Data publikacji:

Pierwszy teleskop astronomiczny dla amatora. Jaki kupić?

Interesujesz się astronomią? Chcesz podziwiać kosmos każdego dnia ze swojego balkonu lub ogrodu? Kup teleskop astronomiczny. Dla początkujących przygotowaliśmy poniższy poradnik – dowiesz się z niego, czym kierować się podczas wyboru takiego urządzenia. Nie wiesz jaki pierwszy teleskop astronomiczny wybrać? Zapraszamy do lektury!

Pierwszy teleskop

Teleskop astronomiczny dla początkujących – poznaj rodzaje teleskopów

Jeśli kupujesz swój pierwszy teleskop astronomiczny, to musisz poznać wszystkie jego rodzaje. Tylko wtedy będziesz wiedzieć, czym różnią się od siebie poszczególne modele i za jakim teleskopem warto się rozejrzeć. Wyróżniamy teleskopy:

1. Typu reflektor

Podstawą obiektywu w takim teleskopie jest zakrzywione zwierciadło. To właśnie ono formuje światło – po prostu odbija wpadające światło w kierunku punktu ogniskowania. Tego typu teleskopy są stosunkowo tanie i pozwalają na obserwację nawet bardziej odległych obiektów. Specjaliści zalecają jednak, aby przy użyciu tego teleskopu prowadzić obserwacje w miejscu jak najmniej zanieczyszczonym światłem. Najlepiej korzystać z nich poza miastem. Wyróżniamy dwa modele teleskopów typu reflektor. 
  • Newtonowskie
Modele dość duże, przeważnie stacjonarne, które nie nadają się do przenoszenia. Ich atutem może być stosunkowo niska cena. Teleskopy newtonowskie mają prostą w obsłudze konstrukcję i są dość jasne, więc zaleca się je stosować do obserwacji głównie ciemnych i odległych obiektów, np. galaktyk. Są szczególnie polecane początkującym. 
  • Gregory’ego
Używany przede wszystkim do obserwacji naziemnych. Jest to jeden z pierwszych teleskopów reflektorowych. To właśnie na podstawie tego teleskopu powstał model newtonowski. Teraz teleskopy Gregory’ego są rzadko używane, a zostały wyparte chociażby przez teleskopy Cassegraina, o czym więcej dowiecie się poniżej. 

2. Typu refraktor

Teleskopy potocznie zwane lunetami. Refraktory ściągają więcej światła niż reflektory, więc charakteryzują się wysoką rozdzielczością, lepszym kontrastem i jakością obserwowanych obrazów, obiektów. Będą świetne do obserwacji w mieście i dla osób, które chcą obserwować dość jasne obiekty, np. planety. Wyróżniamy dwa modele refraktorów: 
  • Refraktory achromatyczne
Teleskopy z jedną soczewką. Ich wadą może być to, że są stosunkowo drogie. Refraktory achromatyczne polecane są głównie początkującym obserwatorom. Tego typu refraktory mają kilka wad. Tych ostatnich pozbawione są z kolei refraktory apochromatyczne. 
  • Refraktory apochromatyczne
Wykorzystują układy złożone przynajmniej z kilku soczewek. Dają jeszcze lepszy obraz niż teleskopy achromatyczne, ale są od nich sporo droższe. Korzystając z takich teleskopów, można maksymalnie przybliżyć obiekt, zachowując jednocześnie jakość obrazu. Co więcej, apochromaty są o wiele bardziej poręczne i stabilniejsze niż achromaty. 

3. Teleskopy katadioptryczne

Działają, wykorzystując pracę na zwierciadłach i soczewkach. Są lekkie, poręczne, ale należą też do najdroższych i najbardziej nowoczesnych. Świetnie sprawdzają się dla doświadczonych obserwatorów. Wyróżniamy kilka modeli teleskopów katadioptrycznych:
  • Schmidta-Cassegraina
  • Maksutova-Cassegraina
  • O budowie hybrydowej
Teleskopy wielozadaniowe i najbardziej nowoczesne ze wszystkich wymienionych powyżej. To teleskopy mobilne, idealne do przenoszenia. 

Przeczytaj również: Jaki skaner do negatywów i filmów kupić?

Jaki kupić teleskop astronomiczny dla amatora? Czym kierować się podczas zakupów?

Skoro już znasz podstawowe rodzaje teleskopów, to teraz zastanówmy się, czym kierować się podczas wyboru dobrego teleskopu dla amatora. 
  • Miejscem obserwacji
Czy będziecie obserwować w mieście, czy poza miastem. Powyżej wspominaliśmy, że najlepsze do obserwacji w mieście są teleskopy typu refraktor, a poza miastem sprawdzą się modele typu reflektor. 
  • Rodzajem obserwowanych obiektów
Ciemne i odległe obiekty – sprawdza się teleskop newtonowski. Refraktory – do obserwacji obiektów jasnych, np. planet. Do obserwacji tych ostatnich nada się też ewentualnie teleskop newtonowski, ale z lustrem o średnicy do 150 mm.
  • Mobilność
Chcecie podróżować ze swoim teleskopem? Sprawdzą się chociażby refraktory apochromatyczne lub teleskopy katadioptryczne. Nie oznacza to jednak, że nie możecie kupić tańszego urządzenia – wówczas jego przewożenie będzie możliwe wyłącznie samochodem. 
  • Powiększenie 
Powiększenie optymalne to takie 300-krotne. Kupowanie teleskopu z gorszą możliwością powiększenia nierzadko mija się z celem. Oczywiście im ta wartość jest większa, tym lepiej. 
  • Apertura
To nic innego, jak średnica obiektywu. Im większa średnica, tym będziecie mogli obserwować ciemniejsze obiekty. Warto zwrócić na to szczególną uwagę, kiedy planujecie obserwacje nocą. Minimalna apertura dla teleskopu dobrej jakości to 60-70 mm. Wyjątkowo ciemne i bardzo oddalone obiekty, np. Jowisz czy Księżyc, warto obserwować teleskopem z obiektywem o średnicy 150-200 mm. 
  • Wyposażenie 
Warto, aby kupowany teleskop miał w zestawie wymienne okulary. 
  • Cena
Według ekspertów, na dobrej jakości teleskop trzeba przeznaczyć od 1000 do 2000 zł lub więcej. Oczywiście znajdziecie na rynku o wiele tańsze teleskopy, ale ich parametry są tak podstawowe, że satysfakcję z ich użytkowania będą mieć głównie dzieci. Jeśli interesujecie się astronomią od dawna, warto uzbierać i kupić droższy model. 

Teleskop astronomiczny – jaki wybrać? Ranking polecanych modeli

Zapraszamy was do krótkiego rankingu najlepszych teleskopów dla początkujących. Jeśli szukacie modelu dla siebie, to koniecznie zerknijcie na naszą listę. 
  • Sky-Watcher (Synta) SK Dobson 8 PYREX
Model dostępny na rynku od 14 lat. To typowy teleskop newtonowski umieszczony na montażu Dobsona o średnicy 200 mm. Model nie wymaga zasilania. Według producenta świetnie nadaje się do obserwacji planet Układu Słonecznego, jak i galaktyki czy gromad. Sprawdzi się szczególnie dla początkujących obserwatorów. 

  • Celestron, AstroMaster 130EQ
Model z ogniskową obiektywu 650 mm, powiększeniem 195 i dodatkowym okularem w zestawie, bazujący na systemie newtonowskim. Tak dobre parametry i duże powiększenie pozwoli wam nawet obejrzeć z bliska pierścienie Saturna! Teleskop waży ponad 10 kg, więc nadaje się raczej wyłącznie do przewożenia autem – nie jest to typowy model przenośny. 
  • Delta Optical-GSO 6” F/5 CRF OTA (GS500)
Teleskop newtonowski. Na uwagę zasługuje w nim przede wszystkim lekka konstrukcja, ułatwiająca jego przenoszenie. Model wyposażony jest w lustro o średnicy 150 mm (apertura). Teleskop nie wymaga składania i nadaje się świetnie do obserwacji planet układu słonecznego, gwiazd i obiektów mgławicowych. 

  • Bresser Polux 150/1400 EQ3
Teleskop zwierciadlany Newtona o aperturze 150 mm, z maksymalnym powiększeniem 300 i dodatkowymi okularami w zestawie. Posiada stabilny statyw i świetnie sprawdza się do obserwacji planet, komet czy gwiazd. Model bazuje na soczewce Barlowa. 

Autor: Klaudia Borycka