Data publikacji:

Ranking termosów

Poprawia humor łykiem ciepłej herbaty lub kawy w mroźny zimowy dzień. Gasi nasze pragnienie porcją zimnego napoju w upalne lato. Wspiera nas na górskim szlaku czy podczas joggingu, zapewniając dostęp do wody i jedzenia. Pozwala się cieszyć gorącym posiłkiem podczas męczącej podróży pociągiem, samochodem. O czym mowa? O niepozornym, ale jakże pomocnym termosie.

Termosy są uwielbiane przez ludzi na całym świecie – począwszy od turystów, przez podróżujących służbowo, po sportowców. Dzięki nim w każdej chwili masz dostęp do zimnych lub gorących napoi oraz ciepłych dań. Planujesz zakup termosu? Kompletujesz plecak na zimową wycieczkę w góry i zastanawiasz się co zabrać w góry zimą? Koniecznie sprawdź nasz ranking najlepszych termosów. Znajdziesz w nim propozycje na miejskie spacery, górskie wędrówki, podróż pociągiem, i wiele, wiele innych.

Jak wybrać termos idealny? Zwróć uwagę na materiał

Nowoczesne termosy wykonane są z przeróżnych tworzyw – w sklepach czekają modele szklane, metalowe czy nawet plastikowe. Dotyczy to zarówno wnętrza termosu, jak i jego zewnętrznej obudowy. Co wyróżnia te poszczególne rodzaje i czym warto kierować się podczas zakupu?

Szklane termosy są najbardziej higieniczne, a dodatkowo nie przesiąkają aromatami napojów. Z powodzeniem można w nich przygotowywać na zmianę intensywną w zapachu kawę i herbatę bez obaw, że wszystkie wonie zmieszają się ze sobą. Wadą szklanych termosów jest jednak ich kruchość – istnieje spore ryzyko, że po upuszczeniu termos będzie do wyrzucenia.

Termosy wykonane ze stali nierdzewnej wciąż cieszą się największą popularnością wśród miłośników ciepłych napojów – spożywanych również na świeżym powietrzu. Tworzywo takie jak stal nierdzewna sprawia, że termosowi nie będzie grozić korozja. Metalowa manierka pozwala również osiągnąć maksymalną wydajność termiczną.

Termosy wykonane z tworzyw sztucznych, takich jak plastik, również mają swoich zwolenników, choć jakościowo wypadają najgorzej. Przede wszystkim plastik najkrócej utrzyma pożądaną temperaturę. Dodatkowo tworzywa sztuczne narażone są częściej na pęknięcia. Jeśli wybieramy termos plastikowy, warto sprawdzić również oznaczenia bezpieczeństwa i upewnić się, że materiał jest wolny od substancji chemicznych, takich jak BPA.

A co z obudową termosu? Tutaj również mamy dostępne różne opcje – zarówno metalowe, jak i plastikowe czy szklane. Te ostatnie będą na pewno cięższe od termosów z tworzyw sztucznych.

Ranking termosów – objętość też jest ważna

Objętość termosów również ma znaczenie, gdy szukamy akcesorium idealnego. Wszystko zależy jednak od jego konkretnego przeznaczenia. Na co dzień i do biura sprawdzą się mniejsze objętości. Wtedy też termos można z powodzeniem zamienić na ergonomiczny i stylowy kubek termiczny.

Na jakie objętości termosów stawiać podczas podróży czy wycieczek? To również kwestia indywidualna – termosy mieszczące większą ilość płynu nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem, bo obciążają wyłącznie jedną osobę. Kwestia dopasowania objętości jest zatem dowolna i może się różnić w zależności od zapotrzebowania.

Termosy do napoi i do jedzenia

Na rynku można spotkać dwie podstawowe odmiany termosów – do przechowywania napoi oraz jedzenia. Pierwsza odmiana, czyli termos klasyczny, umożliwia transport zimnych i gorących napoi. Możesz do niego wlać kawę, herbatę, wodę czy sok.

Termos obiadowy z kolei jest przeznaczony do żywności. Z powodzeniem przechowasz w nim zupę, sałatkę, naleśniki, placki – i co tylko Ci się wymarzy. Zarówno termos klasyczny, jak i termos obiadowy znajdą swoje zastosowanie podczas podróży (i tej służbowej, i turystycznej), spacerów (na przykład z dzieckiem w parku), treningów (czy to na siłowni, czy w plenerze), pracy (ciepły posiłek w przerwie na lunch, ciepła kawa na biurku).

Jaki termos będzie najlepszy?

Podczas tworzenia naszego rankingu porównaliśmy termosy między innymi ze względu na materiał wykonania, pojemność oraz czas utrzymywania temperatury. Najtańsze, ale też najmniej odporne na uszkodzenia są termosy z plastikową obudową i szklanymi ściankami. Możesz po nie sięgnąć, jeżeli nie planujesz korzystać z termosu zbyt często. Ceneo.pl poleca wszystkim termosy ze stali nierdzewnej. Są lekkie, a jednocześnie wytrzymałe. Szukasz termosu na trening? Koniecznie wybierz modele z antypoślizgową obudową.

Bardzo ważnym parametrem termosów jest czas utrzymywania temperatury. W wypadku termosów obiadowych temperatura jest utrzymywana od 4 do 6 godzin. Termosy klasyczne zachowują temperaturę ciepłych napoi od 5 do nawet 20 godzin, a wypadku napoi zimnych – aż do 48 godzin. Oczywiście im dłuższy czas utrzymywania temperatury, tym droższy jest termos.

Pojemność termosu dostosuj do swoich potrzeb. Zastanów się, ile osób będzie z niego korzystało i jak długo będziesz poza domem. Na dwugodzinny spacer z dzieckiem wystarczy termos do 0,7 litra. Pamiętaj, że termosy o większej pojemności są cięższe, co ma znaczenie zwłaszcza dla sportowców i turystów. Złotym środkiem są w tym wypadku termosy o pojemności od 0,7 do 1,5 litra – są lekkie, a przy tym umożliwiają zaopatrzenie się w wodę na cały dzień.

Termosy dla każdego – sportowców, turystów, dzieci

Z termosów z naszego rankingu może korzystać każdy. Mamy propozycje dla sportowców, turystów, jak również dla dzieci. Wybrane przez nas modele poza wspomnianymi wcześniej parametrami różnią się także wyglądem. W zestawieniu Ceneo.pl znajdą się modele dla miłośników klasyki czy wielbicieli nowoczesnego stylu. Dzieci zachwycą barwne termosy, na przykład z postaciami z bajek.

Producenci termosów, między innymi Stanley, Contigo, Esbit, Thermos czy Eva Solo, dołączają do swoich produktów także dodatkowe akcesoria, takie jak na przykład łyżeczkę, miskę czy dodatkową komorę.

Izolacja w termosach do kawy i herbaty

Jak długo termos powinien utrzymywać temperaturę przechowywanych płynów? Warto postawić na nieco droższe akcesoria, które sprawią, że kawa lub herbata wciąż będą ciepłe nawet po kilkunastu godzinach. Jakościowe termosy sprawdzą się podczas długich, pieszych wędrówek i górskich wycieczek, kiedy to warto zadbać o odpowiednią podaż płynów – również tych serwowanych na ciepło. Dobre termosy powinny być wyposażone w uszczelki oraz próżnię techniczną. Podczas wybierania modelu należy sprawdzić więc, czy termos posiada podwójne ścianki. Nie bez znaczenia pozostaje też rodzaj korka i nakrętki. Jeśli termos zostanie niewłaściwie zakręcony, to przechowywany trunek i tak bardzo szybko wystygnie.


Sprawdź kubki termiczne

Polecane artykuły

trail running

Trail running, czyli bieganie w terenie: na czym polega?

2024-04-22
Trail running to bardzo popularna forma aktywności fizycznej, która w ostatnich latach zdobywa serca coraz większych rzeszy osób. To idealny sport dla miłośników biegania i obcowania z przyrodą. Jeśli chcesz połączyć te dwie rzeczy, możesz mieć pewność, że trail running to coś w sam raz dla ciebie. Sprawdź, jak się przygotować do pierwszego biegu oraz jakie trasy warto wybierać!
termos na wiosenne wycieczki

Dobry termos na wiosenne wycieczki

2024-03-25
Solidnie wykonany termos podczas wiosennych wycieczek pozwoli napić się ciepłej kawy lub herbaty niezależnie od tego, w jakich warunkach przyjdzie Ci podróżować. Zobacz, na jakie modele warto zwrócić uwagę podczas zakupów!
ranking kubków termicznych

Ranking kubków termicznych 2024. Wybieramy dobry kubek termiczny

2024-02-20
Umożliwiają bezpieczny transport różnego rodzaju napojów, a przede wszystkim pozwalają zachować na dłużej ciepło gorącej kawy lub chłód lodowatej wody. Mowa oczywiście o kubkach termicznych, które na stałe zagościły w naszych domach i pozwalają cieszyć się ulubionym piciem niezależnie od warunków i okoliczności. Na jaki kubek termiczny warto zwrócić uwagę? Nasz ranking kubków termicznych umożliwi ci wybór naczynia na co dzień, które najbardziej odpowie na twoje potrzeby.
prezent dla podróżnika

Prezent dla podróżnika. Pomysł na podarunek dla osoby lubiącej podróże

2023-11-20
Szukasz ciekawego prezentu dla podróżnika? Latarka, kubek termiczny czy piękny kalendarz to tylko kilka pomysłów na przydatne i interesujące podarunki dla miłośnika dalszych i bliższych wojaży. Jaki prezent dla podróżnika kupić? Sprawdź w artykule!