Data publikacji:

Jakie sporty są popularne w USA, ale nie w Polsce?

Amerykanie nie od dziś znani są ze swojego zamiłowania do rozgrywek sportowych, miasta tego rozległego kraju mogą pochwalić się świetną infrastruktura sportową oraz wartymi miliardy dolarów halami i stadionami, gdzie organizowane są imponujące zawody przyciągające miliony widzów. USA znane jest też z przekonania o swojej wyjątkowości i unikalności, które przynajmniej w przypadku sportu jest kompletnie zasadne. W Stanach ogromną popularnością cieszą się dyscypliny, które w Polsce pozostają niszowe lub znane są jedynie z filmów i seriali, przedstawiamy zatem listę najważniejszych z nich.
sporty popularne w usa ale nie w polsce

Futbol amerykański

Kiedy rozmawiamy o dyscyplinach popularnych w USA, ale nie w Polsce, oczywiście w pierwszej kolejności myślimy o futbolu amerykańskim, który poza granicami Stanów Zjednoczonych i Kanady praktycznie nie istnieje w świadomości fanów rozgrywek sportowych. Finały rozgrywek ligowych NFL, które są jedną z najdroższych i najpopularniejszych eventów sportowych na świecie, przyciągają przed telewizory co roku ponad jedną czwartą Amerykanów.
Futbol amerykański wyewoluował z brytyjskiego rugby, choć zasady i sprzęt są tutaj znacząco różne. Mecze organizuje się na dedykowanych prostokątnych boiskach, ze specjalnymi wyrysowanymi liniami wyznaczającymi ich długość w jardach. Na obu krańcach pola gry ustawione są pary słupów połączonych poprzeczką, które stanowią odpowiednik bramek w piłce nożnej. W zabawie uczestniczą dwie drużyny składające się z 11 zawodników, z których każdy może być podmieniony na innego dowolną liczbę razy. Mecze składają się z czterech 15-minutowych kwart.
Zasady określające zdobywanie punktów są bardzo skomplikowane i nie ograniczają się tylko do wbicia piłki przez bramkę. Każdy z zawodników ma swoją rolę na boisku (niezwykle ważna jest tutaj taktyka), a poszczególne partie gry kończą się zaledwie po kilkudziesięciu sekundach, między którymi występują długie przerwy. Z tego też powodu w opinii wielu osób futbol amerykański uznawany jest za niezwykle nieprzystępną i nudą grę. Jest to prawdą, zwłaszcza dla ludzi spoza USA, którzy nie wychowali się kulturze, gdzie jest on dominującym sportem.
Sprawdź również: w jakie gry grać na plaży?

Baseball

Po futbolu to z pewnością drugi prawdziwie amerykański sportu, który w Polsce kojarzony jest przede wszystkim dzięki niezliczonym filmom i serialom zza oceanu. Zaskakująco dyscyplina przyjęła się jednak w wielu krajach świata, takich jak Japonia lub Kuba, głównie ze względu na obecność w nich w przeszłości dużej amerykańskiej diaspory.
Początki baseballa sięgają XIX wieku, sport bardzo szybko przyjął się w USA i już na początku XX wieku istniały prężnie rozwijające się ligi amatorów i profesjonalistów, których rozgrywki rozgrzewały tłumy. Mecz baseballowe rozgrywa się na specjalnie przygotowanych do tego celu boiskach na planie trójkąta, co pozostaje do dziś jedną z największych przeszkód w propagowaniu tego sportu.
Nieco inne zasady baseballa obowiązują w USA, Japonii lub na Kubie, ale ogólne założenia pozostają te same. W meczach biorą udział dwie drużyny składające z dziewięciu zawodników, do których dolicza się też rezerwistów. Każdy z grających na polu spełnia jedną z kilku podstawowych ról, wśród których można wymienić łapacza lub pałkarza. Reguły przyznawania punktów oraz przebiegu rywalizacji są dość skomplikowane, co –podobnie jak w futbolu amerykańskim – zniechęca szybko osoby przelotnie zainteresowane dyscypliną.
Gra w kręgle jest jedna z ulubionych rozrywek dużej części amerykanów. W większości miast USA bez problemu znajdziemy duże kręgielnie, w których często organizuje się zawody o różnym stopniu zaawansowania (istnieją także oficjalne profesjonalne ligi). Sport w ostatnich latach stał się nieco bardziej widoczny w Polsce, ale nadal pozostaje co najwyżej ciekawostką.

Bowling (gra w kręgle)

Korzenie bowlingu sięgają kilku tysięcy lat w przeszłość, ale jego dominująca amerykańska wersja wykształciła się i spopularyzowała dopiero w XX wieku. Rozgrywki przebiegają na specjalnych drewnianych torach, a do zbijania kręgli (tzw. pinów) używa się specjalnych kul. Osiąganie regularnych sukcesów oraz wysokiej punktacji wymaga sporego wyczucia, zdobywanego wraz z doświadczeniem oraz stosowaniem odpowiednich technik rzutu.

Golf

Golf w naszym kraju kojarzy się z rozrywką dla elit, ale w USA jego odbiór jest nieco inny i na grę może pozwolić sobie znacznie więcej osób, między innymi dzięki bardzo szerokiemu zapleczu (dostępność ekwipunku) oraz ogromnej liczbie pól golfowych otwartych dla publiki. Historia golfa liczy sobie setki lat, sport przywędrował do USA z Wielkiej Brytanii, ale to tam zyskał największą popularność, co zaowocowało rozwojem profesjonalnych lig oraz turniejów, w których zabawa toczy się o bardzo wysokie nagrody pieniężne. Golf nie wymaga wysokiej sprawności fizycznej i pozwala na relaksujące spędzanie wolnego czasu w otoczeniu przyrody.

Wyścigi NASCAR

NASCAR (National Association for Stock Car Auto Racing) to skrót nazwy jednej z największych organizacji wyścigowych na świecie, która organizuje w USA wyścigi samochodów sportowych, w trzech seriach. Cieszą się one ogromną popularnością wśród milionów fanów czterech kółek, a rywalizacja pomiędzy autami toczy się na specjalnie wybudowanych do tego celu owalnych torach, znajdujących głównie na południu kraju.
Samochody biorące udział w wyścigach muszą spełniać ścisłe wymogi związane z wszystkimi parametrami technicznymi pojazdu (między innymi jego długość, szerokość, masa, a także moc silnika). Pojedyncze zawody składają się z setek okrążeń wokół toru, które są prawdziwym testem wytrzymałości dla kierowców oraz mechaników naprawiających auta.
Zdjęcie: Envato Elements