Data publikacji:

Jak zabezpieczyć hulajnogę?

Wszyscy właściciele rowerów zdają sobie sprawę z tego, jak łatwo można je stracić przy odrobinie nieuwagi i pozostawieniu ich nawet na kilka minut bez jakiejkolwiek opieki. Złodzieje za swój celownik obierają również hulajnogi i to nie tylko wspomniane już modele elektryczne, ale też klasyczne, których cena nie przekracza kilkuset złotych. Jak zatem zabezpieczyć hulajnogę przed kradzieżą? Najlepiej sięgnąć po sprawdzone produkty, które używane są na co dzień przez cyklistów.
jak zabezpieczyć hulajnoge

Linka do hulajnogi

Podstawową metodą ochrony hulajnogi przez kradzieżą będzie elastyczna stalowa linka z zapięciem na kluczyk lub zamek szyfrowy. Jest idealnym rozwiązaniem zwłaszcza wtedy, gdy hulajnogę odstawiamy na kilka lub kilkanaście minut. Linki są względnie lekkie i można schować je bez problemu do plecaka nawet większej kieszeni kurtki lub bluzy.

Łańcuch do hulajnogi

Solidniejsze zabezpieczenie wykonane z grubego łańcucha zamkniętego w wytrzymałej plastikowej, gumowej lub materiałowej osłonie, który sprawi problem nieprzygotowanemu złodziejowi. Dodatkowo łańcuchy są zamykane za pomocą wytrzymałego zapięcia. Zazwyczaj w sklepach znajdziemy modele uniwersalne, używane przez rowerzystów, warto więc pamiętać, że będą one dość długie, dzięki temu można jednak dodatkowo owinąć ramę pojazdu. Niewątpliwe wady łańcucha to jego waga i rozmiary. Nie schowamy go do kieszeni, więc najpewniej przewozić go w plecaku. Jeżeli hulajnoga posiada koszyk lub bagażnik, przed schowaniem zabezpieczenia warto sprawdzić, czy jego masa nie przekracza dozwolonego obciążenia.

Zapięcia U-lock

Popularne zapięcia często spotykane na naszych ulicach. Składają się one z podłużnej kłódki oraz połączonej z nią metalowej ramy w kształcie litery U, od której wzięły swoją nazwę. Porządnie wykonany U-lock będzie sporym wyzwaniem dla każdego przestępcy.
Producenci oferują modele o różnej długości i szerokości, dzięki czemu możemy dopasować ją do naszych potrzeb. Ponieważ U-locka nie da się zwinąć lub złożyć, sprawia on jeszcze większe problemy podczas transportu i nie zmieści się w małych bagażnikach lub koszach wielu hulajnóg. Zmuszeni jesteśmy więc przewozić go w plecaku. Problemem jest tutaj też duża waga zapięcia.

Blokady Disc-lock

Ciekawy gadżet, którego zadaniem jest zablokowanie jednego z kół hulajnogi, a tym samym uniemożliwienie jej jazdy. Disc-locki stosowane są przez rowerzystów, a nawet motocyklistów. Urządzenie jest względnie lekkie, a co najważniejsze – bardzo kompaktowe. Korzystając z niego, nie musimy się też martwić tym, że w pobliżu nie znajdziemy żadnego słupka lub stojaka, do którego można przypiąć pojazd. Zapięcie korzysta najczęściej z zamka na kluczyki.
W sklepach znajdziemy blokady współpracujące z wieloma modelami hulajnóg elektrycznych oraz kołami o różnej średnicy. Wiele z Disc-locków wyposażonych jest dodatkowo w bardzo głośny alarm, który uruchomi się przy próbie ich zerwania. Warto jednak pamiętać, że jeżeli hulajnoga nie zostanie przypięta, nic nie stoi na przeszkodzie, by złodziej zwyczajnie ją przeniósł lub schował do bagażnika swojego samochodu. Disc-lock warto więc jednak dla pewności zakładać chociażby wraz z linką.

Alarm dla hulajnogi

Dla dodatkowego efektu możemy też zaopatrzyć się w osobny alarm, przyczepiany do hulajnogi, który po uruchomieniu wyda sygnał dźwiękowy, kiedy zmieni ona nagle swoją pozycję. Niektóre mogą również wykrywać ruch w swoim pobliżu i reagować na niego włączeniem syreny. Czułość urządzenia da się najczęściej wyregulować, zapobiegając nieustannej kakofonii.

Lokalizatory GPS dla hulajnogi

Hulajnogę możemy też dodatkowo ochronić, instalując w niej lokalizator GPS. Urządzenie ma niewielkie wymiary i można sprytnie ukryć je w taki sposób, że przestępca nie będzie wiedział o jego istnieniu. Jeżeli pojazd zostanie skradziony, korzystając z aplikacji będziemy w stanie określić z dość dużą dokładnością miejsce, w którym jest przechowywany.
Lokalizator GPS korzysta z karty SIM, którą musimy dodatkowo zakupić, a także aplikacji mobilnej. Plusem oprogramowania jest również to, że przy jego pomocy określimy między innymi przejechane kilometry. Po instalacji w hulajnodze dziecka możemy też w każdej chwili sprawdzić, gdzie aktualnie się znajduje. Istnieje też możliwość ustalenia tzw. geogrodzenia, a więc granic wyznaczonego przez nas terenu, po którego opuszczeniu otrzymujemy informacje na telefon.
Zdjęcie: Envato Elements