Rajd konny oznacza jednodniową, kilkudniową bądź nawet kilkutygodniową wyprawę wierzchem poprzez trasy o różnym stopniu trudności i atrakcyjności. Taka wycieczka w szczególny sposób umożliwia nam powrót do natury poprzez nieustanny kontakt ze zwierzęciem oraz dziką przyrodą. Podczas wakacji w siodle jeździmy konno do kilku godzin dziennie, robiąc postoje jedynie w wyznaczonych miejscach.
Podziwianie malowniczych pejzaży, górskich lasów i połonin, obcowanie z naturą – to jednak tylko niektóre zalety udziału w rajdzie konnym. Często taka wyprawa organizowana jest jako wycieczka tematyczna np. rajd konny połączony z elementami survivalu, kiedy podróżujący przedzierają się konno przez wąskie, leśne ścieżki, uczestniczą w zajęciach z technik przetrwania, śpią pod gołym niebem przy ognisku oraz myją się w górskim strumieniu. Istnieją także rajdy krajoznawcze, czyli wycieczki nastawione na zwiedzanie zabytków i podziwianie piękna okolicy, podczas których uczestnicy mają okazję podziwiać znane atrakcje turystyczne danego regionu, a noce spędzają w leśniczówkach bądź w gospodarstwach agroturystycznych.
Taka forma rozrywki jest doskonałym pomysłem na spędzenie wakacji oraz wspaniałą przygodą dla każdego zapalonego jeźdźca, który chce spędzić czas sam na sam z koniem i dziką przyrodą. Zapaleni fani spoglądania na świat z grzbietów pięknych wierzchowców z pewnością zachwycą się możliwością konnej podróży przez leśne ścieżki i trakty, a także docenią możliwość poczucia się przez chwilę jak mieszkaniec Dzikiego Zachodu.
Wybierając się na rajd konny, warto zawczasu dopytać o wszystkie szczegóły organizatora wycieczki. Na niektóre wyprawy zabierani są jedynie doświadczeni jeźdźcy. W przypadku braku doświadczenia w obcowaniu z koniem wiele gospodarstw agroturystycznych oferuje możliwość przygotowania początkujących do jazdy w terenie za pomocą dodatkowo płatnych lekcji i kilkugodzinnych wycieczek na krótszych trasach. Przed skorzystaniem z oferty rajdu konnego, należy zatem określić nasz stopień zaawansowania w nauce jazdy konnej i sprawdzić, czy jest ona dostosowana do naszych umiejętności. W przeciwnym razie konieczność spędzenia kilku godzin dziennie w siodle z przyjemności może stać się męczarnią. Zawczasu należy też sprawdzić, czy dana oferta w cenie zawiera wyżywienie - w przeciwnym razie trzeba je będzie zabrać ze sobą. Często organizatorzy wycieczek proszą uczestników także o zabranie własnego śpiwora oraz karimaty. Mile widzianym dodatkiem są również instrumenty muzyczne, które przydadzą się szczególnie podczas śpiewów przy ognisku.
Duży wybór akcesoriów i odzieży dla jeźdźców znajdziesz TUTAJ.