Data modyfikacji:

Bieganie po górach – jak się do niego przygotować?

Bieganie po górach w ostatnim czasie zyskuje coraz większą popularność. Dla niejednego biegacza treningi na asfalcie stają się nudne, czego efektem są poszukiwania nowych wrażeń. Do górskich biegów należy się jednak przygotować – to zupełnie odmienna forma tej aktywności. Dowiedz się, co zrobić, by móc żwawo pokonywać nowe szlaki!
bieganie po górach

Przeczytaj również: Jakie kijki do chodzenia po górach?

Bieganie w górach – zalety

Każdy miłośnik biegania potwierdzi, że ta aktywność może uzależnić. Zaczynasz od krótkich przebieżek po parku, by wkrótce wydłużyć treningi do kilkukilometrówek. Później przekraczasz swoje pierwsze 10 kilometrów, bierzesz udział w maratonie. Prędzej czy później pojawi się moment, w którym odczujesz, że „doszedłeś do ściany”. Jeśli czujesz, że w bieganiu niewiele może cię zaskoczyć, dobrym rozwiązaniem jest zmiana techniki. Co powiesz na bieganie w górach? Gwarantujemy, że znacznie różni się ono od joggingu po osiedlu.

Bieganie w górach to sposób na niezłomną kondycję, lepszą wydolność płuc i zdrowsze serce. To także sposób na obcowanie z piękną górską naturą oraz zdrową, chwilową ucieczkę od cywilizacji. Zainteresowany? Dowiedz się, jak przygotować się do pierwszego górskiego biegu!

Przygotowanie do biegania w górach w trzech krokach

Biegi górskie to z całą pewnością nie dyscyplina, którą można zacząć uprawiać z marszu. To aktywność bardzo wymagająca, dlatego warto się do niej solidnie przygotować. Jednak spokojnie – nawet jeśli jesteś nowicjuszem, poświęcając czas i wysiłek na przygotowujące treningi, możesz stać się zdobywcą szlaków.

Pamiętaj, że przed rozpoczęciem regularnego biegania w górach, warto wykonać podstawowe badania lekarskie, które wykluczą m.in. ukryte wady serca, które mogłyby uniemożliwić ci tak ciężkie treningi.

Oswój się z bieganiem na płaskiej powierzchni

Zakładamy, że jeśli czytasz ten tekst, od czasu do czasu wybierasz się na trening do pobliskim parku lub po okolicy swojego domu. Jeśli jednak do tej pory w ogóle nie biegałeś, chcąc uprawiać jogging w górach, zacznij od najłatwiejszego poziomu.

Musisz przyzwyczaić swój organizm do formy wysiłku, jaką jest bieganie na płaskim terenie. Opanowanie tej sztuki to absolutna podstawa, z której możesz startować do biegów terenowych. Jak często trenować? Nie musisz biegać codziennie – początkowo wybieraj się na treningi co drugi, trzeci dzień. Za każdym razem odrobinę wydłużaj dystans, a jeśli stosujesz metodę biegów przeplatanych marszem – długość czasu biegu.

Górki i schody

Potrafisz już przebiec 10 kilometrów bez morderczej zadyszki? To wciąż za mało, by zacząć wydajnie biegać po górach! Skoro zbudowałeś już podstawy kondycji biegacza, przyzwyczaj swoje ciało do biegu pod górę. Jeśli w twojej okolicy są lekko górzyste tereny, zacznij biegać właśnie po nich. W twoim parku nie ma ani jednej górki? Nic nie szkodzi – od czego są schody! Aby podnieść sobie poprzeczkę, zainwestuj w specjalne obciążniki na łydki.

Odwiedzaj siłownię częściej

Wiele osób mylnie sądzi, że bieganie angażuje do pracy jedynie mięśnie nóg. W rzeczywistości ta aktywność wymaga również silnych mięśni brzucha oraz pleców. Bieganie po górach to wymagająca dyscyplina, w której często będziesz musiał się pochylać lub stabilizować sylwetkę, by uniknąć upadku.

Doskonałą formą przygotowania do górskich biegów jest zwiększona częstotliwość wizyt na siłowni. Nie unikaj treningów siłowych i wzmacniających.

Niezbędny sprzęt do biegania po górach

Wyposażenie biegacza górskiego różni się od tego, które stosowane jest przy joggingu w mieście. Przed swoim pierwszym biegiem zaopatrz się w ważne akcesoria, które zwiększą twój komfort oraz bezpieczeństwo na szlaku.
  • Odzież do biegania w górach
Dostosuj ją do pory roku, w której planujesz trenować. Bez względu na temperaturę warto zdecydować się na długie legginsy biegowe (zmniejszają ryzyko zadrapań oraz otarć). Dobierz top z oddychającego materiału, który dobrze odprowadza pot.
Na górskie biegi warto ubrać się na tzw. cebulkę – zabierz ze sobą czapkę oraz przeciwdeszczową kurtkę. Jeśli akurat się nie przydadzą, schowasz je w niewielkim plecaku dla biegacza. Wybierając plecak do biegania, warto zwrócić uwagę na plecaki 4F.
  • Jakie buty do biegania w górach?
To najważniejszy element twojego wyposażenia. Buty do biegania w górach muszą mieć przede wszystkim agresywny bieżnik z szeroko rozstawionymi wypustkami, które zapewnią ci przyczepność na śliskim terenie oraz skałach. Cholewka powinna być lekko podwyższona, aby chronić staw skokowy przed kontuzją. Warto zdecydować się na model z wzmocnieniami w okolicach pięt oraz palców, co zwiększy twoje bezpieczeństwo.
Jeśli planujesz biegać jesienią lub zimą, na trening zabierz również stuptuty, czyli specjalne osłonki zakładane na łydki oraz buty. Dzięki nim nie ubrudzisz się błotem lub śniegiem oraz unikniesz wpadania kamieni do obuwia.
  • Woda i żywność
Do plecaka biegowego wrzuć lekkie przekąski, takie jak proteinowe batony lub żywność liofilizowaną. Nie zapomnij również o butelce wody – to absolutna konieczność, bez względu na miejsce treningu.
  • Smartfon i powerbank
Góry dla biegaczy są o wiele bardziej niebezpieczne od miasta. Nietrudno o skręcenie lub złamanie nogi, które unieruchomi cię w zupełnie dzikim terenie. W razie zagrożenia musisz mieć możliwość powiadomienia odpowiednich służb, dlatego na trening zawsze zabieraj naładowany telefon oraz powerbank.

Bieganie w górach? Wystarczy chcieć!

Bieganie po górach jest o wiele trudniejsze i bardziej wymagające od joggingu po parku. Nie oznacza to jednak, że jest to dyscyplina dla wybranych – z odpowiednią dawką determinacji oraz ekwipunkiem możesz stać się górskim biegaczem.
Autorka: Joanna Stanuch