Data publikacji:

Szelki dla psa

Wszystkie szelki mają jedną, najważniejszą zaletę – są tak skonstruowane, by pies nie zrobił w nich sobie krzywdy. To coraz bardziej popularny gadżet, który w dużej mierze zaczął zastępować już tradycyjne obroże. Jakie są rodzaje szelek, ile kosztują i czym różnią się od obroży? Przeczytaj.

Szelki dla psa

Szelki spacerowe typu "step-in"

Zakłada się je przez przednie łapy i zapina na grzbiecie na wysokości łopatek. Materiał, z którego zostały wykonane, powinien być elastyczny i miły w dotyku. Bardzo ważne jest, by szelki były regulowane. Młode psy szybko rosną, dlatego szelki u szczeniąt trzeba często regulować przy zakładaniu.

Za małe szelki spacerowe mogą obcierać w okolicy pach, powodując duży ucisk i ból. Cena szelek spacerowych zależy od jakości i ilości użytych materiałów. Waha się od 20 do nawet 150 zł.

Szelki sportowe

Są przeznaczone dla aktywnych psów. Można je podzielić na szelki do biegania i szelki zaprzęgowe. Charakteryzują się niską wagą i trwałością materiałów, z których zostały wykonane. Koszt takich szelek to około 100-200 zł.

Szelki typu Julius K9

To model, który łączy cechy szelek sportowych i spacerowych. Jest ergonomiczny, zapewnia równomierne obciążenie klatki piersiowej, a nie szyi. Dają psu dużą swobodę ruchów, dlatego doskonale sprawdzą się podczas codziennych spacerów. Na wysokości kłębu znajduje się rączka do trzymania psa za szelki.

Może być pomocna podczas treningów lub szkoleń. Pasy są regulowane, dzięki czemu można je łatwo dostosować do wielkości psa. Posiadają dodatkowe obszycia pasów, dzięki czemu ryzyko obtarć skóry jest małe. Pasy posiadają elementy odblaskowe, dzięki czemu twój pies będzie lepiej widoczny po zmroku. Koszt szelek Julius K9 to około 80-140 zł.

Szelki dla szczeniąt

Szczeniaki należy przyzwyczajać do szelek już od samego początku. Model dla młodych psów powinien być lekki i miękki. Atutem będzie możliwość regulacji ich długości. Dobrym rozwiązaniem na początek mogą być szelki typu guard, które utrudniają psom wyswobodzenie się z nich – posiadają łączenia na odcinku grzbietowym i mostkowym. Cena szelek typu guard to około 25-60 zł.

Szelki do samochodu

Posiadają zapięcia, które wczepia się do klamry pasa samochodowego. Zapewniają bezpieczeństwo psu podczas jazdy. Ukochany czworonóg powinien mieć niewielką swobodę ruchów, ale nie na tyle, by móc zaczepiać kierowcę. Cena szelek do samochodu to około 25-70 zł.

Szelki czy obroża – co wybrać?

Szelki są szczególnie polecane psom aktywnym, które ciągną na spacerach oraz małym rasom psów. Obroża obciąża odcinek szyjny kręgosłupa podczas pociągania za smycz, dlatego może być przyczyną urazów kręgosłupa.

Dobrze dobrane szelki zapewniają równomierne obciążenie klatki piersiowej, dzięki czemu odcinek szyjny jest odbarczony. Niestety minusem szelek jest na pewno fakt, że ich zakładanie i ściąganie może trwać dłużej, szczególnie jeśli ani pies, ani właściciel nie mają w tym wprawy.

Obecnie odchodzi się od obroży na rzecz szelek, chociaż nie zawsze jest to konieczne. Obroża jest świetnym rozwiązaniem dla psów przebywających w ogrodzie lub na podwórku, które swobodnie biegają po ogrodzonym terenie. Można do niej przypiąć blaszkę z imieniem psa i numerem kontaktowym, pod który można dzwonić w przypadku zagubienia psa. 

Autorka: Natalia Ciszewska