Data publikacji:

Wakacje z psem nad morzem. Jak się do nich przygotować i jak zorganizować?

Pies bez wątpienia jest członkiem rodziny. Oznacza to, że trzeba o nim pomyśleć również w sezonie urlopowym. Wiele osób zastanawia się nad oddaniem psa do hoteliku dla zwierząt. Tymczasem sporo hoteli, pensjonatów i prywatnych kwater pozwala na przyjazd z pupilem. Sprawdź, jak możesz przygotować się na wakacje z psem nad morzem!
wakacje nad morzem z psem

Wakacje nad morzem z psem co kupić przed wyjazdem?

Planowany wyjazd na wakacje musi uwzględnić w budżecie wydatki na psie potrzeby. Sprawdź, gdzie możesz jechać z psem bez opłat za jego pobyt. Jest wiele miejsc przyjaznych dla psów, które w ogóle nie pobierają opłat za psa lub te opłaty są symboliczne. Zawsze uprzedzaj hotel lub właścicieli nieruchomości przeznaczonych na letni wypoczynek o tym, że przywieziesz psa. Sprawdź, gdzie na plaży można przebywać z psem i na jakich warunkach. Dobieraj lokalizację miejsca zakwaterowania blisko plaży dla psów.
Ponieważ wybierasz się nad morze z psem, z pewnością zakładasz, że będzie piękna pogoda. Mogą być upalne dni, które pies niekoniecznie będzie dobrze znosić, zwłaszcza jeśli pójdzie na plażę. Dla Twojego pupila wyjście na plażę to cała masa emocji. Pamiętaj, by zabrać ze sobą bidon z wodą dla psa (lub większą butlę z wodą), a także woreczki na odchody. Pies nie może pić wody morskiej, gdyż ta wywoła u niego problemy z układem pokarmowym (mogą to być na przykład biegunki). Pies na plaży nie ma możliwości schowania się przed intensywnymi promieniami słonecznymi. Dobrym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą namiotu plażowego lub namiotu dedykowanego zwierzętom.

Wakacje z psem nad morzem jaką karmę zabrać?

Ogólnie rzecz biorąc, postaraj się zrobić na wakacyjny wyjazd nad morze zapas karmy, którą pies chętnie zjada codziennie. W miejscowościach turystycznych nie zawsze będzie dostęp do dobrej karmy. Typowe karmy marketowe to niska zawartość mięsa (zazwyczaj 4%), przez co musisz liczyć się z tym, że pies nie będzie chciał jej jeść. Nagła zmiana karmy nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż pies może zareagować na nią biegunką. Dlatego tak ważne jest, by przed wyjazdem zaopatrzyć się w karmę, którą pupil dostaje na co dzień.
Jeśli chodzi o jedzenie w trakcie pobytu nad morzem, to pies może stresować się tym, że jest poza swoim domem. Niechęć do jedzenia może być objawem związanym z wyjazdem na wakacje. Dla wakacyjnych psich niejadków rekomendowana jest karma pakowana w tackach jest ona bardzo wygodna w porcjowaniu, poza tym większość psów ją uwielbia. Zapach tej karmy rozbudzi apetyt w każdym psie. Karma w swoim składzie zawiera aż 85% świeżych ryb.

Jak może zachować się pies na plaży?

Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że plaże nad morzem w pełni sezonu wakacyjnego mogą być zatłoczone. Jeśli dozwolone jest wejście z psem na plażę, to staraj się odwrócić uwagę psa od wypoczywających na niej ludzi. Niestety, nie każdy lubi zwierzęta. Postaraj się przemieścić w mniej uczęszczaną część plaży. Dzięki temu unikniesz sytuacji konfliktowych lub zbędnych komentarzy. Jeśli bardzo dobrze znasz swojego psa, to wiesz, jak mniej więcej reaguje na ludzi. Słynne parawany mogą jednak wzbudzać nadmierną ciekawość psa. Pupil być może będzie chciał przywitać się z plażowiczami. Może też chcieć bawić się z innymi psami. Dlatego spacer po plaży i znalezienie sobie zacisznego miejsca z dala od plażowiczów jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli pies jest już starszy, to lepiej zabierać go na plażę po południu, gdy promienie słoneczne nie będą już tak silne. Chodzi o to, by pies nie dostał udaru cieplnego. Dlatego tak ważne jest zabieranie ze sobą zapasu wody pitnej dla psa.
W nadmorskich miejscowościach najprawdopodobniej znajdziesz restaurację lub kawiarnię, do której możesz wejść z psem. Skończyły się czasy, w których pies był niemile widziany. Obecnie jest wiele miejsc przyjaznych dla czworonogów. Jeśli pies ma łagodne i przyjazne usposobienie, to nic nie stoi na przeszkodzie, by wszędzie Ci towarzyszył.

Wakacje z psem nad morzem po sezonie

Puste plaże i niższe ceny to główne zalety wyjazdu na wczasy poza sezonem wysokim. Taki sezon zaczyna się po 15 sierpnia i trwa aż do wiosny. Wakacje nad morzem z psem nie muszą więc oznaczać konieczności rezerwowania pobytu w najbardziej obleganych przez turystów terminach. Jest to oczywiście kwestia indywidualna nie wszyscy lubią wakacyjne wyjazdy w sezonie niskim. Takie terminy są najczęściej wybierane przez osoby, które poszukują ciszy i spokoju na urlopie. Są szczególnie cenione przez introwertyków, którzy źle się czują w tłumie. Nie odpoczną na zatłoczonej plaży. Pies na pustej plaży również będzie się lepiej czuł, poza tym nikomu nie będzie przeszkadzać. Wyjazd po sezonie może niestety być ryzykiem związanym z niekorzystną pogodą. Na wypadek opadów deszczu, zaopatrz swojego psa w kurtkę przeciwdeszczową.
Pamiętaj, by na wyjeździe mieć przy sobie książeczkę zdrowia psa z aktualnymi sczepieniami. Najważniejsze jest szczepienie przeciw wściekliźnie ma ono charakter obowiązkowy, a jego brak może oznaczać wiele problemów. Chroń pupila przed kleszczami i innego rodzaju insektami zapewnij mu krople lub tabletki przeciw pchłom i kleszczom. Dzięki tym preparatom uchronisz psa przed niebezpiecznymi chorobami odkleszczowymi, a także zapobiegniesz jakiejkolwiek inwazji pcheł w miejscu pobytu na wakacjach.
Zdjęcie: Envato/ Prostock-studio
Dorota Zgutka
Dorota Zgutka

Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.