Data publikacji:

Jakie rzeczy na siłownię warto ze sobą zabrać? Co spakować, idąc na siłownię?

Siłownia to jeden z najlepszych sposobów na poprawę swojej kondycji fizycznej. Oczywiście najcenniejsze działanie ćwiczeń na siłowni to wyrzeźbiona sylwetka. Siłownia jest wyjątkowo skuteczna w walce z nadwagą. Dzięki siłowni osoby otyłe mogą po jakimś czasie zacząć cieszyć się szczupłym wyglądem. Treningi mogą być wyzwaniem lub ogromną przyjemnością. Sprawdź, co zabrać na siłownię!
jakie rzeczy zabrać na siłownię

Przydatne rzeczy na siłownię – co warto skompletować przed rozpoczęciem treningów?

Planując treningi na siłowni, trzeba zabrać między innymi:
  • większą torbę sportową na rzeczy potrzebne na siłownię – torba powinna być dobrej jakości. Lepiej jest postawić na materiały wodoodporne, by deszcz nie zniszczył planów związanych z treningiem. Z pewnością nikt nie chce ćwiczyć w przemoczonej odzieży sportowej;
  • ręczniki – w większości siłowni panuje zasada, że przed rozpoczęciem ćwiczeń na sprzęcie sportowym (na przykład na ławeczce) należy położyć swój ręcznik. W ten sposób pot wchłania się w ręcznik. Taki zabieg jest po prostu higieniczny. Ręcznik będzie też potrzebny pod prysznic;
  • kosmetyki osobiste (typu żel pod prysznic, szampon do włosów);
  • środki higieny intymnej;
  • bieliznę na zmianę;
  • skarpetki;
  • bidon z wodą lub z napojami. Płyny można też kupić w siłowni;
  • smartwatch, który pozwoli na kontrolę życiowych parametrów – jest to szczególnie ważne dla osób, które pierwszą młodość mają już za sobą. Smartwatch szczególnie przyda się osobom, które ostatnio ćwiczyły na lekcjach WF-u w liceum, a obecnie mają po 50 lat. W przypadku braku kondycji lub niezbyt dobrego stanu zdrowia trzeba widzieć, kiedy zwolnić tempo lub przerwać trening.
  • Co zabrać na siłownię?

    Idąc na siłownię, trzeba do torby sportowej spakować:
  • komfortowe buty sportowe – jest bardzo dużo marek specjalizujących się w projektowaniu i produkowaniu tego rodzaju obuwia. Buty na trening muszą być wygodne. Stopy nie mogą się w nich pocić ani ślizgać. Buty muszą być stabilne. To są minimalne wymagania względem obuwia zabieranego na treningi. Odpadają sportowe buty typu no name. Nowe buty warto wcześniej sprawdzić w domu lub poza domem – chodzi o to, by mieć pewność, że nie spowodują otarć lub pęcherzy na stopach;
  • odzież sportową – na rynku jest wiele kolekcji odzieży sportowej. Duży wybór jest akurat bardzo dobrym zjawiskiem, gdyż jeszcze jakiś czas temu w grę wchodziły jedynie dresy. Odzież wybierana na siłownię powinna być przede wszystkim wygodna i funkcjonalna. Bardzo ważna jest wysoka jakość zestawów sportowych. W trakcie treningu nie powinno nic się rozerwać. Moda w tym przypadku jest bardzo ważna, ale niekoniecznie najważniejsza. Zrozumiałe jest, że na siłowni każdy chce się atrakcyjnie prezentować. Na szczęście nowoczesne marki sportowe najczęściej łączą modę z funkcjonalnością i jakością. Korzystniej jest kupić odzież sportową od firmy mającej wieloletnie doświadczenie w produktach sportowych niż od celebrytów, którzy swoimi nazwiskami reklamują niesprawdzone kolekcje odzieży sportowej. Oczywiście jest to kwestia indywidualnego wyboru.
  • Rzeczy potrzebne na siłownię – stanik sportowy

    Panie wybierające się na siłownię powinny zdecydować się na stanik sportowy, który w czasie treningu doskonale trzyma biust. Żaden stanik bieliźniany nie ograniczy wstrząsów w czasie wysiłku i nie unieruchomi biustu w odpowiedni sposób. Obecnie staniki sportowe produkowane są również w dużych rozmiarach. Każda kobieta powinna bez problemu znaleźć idealny dla siebie stanik sportowy.
    Używanie stanika sportowego trzeba ograniczyć do uprawiania sportu. Nie powinno się go nosić na co dzień, gdyż po jakimś czasie mogą pojawić się dolegliwości natury dermatologicznej.

    Rzeczy na siłownię dla osób otyłych

    Ćwiczenia siłowe są bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które w rozsądny sposób chcą przestać być otyłe. Wielu ludzi być może w myślach otyłych odeśle do bariatry, który zaproponuje inwazyjne metody leczenia otyłości. Oczywiście rozwiązania takie jak balon wewnątrzżołądkowy daje dobre efekty, ale tylko w kwestii chudnięcia. Nie rozwiązuje problemów związanych z obwisłą skórą. Pod względem estetycznym wygląda to dramatycznie i osoby po operacjach bariatrycznych najczęściej muszą zdecydować się na stosowne zabiegi w klinice medycyny estetycznej.
    Tymczasem siłownia to dużo lepszy i o wiele tańszy sposób na zwalczanie nadprogramowych kilogramów. Na dodatek jest to metoda nieinwazyjna. Wymaga jedynie:
  • podjęcia decyzji o zapisaniu się na siłownię;
  • kupienia karnetu;
  • regularnych treningów (na początku ćwiczy się niewiele, by można było przyzwyczaić organizm do wysiłku. Chodzi o to, że osoba otyła nie może od razu rzucić się na głęboką wodę, gdyż jej organizm tego nie wytrzyma;
  • treningu z trenerem personalnym;
  • konsekwencji w działaniu;
  • wdrożenia diety redukcyjnej lub diety odpowiedniej dla jednostek chorobowych typu insulinooporność i choroba Hashimoto. Można to zrobić na podstawie książek o tematyce dietetycznej. Można też zdecydować się na konsultacje dietetyczne.
  • Osoby otyłe mogą wstydzić się swojego wyglądu na siłowni. Jeśli tak jest, warto wybierać mniej oblegane kluby fitness lub po prostu jakoś się przełamać. Dla osób puszystych dostępne są fajne zestawy sportowe. Trzeba pamiętać, że każdy kiedyś zaczynał treningi. Oczywiście osoby szczupłe lub z niewielką nadwagą dość szybko mogą osiągnąć satysfakcjonujący efekt. W przypadku osób z otyłością trzeba będzie na efekty dłużej poczekać. Będzie się to opłacać. Ktoś, kto zobaczy siebie w nowym wydaniu, raczej nie wróci do dawnych nawyków żywieniowych. Nie będzie też rezygnować z aktywnego stylu życia.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Dorota Zgutka
    Dorota Zgutka

    Uwielbia zakupy internetowe, przez co pisze o nich z czułością. Uprawia krótką formę literacką i komediodramat. Na co dzień jest związana ze Stowarzyszeniem Dom Kultury Niezależnej w Łodzi, gdzie pisze dla kultura.fm.