Data publikacji:

Jaka zanęta na karasie sprawdzi się najlepiej?

Karasie to często pomijane przez wielu wędkarzy ryby słodkowodne, które powszechnie spotykamy w wielu miejscach naszego kraju. Przedstawiciele gatunku nie dorastają zazwyczaj do imponujących rozmiarów, nie są też specjalnie waleczni podczas połowów. Ich mięso uchodzi jednak za bardzo smaczna, a ich złowienie nie sprawi trudności dobrze przygotowanym amatorom. Radzimy jaka zanęta na karasie będzie najlepsza.
Zanęta na karasie

Karaś – morfologia, tryb życia i inne ważne informacje dla wędkarza

Karaś (nazwa łac. Carassius carassius) to ryba słodkowodna należąca do bardzo dużej rodziny gatunków karpiowatych, w której znajdziemy między innymi amury, karpie, płocie i brzanki. Występuje ona praktycznie w całej Europie, z wyjątkiem północnej Szkocji i Irlandii, a także południa kontynentu (Hiszpania, Portugalia, Włochy oraz Bałkany).
Karasie żyją w niewielkich i płytkich zbiornikach wodnych, stojących oraz wolno płynących (między innymi starorzecza, kanały, glinianki i stawy), których dno pokryte jest dość gęstą roślinnością. Ryba lubi żerować w mulistym dnie na głębokości od jednego do dwóch metrów, i rzadko podpływa na powierzchnię. Co ciekawe, czuje się też dobrze w środowisku o małej zawartości tlenu i dużym stopniu nasycenia dwutlenkiem węgla, które jest zabójcze dla wielu innych zwierząt. Na rybę trafić możemy więc w niespodziewanych miejscach. W Polsce zasiedliła ona również duże rzeki, takie jak Odra, Wisła i Bug.
Kształt ciała karasia zbliżony jest do wielu innych ryb karpiowatych. Przedstawiciele gatunku posiadają charakterystyczny garbaty grzbiet z krótkim i wysokim, spłaszczonym tułowiem, a także względnie małą głową. Ich pokaźnych rozmiarów płetwa grzbietowa kończy się w pobliżu dużego, symetrycznego ogona. Karaś pokryty jest brązowo-żółtymi łuskami, które przyjmują srebrno-biały kolor w pobliżu brzucha.
Dorosły karaś osiąga maksymalnie 40-50 cm długości i ponad 2 kg wagi. W Polsce najczęściej spotykane osobniki mają zazwyczaj od 20 do 35 cm. Czekający na pobicie rekord naszego kraju wynosi jednak 60 cm i 4,75 kg i został ustanowiony w 2021 roku. Osobniki żyjące w słabo natlenionej wodzie przyjmują formę karłowatą, z rzadka ich długość przekracza wówczas więcej niż 10 cm.
Karasie są rybami wszystkożernymi, żywią się roślinami, a także małymi bezkręgowcami i larwami owadów. Nie przepadają za zimnem, dlatego swoją największą aktywność ograniczają do sezonu wiosennego i letniego. Tarło przypada na okres od maja do lipca.

Jaka zanęta na karasie?

Jeżeli poszukujemy zanęty na karasia, możemy wybierać spośród wielu różnych produktów i mieszanek. Specjaliści polecają jednak kilka sprawdzonych przepisów oraz składników. W zanęcie karasiowej znaleźć może się więc bułka tarta, mleko w proszku, płatki owsiane i otręby, posiekane lub zmielone ziarna słonecznika i kukurydzy, groch lub mączki z orzechów arachidowych. Karasie chętnie podpłyną też, gdy wyczują czerwone, a także białe robaki.
Skuteczna zanęta dla karasia to także rożnego typu aromaty. Ryba reaguje żywo na słodki zapach wanilii, cynamonu, karmelu, kokosa, anyżu, a także miodu.
W roli zanęty dla karasia sprawdzą się oczywiście też sprzedawane w sklepach wędkarskich pellety przygotowane z myślą o rybach karpiowatych (liny i jazie), a także w pełni dedykowane gatunkowi zestawy. W zależności od potrzeb i specyfiki łowiska, można wzbogacić je o wymienione już aromaty lub dodatki.
W obu przypadkach nie musimy używać dużej ilości zanęty. W wodzie wystarczy rozsypać tylko kilka małych garści mieszanki. Wielu wędkarzy decyduje się na aplikowanie mieszanki w regularnych okresach czasu, np. na przestrzeni kilku dni, przyzwyczajając ryby do obecności pokarmu, tym samym zwiększając swoje szanse na udany połów.

Jak łowimy karasie?

Karasie łowimy, korzystając z trzech podstawowych metod. Najczęściej będzie to metoda spławikowa z wykorzystaniem długiej wędki, pozwalającej na komfortowe łowienie w zbiornikach z dużymi szuwarami i wysokimi zaroślami lub trzcinami. W tym wypadku poleca się stosować lekkie spławiki o wyporności 1 gram oraz żyłki o przekroju 0,16-0,18 mm. Karasie złowimy też metodą gruntową, korzystając z wędziska z feederem i żyłką główna o przekroju do 0,20 mm, z cieńszym przyponem o średnicy 0,14-0,16 mm.
Haczyki uzależnione są od typu użytej przynęty, którą będą najczęściej czerwone lub czarne robaki, groch, kukurydza, kawałki rosówek, ochotki i pinki. Pokarm zwierzęcy zaleca się stosować wiosną, podczas gdy roślinny będzie skuteczniejszy w okresie jesiennym.
Warto pamiętać, że karasie znane są ze swojego ostrożnego podejścia do przynęt. Często z początku tylko lekko ją skubią i delikatnie smakują Wędkarz musi więc uzbroić się w cierpliwość. W zależności od typu łowiska, na branie karasia wpływ ma również pogoda, przede wszystkim dobre nasłonecznienie, które podwyższa temperaturę wody ożywiając rybę i sprawiając, że jest bardziej skora do żerowania. W przypadku złych warunków atmosferycznych nie pomoże nam nawet najlepsze zanęta i przynęta.