Data publikacji:

Gdzie na narty dla początkujących?

Planujesz sprawdzić, na czym naprawdę polega białe szaleństwo? Zastanawiasz się, gdzie najlepiej zacząć przygodę narciarską? Poznaj mekki dla jeżdżących nartach. Czy to ciągle Tatry z Białką Tatrzańską, Beskidy z Wisłą, a może Słowacja, Austria i Francja? Sprawdzamy.
gdzie na narty dla początkujących
Zanim ruszysz na trasę, poznaj podstawowe zasady korzystania z nart i dowiedz się więcej na temat sprzętu, podstaw i technik jazdy, wybierz też kierunek wyjazdowy. Powinno to być miejsce z krótkimi, łagodnymi i przyjaznymi początkującym trasami. Gdy już zdecydujesz, gdzie jedziesz, wybierz nocleg i zapisz się na lekcje u instruktora.

Jakie powinny być trasy dla początkujących narciarzy?

Koniecznie o niskim nachyleniu terenu i nie mogą być zbyt długie – by nie zmęczyć się zbyt szybko, nie powinny się na niej znajdować obiekty w postaci ostrych skrętów, drzew, czy innych przeszkód, które trzeba ominąć. Trasy dla początkujący powinny być też wyposażone w wyciągi kanapowe lub gondole. Trudniejsze będą wyciągi orczykowe czy talerzowe, z których łatwo spaść, nie mając wprawy.
Wybierając trasy, zwróć też uwagę na lokalizację bazy noclegowej – decyduj się na pensjonaty położone blisko trasy. Sprawdź też, czy w okolicy wybranej trasy znajduje się wypożyczalnia sprzętu narciarskiego – będzie ci potrzebna, jeśli nie masz swoich nart. Niezbędny będzie też kombinezon, okulary i krem z wysokim filtrem. Wybierając miejsce wymarzonego wypoczynku, warto przeczytać nasz artykuł gdzie na narty.

Gdzie na narty dla początkujących w Polsce? Na Śląsk i w Beskidy

Dolny Śląsk – trasy Jan i Stok Pod Wangiem w Karpaczu

Ciągle popularnym kierunkiem jest Dolny Śląsk. W tej okolicy może niekoniecznie od razu porywaj się na Śnieżkę (1602 m n.p.m.), ale postaw na mniej wymagające trasy. Lubianym szlakiem dla początkujących jest Jan oznaczony na niebiesko. Trasa leżąca na zboczu wzgórza Kopa ma 621 metrów, a różnica poziomów wynosi na niej 67 metrów. Innym polecanym szlakiem jest Stok Pod Wangiem, na którym część trasy przeznaczono tylko dla stawiających pierwsze kroki.

Beskidy – Cieńkowa, Soszowa i ośrodek Rowieńki w Wiśle

Wielu początkujących amatorów nart jedzie w Beskid Śląski. W mieście Wisła znajdą wiele szkółek narciarskich, w których będą mogli liczyć na pomoc i wsparcie instruktorów. Właśnie tu mogą też zaczynać najmłodsi. W ośrodku Rowieńki będą mogli spróbować swoich sił na krótkiej trasie. Dostępne są dwie – C o długości 500 metrów oraz krótsza – B. Starsi mogą spróbować jazdy na trasach Cieńkowej, czy Soszowej.

Gdzie na narty dla początkujących? Nie musisz jechać w Alpy, poszukaj w swojej okolicy!

Wydawać by się mogło, że trasy są tylko w górach. Poszukaj też jednak stoków w okolicach dużych miast – naturalnych lub sztucznie naśnieżanych. Ciekawą propozycją jest np. ośrodek Rąblów niedaleko Puław i Kazimierza Dolnego oraz Lublina, gdzie stok jest bardzo łagodny, a do dyspozycji nowicjuszy jest wielu profesjonalnych instruktorów narciarskich. Wokół Kazimierza znajdziesz jeszcze stok Parcharka, czy Celejów, a w okolicach Nowego Dworu Mazowieckiego dostępne będą Lisia Polana, czy Szwajcaria Bałtowska w Bałtowie w Górach świętokrzyskich (ok. 150 km od Warszawy).

Gruzja – tanio, pyszne jedzenie, łatwe trasy

Od kilku lat obserwujemy ciekawy trend wyjazdów narciarskich do Gruzji. Ten kaukaski kraj może poszczycić się nie tylko łatwymi trasami narciarskimi, ale też doskonałą kuchnią, pięknymi widokami, a wszystko to możesz mieć na wyciągnięcie ręki. Polecanym ośrodkiem z łatwymi trasami dla początkujących, a także dla dzieci jest Bakuriani w rejonie Bordżomi, w górach Małego Kaukazu. Można tu nocować w ośrodku przygotowań olimpijskich, który powstał jeszcze w czasach przynależności Gruzji do ZSRR.

Jakie narty dla początkujących?

Przede wszystkim miękkie i elastyczne. Nie powinny być jednak zbyt wąskie, by nie utrudniać skręcania i by nie trzeba było używać zbyt dużej ilości siły do inicjacji skrętu. Jak sprawdzić, czy narty są elastyczne? Postaw nartę na podłodze i spróbuj ją nagiąć w miejscu, gdzie mocuje się wiązania. Jeśli narta łatwo się wygina, to znaczy, że jest wystarczająco miękka na narty dla początkujących. Zwróć też uwagę na wymiary nart. Zapisujemy je np. tak: 100/80/107, gdzie kolejne liczby to szerokość odpowiednio przedniej części narty, narty w środku, czyli w talii, zaś ostatnia liczba to szerokość tylnej części narty – wszystkie wymiary podaje się w milimetrach. Dla początkujących odpowiednie wymiary to te, gdzie talia ma pomiędzy 70 a 85 mm. Jeśli chodzi o długość pierwszych nart, powinny one mieć co najmniej 15 cm mniej, niż twój wzrost, np. jeśli masz 170 cm, wybierz narty o długości 150-160 cm. Gdy nabędziesz doświadczenia, narty będą mogły być dłuższe.
Które narty wybrać? Wypróbuj markę Elan Element. Są skrętne, miękkie, dlatego sprawdzą się jako narty do stawiania pierwszych kroków i do nauki techniki jazdy. Polecane są też narty marki Rossignol Experience 76 (numer to jednocześnie szerokość talii), które są bardziej uniwersalne, niż powyższe, ponieważ mogą przystosować się także do trudniejszych tras. Jeśli masz już podstawową technikę opanowaną i określasz się jako średnio zaawansowany, możesz wybrać te narty. Jazda na Experience 76 jest płynna i stabilna i pozwala na rozwinięcie większych prędkości, a dzięki wąskiej talii, jazda sprawia wiele przyjemności i nie męczy.
Zdjęcie: Envato Elements
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.