Data modyfikacji:

Jestem spotterem. Czym jest spotting?

Nietypowym hobby, które zyskuje coraz większą popularność w naszym kraju jest tzw. spotting. Jego fanów - spotterów, często można spotkać nieopodal lotnisk czy bocznic kolejowych z aparatami i notesami w rękach. Czym się zajmują?

Moda na spotting przywędrowała do nas z zagranicy, gdzie pasjonaci lotnictwa, kolei oraz podróżowania innymi środkami transportu już od dawna zrzeszają się w rozmaite stowarzyszenia oraz tworzą własne grupy i kluby. Służą one rozwijaniu ich pasji poprzez wymienianie się doświadczeniami i wiedzą z danej dziedziny, a także organizowaniu specjalnych eventów czy wspólnych wycieczek. Od kilku lat również w Polsce jak grzyby po deszczu powstają kolejne grupy pasjonatów tego nietypowego hobby. Na czym polega spotting?

Czym jest spotting?

Spotting to rodzaj hobby, które polega na obserwowaniu obiektów związanych głównie z komunikacją, np. samolotów czy pociągów. Zazwyczaj jest on połączony z równoczesnym fotografowaniem obiektów obserwacji oraz poszerzaniem wiedzy na ich temat poprzez czytanie specjalistycznej literatury czy tworzenie dzienników. Ze względu na rodzaj podpatrywanych środków transportu, wyróżniamy kilka rodzajów spottingu. W Polsce najpopularniejsza jest obserwacja samolotów i lotnisk, czyli tzw. planespotting, oraz obserwacja pociągów, zapisywanie ich rozkładu jazdy, numerów oraz poszerzanie wiedzy na temat lokomotyw, czyli tzw. trainspotting. Nieco mniej pasjonatów posiada obserwacja ruchu drogowego (car spotting), autobusów (bus spotting) oraz pojazdów ratunkowych (spotting 112). Dużym zainteresowaniem cieszy się natomiast ExtremeSpotting, czyli obserwowanie i fotografowanie samolotów na wysokości przelotowej. W Polsce najmniejszą liczbę pasjonatów posiada obserwacja kolejek metra (tubespotting), ponieważ posiadamy tylko jeden taki system kolei podziemnej.

Jak zostać spotterem?

Spotterami nazywani są pasjonaci obserwacji rozmaitych środków transportu oraz komunikacji. Ich hobby zaczyna się przeważnie od indywidualnych analiz. Dopiero szukając informacji o swoich zainteresowaniach, trafiają oni na portale i fora dotyczące konkretnego rodzaju spottingu. Często zrzeszają się oni w grupy, w których wymieniają się przydatnymi informacjami na temat swojego hobby oraz prezentują osiągnięcia w dziedzinie fotografii konkretnych obiektów. Taki rodzaj pasji przynosi im ogromną satysfakcję w postaci fotografii uchwyconego w locie helikoptera, samolotu lub możliwości zaobserwowania rzadkiego składu towarowego czy nieczęsto spotykanej lokomotywy.

Żeby zostać wprawnym spotterem musisz wykazać się czujnością i mieć oko. Hobby ostatecznie oparte jest na już kilkukrotnie wymienianej obserwacji. Ponadto potrzebujesz nośników rejestrujących wypatrzony obiekt: aparatu, przyrządów do zapisywania numerów i innych istotnych dla spottingu informacji. Spotting może być planowany/inicjowany bądź spontaniczny. W przypadku pierwszego powinieneś dopasować swój ubiór i wyposażenie do warunków ekspedycji (np. przy lotniskach jest głośno i wieje silniejszy wiatr).

Jeśli chcesz zostać prawdziwym spotterem, to potrzebujesz aparatu i lornetki. Znajdziesz je tutaj i tutaj.

Autor: Sylwia Stwora