. Kilkudniowa wycieczka na rowerze może mieć ponadto zbawienny wpływ na nasze samopoczucie. Odcięcie się od internetu, mediów społecznościowych lub innych czynników stresogennych, a także przebywanie w otoczeniu przyrody zmniejsza ryzyko poważnych zaburzeń i występowania stanów depresyjnych, równocześnie łagodząc ich skutki.

Jaki rower na bikepacking?

Który rower nadaje się najbardziej na wyprawy bikepackingowe? Teoretycznie każdy, pojazd powinien być jednak dopasowany do warunków atmosferycznych i geograficznych, a także rodzaju tras, jakie chcemy pokonywać. Dla największego komfortu i bezpieczeństwa eksperci polecają trzy główne typy jednośladów – trekkingowe (turystyczne), gravele i górskie. 

Rower trekkingowy

Rowery te określa się również mianem turystycznych. Modele przeznaczone są do dłuższych wypraw na trasach o różnorodnej charakterystyce. Największym atutem modeli jest pełne wyposażenie, mają więc one solidne błotniki oraz tylny bagażnik, ułatwiający pakowanie ekwipunku. Wadą jednośladów jest jednak stosunkowo duża waga oraz geometria utrudniająca jazdę w trudniejszych warunkach (nierówny teren, duże różnice wysokości itd.).

Rower gravel

Rowery typu gravel są równie często wybierane przez bikepackerów, swoją konstrukcją przypominają modele szosowe. Pojazdy tego typu najlepiej sprawdzają się na równych drogach asfaltowych, szutrowych ścieżkach, a nawet zarośniętych i słabiej uczęszczanych szlakach. Grubsze opony gwarantują jednak wygodniejszą jazdę również na bardziej nierównym terenie. Wadą roweru jest brak błotników oraz dodatkowego wyposażenia, takiego jak wbudowany bagażnik.

Rower górski MTB

Stawiając na dobry rower górski do bikepackingu, z pewnością nie popełni się błędu. Pojazdy tego typu sprawdzą się szczególnie na trudniejszych trasach, odznaczają się one bowiem grubymi oponami i amortyzatorami poprawiającymi komfort na nierównej drodze. Wybór modeli MTB jest bardzo duży, pamiętajmy jednak, że są one pozbawione wielu dodatkowych akcesoriów, takich jak błotniki, bagażniki lub odpowiednie oświetlenie. Te elementy w razie potrzeby będzie trzeba dokupić. 

Jakie akcesoria na bikepacking?

Choć wyprawy bikepackingowe mogą być częściowo spontaniczne, w trasę nie wybieramy się bez skompletowania odpowiedniego sprzętu i akcesoriów. Jeżeli planujemy spać na zewnątrz, zabieramy ze sobą śpiwór, namiot, hamak, płachtę biwakową itd. W lekkim spakowaniu tych akcesoriów pomogą niewątpliwie towarzysze podróży, a także pojemny plecak. Jeżeli nie chcemy odżywiać się wyłącznie batonikami energetycznymi, nie powinno się zapomnieć o małej kuchence turystycznej, podstawowym zapasie jedzenia i picia, a także naczyniach i butelkach na wodę. Każdy rowerzysta powinien mieć również ze sobą zestaw najważniejszych narzędzi do naprawy pojazdu, które okażą się niezastąpione w sytuacjach awaryjnych. 

Torby podróżne

W sklepach rowerowych znajdziemy bogaty wybór toreb rowerowych idealnych do bikepackingu. Dzięki sprytnemu sposobowi mocowanie umieścimy je w rożnych częściach roweru. Bikepackerzy sięgają najczęściej po torby na kierownicę i ramą. W te drugie pakuje się zazwyczaj najcięższe przedmioty, aby zachować odpowiedni środek ciężkości pojazdu. Popularne są również torby podsiodłowe, które mogą mieć nawet kilkanaście litrów pojemności. Przypinane są do podstawy siodełka, w sposób nieprzeszkadzający w jeździe. Przed wyborem konkretnego modelu zawsze należy się upewnić, czy będzie on pasować do naszego roweru. 

Ubranie

Kilkudniowa wycieczka wymaga od nas zabrania wieloczęściowej garderoby na wypadek zmiany aury i spadków temperatury. Strój dobieramy tak samo jak w wypadku każdej innej dłuższej turystycznej wyprawy rowerowej. 
Zdjęcie: Envato Elements