Data publikacji:

Jaka wędka na grunt będzie najlepsza? 

Wędkarstwo gruntowe jest prawdopodobnie najpopularniejszą metodą połowu ryb w naszym kraju. W sklepach znajdziemy więc bardzo bogaty wybór sprzętu i wędek, skierowanych zarówno do początkujących, jak i bardzo doświadczonych użytkowników. Tłumaczymy, jakie rodzaje wędek gruntowych rozróżniamy, a także kiedy i na którą z nich warto się zdecydować oraz jakie parametry brać pod uwagę w trakcie zakupów.
Fishing rod on the boat. Autumn season

Wędki na gruntu – podstawowe informacje

Wędkarstwo gruntowe cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ jest względnie niewymagające. Korzystając z tej metody, nie musimy wykazać się dobrą kondycją przy połowie i wyciąganiu ryb z wody. Nie jesteśmy też zmuszani do ciągłej kontroli stanu żyłki i jej wielokrotnego zwijania oraz zarzucania. Z tego powodu metodę gruntową tak chętnie wybierają osoby starsze oraz początkujący wędkarze. 
W wędkarstwie gruntowy przynęta jest podawana tuż przy dnie, utrzymuje się na nim dzięki haczykowi i specjalnemu obciążeniu. Po jej ustawieniu po prostu napina się żyłkę, a następnie ustawia wędkę na specjalnej podpórce i cierpliwie czeka, aż złapiemy jakąś zdobycz. O tym, że ryba zainteresowała się przynętą, dowiadujemy się, gdy wędka zaczyna się uginać. Ponieważ czasami ruch ten jest dość subtelny i trudno zauważalny z powodu długości wędzidła lub kiepskiej widoczności wieczorami lub nad ranem, niektórzy wędkarze dodatkowo zaopatrują się w elektroniczne sygnalizatory brania.
Wędkarstwo gruntowe sprawdza się zarówno w spokojnych zbiornikach wodnych, takich jak stawy, jeziora, jak i rzekach z dość wartkim nurtem. Korzystając z metody, możemy złapać większość z najczęściej spotykanych ryb w Polsce, w tym gatunki osiągające ponad metr długości i masę wynoszącą co najmniej kilka kilogramów. 
Czytaj również: Rodzaje wędek

Rodzaje wędek na grunt – zalety i wady poszczególnych modeli. Na co zwracać uwagę przy ich zakupie?

Wędki feederowe

Wędek tego typu używa się podczas łowienia metodą feedrową. Polega ona na nęceniu ryb na koszyk z zanętą umieszczony na żyłce lub plecionce. Dzięki temu, że zanęta znajduje się w bezpośredniej odległości od przynęty, ryba znacznie częściej zainteresuje się również przynęta, co zwiększa prawdopodobieństw jej schwycenia.
Wędki feederowe są dość uniwersalne, sprawdzają się zwłaszcza w dużych zbiornikach wodnych oraz w połowach dużych ryb. Stosunkowo długie wędzidła mierzące od 3 m do 4,5 m. Najkrótsze modele poleca się, gdy zarzucamy przynętę na odległości ok. 15–20 m. Przy większym zarzucie sprawiają one problemy z precyzyjnym umieszczeniem przynęty. 
Wędki feederowe o długości ponad 3,5 m przeznaczone są dla długodystansowych wędkarzy, zarzucających przynętę nawet na odległość ponad 50 m. Pokaźne wymiary wędziska pomagają tutaj w skuteczniejszym manewrowaniu podczas łapania bardzo agresywnych i zażarcie walczących ryb.
Wybierając odpowiedni model, zwracamy też uwagę na siłę jego wyrzutu. Przeciętnie będzie ona wahała się w granicach ok. 40–90 g. Jeżeli łowimy na małych akwenach, w zupełności wystarczą nam modele o sile wyrzutu 40–60 g. Dla zasady, im na dłuższą odległość zarzucamy przynętę, tym ciężar wyrzutu powinien być odpowiednio większy. Przy wartościach wynoszących ponad 50 m warto postawić na modele powyżej 90 g.
Kolejną ważną kwestią jest tzw. akcja wędki, a więc parametr wskazujący na to, jak będzie się ona zachowywała w trakcie wyrzutu i holowania ryby. Dla początkujących łowiących na krótszym dystansie polecane są modele z akcją paraboliczną. Bardziej doświadczeni sięgają przede wszystkim po wędzidła paraboliczne. 

Wędki pickerowe

Wędki pickerowe korzystają również ze wspomnianej już metody feederowej (koszyczki na zanętę są pozbawione dodatkowego ciężarka), ale stanowią nieco inną klasę produktów, w porównaniu do klasycznych modeli przeznaczonych do tego rodzaju połowów. Przede wszystkim odznaczają się mniejszą długością, nigdy nie mają więcej niż 3 m. Oznacza to, że nadają się wyłącznie do użytku na płytkich i niewielkich akwenach. Jeżeli planujemy wycieczki głównie na tego typu łowiska, będą one znacznie lepszym wyborem. Na plus należy zaznaczyć również to, są lżejsze i łatwiejsze w transporcie. 
Wraz z mniejszą długością wędziska zmniejsza się też siła wyrzutu tych modeli. Wynosi od ok. 20 g do 50 g. Musimy stosować tutaj więc odpowiednio lżejsze przynęty i zanęty, a także żyłki. Ponieważ będziemy jednak łowili z reguły mniejsze ryby, nie jest to duży problem. 
Jeżeli chodzi o akcję wędki, wybór odpowiedniego wędziska przebiega tak samo, jak w przypadku klasycznych feederów.
Wędki typu picker są bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób rozpoczynających przygodę z wędkowaniem. Krótkie wędzisko daje większe wrażenie kontroli podczas łowienia. Choć doświadczeni wędkarze mogą mieć problemy z przestawieniem się na krótszy model, większość z nich docenia pickery.

Kołowrotki do wędek gruntowych

Kołowrotki w wędkarstwie gruntowym powinny być dość duże ze względu na dystans, na jaki zarzucamy przynęty. Z tego względu muszą wytrzymywać spore obciążenie, zwłaszcza przy łowieniu dużych ryb. Eksperci polecają modele o rozmiarach od 3000 do 6000, które mogą przechowywać ponad 200 m żyłki.

Żyłki do wędek gruntowych

Do wędek gruntowych wybieramy solidne i wytrzymałe żyłki, których nie zerwie nawet bardzo waleczna ryba. Dla wędek feederowych kupujemy produkty o grubości od 0,20 mm do 0,30 mm. W przypadku pickerów w zupełności wystarczą żyłki od 0,16 mm do 0,20 mm. Alternatywnie możemy też zdecydować się na plecionkę.
Zdjęcie: Envato Elements