Data publikacji:

Jak grać na harmonijce?

Harmonijka to niezwykle interesujący i intrygujący wielu instrument. Jego mistrzowie zachwycają umiejętnością wydobycia z prostej konstrukcji niezwykłych dźwięków i muzyki. Wiele osób zastanawia się więc w naturalny sposób, jak można zacząć grać na tym instrumencie. Odpowiedzmy sobie pokrótce na to pytanie.
jak grać na harmonijce
Choć harmonijki to powszechnie znane instrumenty, których charakterystyczny dźwięk jest błyskawicznie rozpoznawalny nawet przez laików, ich historia nie jest długa. Ich pierwsze egzemplarze zostały skonstruowane w Europie na początku XIX wieku. Inspiracją był tutaj starożytny chiński instrument o nazwie szeng, dość powszechnie używany we wschodniej Azji, skąd przywędrował na Stary Kontynent, spotykając się ze sporym zainteresowaniem muzyków. Wczesne wersje harmonijek były dużymi instrumentami, a konstrukcje różnych wynalazców konkurowały ze sobą na rynku, wprowadzając różnego typu innowacje.
Współcześnie znana forma harmonijki pojawiła się w latach 60. XIX wieku w USA i była efektem wielu lat doświadczeń europejskich twórców instrumentów. Dzięki kompaktowym rozmiarom, łatwości produkcji i niezwykle atrakcyjnej cenie stała się przebojem. Za sprawą swojej przystępności harmonijka stała się nieodłączną częścią amerykańskiej muzyki folkowej, country, bluesa i jazzu. Dzięki temu z czasem zyskała coraz większe uznanie na całym świecie.

Sprawdź również: Jak grać na ukulele?

Budowa harmonijki

Według encyklopedycznej definicji, harmonijka należy do instrumentów z grupy idiofonów języczkowych oraz dętych blaszanych. Dźwięk w instrumencie generowany jest przez strumień powietrza przemieszczający się w szczelinach jego obudowy. To właśnie w nich zamontowane są cienkie metalowe blaszki (stroiki). Każdy ze stroików ma nieco inną długość, wpływającą na wysokość wydawanego przez nie dźwięku, gdy na skutek ruchu powietrza zaczynają wibrować.
W standardowych harmonijkach 10-kanałowych zamontowane są dwa rzędy stroików, górny i dolny. W każdym z nich znajduje się w sumie dziesięć blaszek, dzięki czemu instrument może wydawać w sumie dwadzieścia podstawowych dźwięków. Blaszki górne reagują na wdmuchiwane przez muzyka powietrze, a dolne na zasysane. Opanowanie techniki odpowiedniej manipulacji oboma rzędami stroików to klucz do udanej gry.
Stroiki decydują w dużej mierze o jakości i barwie otrzymywanego brzmienia. Chociaż są one wykonane z solidnego materiału, przy niewprawnym użyciu lub obchodzeniu się z instrumentem mogą ulec uszkodzeniu. W takim wypadku wymienić należy całą metalową płytkę, której są częścią. Jest ona przymocowana do korpusu instrumentu, wykonywanego z drewna lub lekkiego aluminium.

Rodzaje harmonijek

Harmonijki możemy zakwalifikować do trzech podstawowych grup, które różnią się między sobą wyglądem i konstrukcją wnętrza.
Harmonijki diatoniczne – najbardziej klasyczne modele z dziesięcioma kanałami. Odznaczają się kompaktowymi rozmiarami oraz ogromną popularnością. Myśląc o harmonijce, zazwyczaj mamy na myśli te instrumenty.
Harmonijki chromatyczne – osiągają większe rozmiary i mają dodatkowy przycisk z boku obudowy, pozwalający obniżyć wydawany przez nie dźwięk o pół tonu, dając muzykowi interesujące narzędzie przydające się podczas występów.

Nauka gry na harmonijce – jak zacząć?

Przygodę z harmonijką zaczynamy od zakupu odpowiedniego instrumentu. Przeglądając oferty sklepów muzycznych, z pewnością zauważymy niezwykle duży rozstrzał cen. Za najtańsze harmonijki zapłacimy nieco poniżej 100 złotych, za najdroższe ponad 1000 złotych. Jaki więc model wybrać na dobry początek? Jak w przypadku wielu innych hobby, nie warto od razu rzucać się na głęboką wodę i inwestować duże pieniądze w zajęcie, które może znudzić się po kilku tygodniach. Do rozpoczęcia nauki wystarczą nam podstawowe produkty.
W nauce gry na harmonijce niezwykle przydatny okaże się też metronom, pozwalający zachować odpowiednie tempo gry. Nie musimy kupować jednak profesjonalnego analogowego lub cyfrowego urządzenia tego typu. Do ćwiczeń wystarczy prosta i darmowa aplikacja na smartfonie.

Ile czasu potrzeba na opanowanie gry na harmonijce?

O ile opanowanie podstaw gry na harmonijce jest względnie proste, osiągnięcie nawet zadowalającego poziomu zajmuje bardzo wiele czasu. Instrument ma bowiem opinię niezwykle trudnego w osiągnięciu prawdziwego mistrzostwa. Jak w przypadku każdego rzemiosła lub hobby, na efekty trzeba zapracować sobie regularnymi ćwiczeniami. Specjaliści zalecają, by poświęcać na nie co najmniej 20–30 minut dziennie.
Teoretycznie rozumiejąc, podstawy grę na harmonijce można doskonalić samodzielnie, bowiem w sieci znajdziemy rozbudowane poradniki i wskazówki dla początkujących. Proces ten można przyśpieszyć, decydując się na konsultacje z nauczycielem lub zapisanie się na dedykowany kurs. Decyzja taka pozwoli wyrobić sobie poprawne nawyki i technikę, a także uniknąć powtarzania częstych błędów popełnianych przez amatorów. Regularne lekcje zmotywują też do treningu i dadzą dodatkową zachętę do pracy.
Zdjęcie: Envato Elements