Data publikacji:

Ustawienie wiązań narciarskich, czyli jak ustawić wiązania narciarskie?

Jazda na nartach to jeden z najpopularniejszych sportów zimowych. W każdym sezonie zimowym tysiące osób uzbrojonych w narty i pozostały ekwipunek narciarski wyrusza na stok, aby spędzić długie godziny na zjeżdżaniu na nartach.
ustawienie wiązań narciarskich
Zapaleni narciarze doskonale wiedzą, jaką rolę podczas jazdy odgrywają narty oraz dopasowane do nich buty narciarskie. Z tego powodu należy zadbać o to, aby narty były idealnie dopasowane, a buty narciarskie dostosowane do wybranych nart oraz rozmiaru stopy narciarza.
Przed wejściem na stok, koniecznie należy dopilnować jeszcze jednej, szczególnie ważnej rzeczy, jaką jest ustawienie wiązań narciarskich. Wiązania narciarskie są szczególnie ważne z dwóch powodów — łączą buty z nartami, a w sytuacji wypadku umożliwiają łatwe wypięcie butów z nart, co pozwala uniknąć wielu przykrych konsekwencji takiego niebezpieczeństwa.
Na czym polega ustawienie wiązań narciarskich oraz jak ustawić wiązania narciarskie? Takie pytania często pojawiają się ze strony początkujących narciarzy, którzy stawiają swoje pierwsze kroki na stoku i chcą jak najlepiej przygotować się do tego doświadczenia. Poniższy artykuł z pewnością odpowie na te pytania oraz przybliży technikę ustawienia wiązań narciarskich.

Ustawienia wiązań narciarskich — dlaczego są takie ważne?

Prawidłowe ustawienie wiązań narciarskich to jedna z podstawowych czynności, o którą należy zadbać przed wyjściem na stok narciarski. Dlaczego? Wiązania narciarskie obecnie odpowiadają za prawidłowe złączenie butów z nartami, ale także pozwalają na szybkie wypięcie ich podczas nieszczęśliwego wypadku. To szczególnie ważne, ponieważ jeszcze do niedawna wiązania narciarskie pełniły jedynie tę pierwszą rolę. Wówczas wiele groźnych kontuzji wynikało z braku możliwości wypięcia butów z nart podczas wypadku, przez co upadek z przyczepionymi nartami był znacznie groźniejszy niż bez ich obecności.
Jeszcze nie więcej niż 20 lat temu buty narciarskie były przytwierdzane do nart w taki sposób, aby uniemożliwić ich wypięcie w trakcie nieszczęśliwego zdarzenia. Obecnie podstawą podczas wybierania się na stok są dobrze dobrane i starannie wyregulowane wiązania narciarskie, dzięki czemu w każdej chwili i w łatwy sposób można wypiąć buty z nart i tym samym uniknąć nieszczęśliwego wypadku z udziałem tych desek.
Obecnie odpowiednio przeprowadzona regulacja wiązań narciarskich pozwala uniknąć tych sytuacji, jednak należy pamiętać o tym, że o wiązania narciarskie należy odpowiednio dbać. Konstrukcja wiązań jest bardzo delikatna, dlatego jej transport powinien odbywać się ze szczególną ostrożnością. Wilgoć, piach, sól oraz inne czynniki atmosferyczne mogą źle wpływać na wiązania narciarskie, przez co pogorszeniu ulega cała ich konstrukcja.

Regulacja wiązań narciarskich — co należy ustawić?

Buty narciarskie, aby mogły w pełni służyć, muszą być przymocowane do nart specjalnymi wiązaniami. Do niedawna wybór takich wiązań nie był łatwy, przez co wiele osób rezygnowało z jazdy na nartach. Obecnie sprawa ta jest znacząco ułatwiona, ponieważ w sklepach ze sprzętem sportowym, znaleźć można gotowe zestawy wiązań oaz wiązania narciarskie 2 w 1. Wiele producentów sprzętu do sportów zimowych oferuje zestawy nart z wbudowanymi wiązaniami, co całkowicie niweluje problem z ich wyborem. Takie gotowe zestawy są szczególnie polecane dla osób, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki na stoku narciarskim.
Jakie muszą być wiązania narciarskie, aby zapewniły narciarzowi najlepszą ochronę? Zapewnienie bezpieczeństwa to najważniejsze zadanie wiązań narciarskich, jednak aby mogło być ono w pełni zrealizowane, wiązania te muszą być określone przez specjalną maszynę, która jest dostępna w profesjonalnym serwisie narciarskim.
Co należy wiedzieć, aby ustawienie wiązań narciarskich było poprawne? Prawidłowa regulacja wiązań narciarskich powinna wykorzystać podstawowe parametry, takie jak wiek, waga oraz wzrost narciarza, a także stopień zaawansowania jego umiejętności narciarskich. Wyliczone przez komputer dane pozwalają określić, na jaką wartość w skali DIN należy ustawić wiązania narciarskie.

Ustawienie wiązań narciarskich — skala DIN

Skala DIN to pojęcie znane wszystkim narciarzom. Z jej pomocą w łatwy sposób można określić, z jaką siłą należy ustawić wiązanie nart, aby zapewniło to komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy, ale także umożliwiało łatwe wypięcie butów z nart podczas wypadku.
Skala DIN to skala bezjednostkowa, która rozpoczyna się od 0,5, a kończy powyżej 25. Wiązania narciarskie dla dzieci zazwyczaj oscylują od 0,5 do 7.  Z kolei osoby, które stawiają na stoku narciarskim swoje pierwsze kroki, zazwyczaj mają ustawienie wiązań narciarskich w skali 3-12. Zaawansowani narciarze montują wiązania o skali 5-15.
Jak wygląda tabela ustawień wiązań narciarskich? To prosta i intuicyjna tabela, dzięki której z łatwością można określić, jak powinno wyglądać ustawienie wiązań narciarskich dla danej osoby. Co należy wiedzieć przed rozczytywaniem danych z tabeli? Kluczowym aspektem jest obiektywne ocenienie swojego poziomu zaawansowania w jeździe na nartach w skali:
I — początkujący,
II — średniozaawansowany,
III — zaawansowany.
Po określeniu stopnia zaawansowania, należy znaleźć swój kod narciarza (oznaczony zazwyczaj literami alfabetu) patrząc na przedział wartości odpowiadający wadze oraz wzrostowi. Na tym etapie należy wykorzystać ocenę stopnia zaawansowania i w przypadku, gdy stopień określony jest jako początkujący, określony wcześniej kod narciarza pozostaje bez zmian. Jeśli stopień zaawansowania określony jest jako średniozaawansowany, należy zmienić kod narciarza o jeden niżej, analogicznie narciarze zaawansowani powinni wybrać kod narciarza niższy o dwa stopnie. Ostatnim etapem jest określenie rozmiaru skorupy buta. Wszystkie te dane pozwalają ostatecznie określić idealne ustawienie wiązań narciarskich.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!