Data publikacji:

Taniec – tango. Jak tańczyć tango?

Podoba wam się taniec tango? Chcielibyście nauczyć się jego kroków? W takim razie poniższy artykuł jest dla was. Opowiadamy w nim o tangu – jego historii oraz o tym, czym tak naprawdę charakteryzuje się ten taniec. Ponadto nauczymy was jego podstawowych kroków. Przekonacie się, że tango nie jest tak skomplikowane, na jakie wygląda. Zapraszamy do lektury!
jak tańczyć tango

Taniec tango – czym się charakteryzuje? Krótka historia tańca

Mówi się, że taniec tango to kłótnia i walka kochanków. W tangu nie brakuje gwałtownych emocji – miłości pomieszanej z cierpieniem, rozczarowaniem, smutkiem i żalem. Tango nie jest kolejnym wesołym tańcem, który wykonuje się po to, aby się rozerwać. To opowiadanie historii dwójki kochanków. Tango to przeważnie improwizacja. Korzystając z podstawowych kroków, każdy tańczy tango inaczej, co za każdym razem tworzy inną taneczną historię. Atmosfera tanga jest pełna niepokoju. W tańcu tym dominuje mężczyzna. Partnerka musi mu się podporządkować.
A skąd tak naprawdę wzięło się tango i jaka jest jego historia? Tango jest tańcem, który narodził się w Argentynie w XIX wieku. Początkowo tango było tańczone wyłącznie przez imigrantów, którzy przybywali do Ameryki. Nie każdy też wie, że tango początkowo nie było tak popularne jak teraz. To tak naprawdę taniec wywodzący się z podrzędnych lokali i domów publicznych. W niektórych miejscach taniec ten został nawet zakazany. Przykładem może być Wielka Brytania.
Tango było więc przez wiele lat tańcem wykluczonym. „Szanujące się osoby” stroniły od niego, ponieważ był to taniec namiętny, mroczny i tajemniczy. Większość osób nie była zadowolona z tego, że popularność tanga rosła. Obecnie jednak wszystko wygląda zupełnie inaczej. Tango jest szalenie popularne. Dla wielu osób to nie tylko taniec, ale i sztuka, a nawet sposób na życie. W tangu wyraża się skrywane emocje, a także można coś takim tańcem przekazać.

Tango – taniec. Jakie ma odmiany?

Tango ma różne odmiany. Poniżej w kilku słowach opisujemy te najpopularniejsze.

Tango argentyńskie

To podstawowa i pierwotna wersja tanga. Od niej wywodzą się inne rodzaje.

Tango milonga – taniec

Tango tańczone wieczorami. Jeszcze bardziej zmysłowe, eleganckie. Ten rodzaj tanga charakteryzuje się dużą bliskością partnerów.

Białe tango – taniec

Ten rodzaj tanga nie jest oficjalnie uznawany. To klasyczne tango argentyńskie, ale w białym tangu to panie proszą panów.

Nauka tańca tango krok po kroku

Chcecie nauczyć się tańczyć tango? Poniżej omawiamy podstawowe kroki, dzięki którym opanujecie ten taniec. Pamiętajcie, że tango to taniec w parach, więc tak zalecamy go trenować. Oczywiście możecie ćwiczyć kroki samodzielnie, ale tanga nie ma bez partnerów, którzy na parkiecie ścierają się emocjami. Dlatego też poniżej opisane kroki dedykowane są treningom w parach.
  • Tango – ustawienie partnerów i rama
  • Partner i partnerka powinni stanąć na przeciw siebie. Sylwetka w tangu musi być wyprostowana. Partnerzy powinni mieć delikatnie ugięte kolana. Teraz partner wyciąga swoją lewą rękę w przód, co jest dla partnerki sygnałem, aby do niego podejść i złapać go za dłoń swoją prawą ręką.
    Teraz pora ustawić ramę. Partner wyciąga swoją prawą rękę do przodu. Partnerka kładzie na niej swoją lewą rękę, a następnie dłonią łapie partnera pod ramieniem. Partnerzy jednocześnie powinni stać tak, aby prawe strony ich ciał były naprzeciw siebie.
    Pora na ustawienie partnera. Partner swoją lewą dłoń kładzie pod lewą łopatką partnerki. Partnerzy teraz chwytają się dłońmi drugiej ręki, czyli partnerka chwyta partnera swoją prawą dłonią, a partner chwyta partnerkę swoją lewą dłonią.
  • Tango – kroki podstawowe
  • Zacznijmy od kroków pań. Zaczynamy od prawej nogi. Ta idzie do tyłu, a następnie krok w tył robi noga lewa. Oba te kroki są krokami wolnymi. Następnie należy prawą nogą pójść w bok, a następnie dostawić do prawej nogi nogę lewą. Te dwa ostatnie kroki są krokami szybkimi. Co dzieje się dalej? Panie wykonują kroki w przód. Zaczynamy od prawej nogi. Jeden krok w przód nogą prawą, potem jeden krok w przód nogą lewą. Oba kroki są wolne. Następnie znowu należy zrobić dwa kroki szybkie w bok. Kroki w bok też zaczynamy od nogi prawej. Następnie lewa noga dołącza do prawej. Ważne jest też to, że kroki w przód są wykonywane od pięty, a kroki w tył od palców.
    Jakie kroki mają panowie? Analogiczne do pań – z tą różnicą, że zmienia się noga. Panowie zaczynają od kroków w przód lewą nogą. Lewa noga w przód, prawa noga w przód, a następnie lewa noga w bok i prawa noga dołącza. Teraz lewa noga krok w tył, prawa krok w tył. Później lewa krok w bok i prawa dołącza. Panów też obowiązuje zasada, że pierwsze dwa kroki zawsze są wolne, a drugie dwa są szybkie.
    Gdy opanujecie już swoje kroki, to możecie przećwiczyć je w parze, wykorzystując też ułożenie ciała i ramę, o której pisaliśmy na początku artykułu. Warto wspomnieć, że kroki te wykonujemy po kole. Należy też od razu pamiętać, że partner powinien zawsze stać tyłem do koła.
    Oczywiście powyższe kroki to jedynie podstawy. Jeśli przynajmniej raz mieliście przyjemność oglądać pokaz tanga, to doskonale wiecie, że para urozmaica podstawowe kroki różnymi figurami, np. nóg. Jeśli więc chcecie w pełni tańczyć tango, to w domu nauczcie się podstaw, a później skorzystajcie z lekcji w szkole tańca lub z kursów online. Sprawdzą się także płyty DVD z kursami.
    A wam, jak podoba się tango? Chcielibyście nauczyć się go tańczyć czy wolicie tańce bardziej szybkie i wesołe, jak samba czy cza-cza? Nauka nowego i tak ciekawego tańca może być świetną rozrywką.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Klaudia Borycka
    Klaudia Borycka

    Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.